Güney Kürdistan’da kadına yönelik şiddet

1ca8o46mecaoae7vncalr74wbcaf0a8agcalojygocalvfg3qca1xza6zcaasoox5cakavxrucax61swlcajf2fkncaq17nc1casqc8w1cab9k7npcaxb6s7icacudg1oca2n1qexcauv0n7yca72sbd0HEWLER – Kürdistan İnsan Hakları Bilgi Bankası’nın Mart ayı istatistiklerine göre, Kürdistan bölgesi ve Kerkük’te kadına yönelik şiddet olaylarında artış var. Şiddete maruz kalan 53 kadın intihar etti ya da öldürüldü. 

olayları araştıran İnsan Hakları Bilgi Bankası, Mart 2009 istatistik raporunu açıkladı.

Raporda, Kürdistan bölgesi ve Kerkük’te son bir ay içinde toplumsal ve aile içi şiddete maruz kalan 53 kadının intihar ettiği ya da öldürüldüğü kaydedildi.

Denge Azad’ın Kürdistan İnsan Hakları Bilgi Bankası’nın illere göre yayınladığı istatistik raporunda, Hewlêr’de 14 kadın bedenine gazyağı ve benzin dökerek yaktı, 1 kadın silahla intihar etti, 2 kadın yakınları tarafından öldürüldü, 5 kadın dövülerek hastanelik oldu, 2 kadın kendisini asarak intihar etti, 1 kadın silahla yaralandı, 1 kadın ilaç içerek intihar etti.

17 kadının şiddete maruz kaldığı Süleymaniye’de ise 8 kadın kendisini yakarak intihar etti, 2 kadın öldürüldü, 1 kadın silahla intihar etti, 1 kadın kendisini iple asarak intihar etti, 4 kadın derece dövüldü, 1 kadın da cinsel tacize maruz kaldı.

Duhoh vilayetinde 2 kadın bendine benzin dökerek intihar ederken, Kerkük kentinde ise, 2 kadın kendisini yakarak intihar etti, 2 kadın yakınları tarafından öldürüldü, 2 kadın aşırı derece dövüldü, 1 kadın yaralandı, 1 kadın da ölümle tehdit edildi.

ANF NEWS AGENCY

Quelle:  http://www.firatnews.com/index.php?rupel=nuce&nuceID=6069

Bir Yanıt “Güney Kürdistan’da kadına yönelik şiddet”

  1. kedice Says:

    güney ne? komik olmayın..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: