Devlet terörüne yanıt sokakta

Devlet terörüne yanıt sokakta
İSTANBUL/ İZMİR/ ADANA/ AMED/ ANTALYA/ BOLU (30.05.2009)- KESK’e yönelik devlet terörüne tepkiler dinmiyor. İşçi ve emekçiler, ilericiler, demokratik kitle örgütleri, gözaltı saldırısına sokakta yanıt veriyor, “Baskılar bizi yıldıramaz” diye haykırıyor.

Faşizme karşı omuz omuza

İstanbul‘da aralarında KESK’e bağlı sendikalar, ESP, Tekstil-Sen, SGD, DTP, TKP, İşçi Gazatesi, EHP ve kadın örgütleri dün akşam Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Taksim Gezi Parkına yürümek isteyen yaklaşık 500 kişi polis barikatıyla engellendi. Kurumlar, KESK’e yönelik baskınları protesto etti.

İstiklal Caddesi’ni ikiye bölen çevik kuvvet polisleri ve Toma’larla eylemciler bir yana, halkın geçişi dahi engellendi. Polis yürümekte kararlı kitleyi harekete geçtikleri anda saldırmakla tehdit etti. Sendika ve demokratik kitle örgütleri, gözaltıların serbest bırakılması için eylem yerini terk etmeyeceklerini açıkladı. Saatlerce süren eylem boyunca “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Devlet elini sendikamdan çek”, “KESK’i değil, silahları sustur”, “Devlet güdümlü sendika olmayacağız”, “Sokakta kurduk sokakta savunacağız” sloganları atıldı.

Kitle bir süre sonra oturma eylemi yaparak sloganlarla eylemlerini sürdürdü. Eylem KESK Şubeler Platformu adına yapılan konuşmanın ardından sona erdi. “KESK tarihinde kara bir sayfa daha açılmıştır” denilen konuşmada, yaşananların faşizan eğilimin göstergesi olduğu ifade edildi.

Saldırılar karşısında hazırlanan takvim ile eylemlerin devam edeceği ifade edildi.

Amed’de oturma eylemi

Diyarbakır KESK Şubeler Platformu dün akşam saatlerinde oturma eylemi yaptı. Emekçi memurlar, Eğitim-Sen Şube binası önünde toplandı. Polis, yürüyüşü engellemeye çalıştı, emekçilerin kararlı tutumuyla geri adım attı. 500 emekçi, sloganlarla Ofis AZC Plaza önüne yürüdü, burada oturma eylemi yaptı. Eyleme DTP Milletvekilleri Gültan Kışanak, Sabahat Tuncel, Ayla Akat Ata ile ESP, DTP’nin olduğu demokratik kitle örgütleri destek verdi.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Abdullah Karahan yaptığı açıklamada, konfederasyonalrına yönelik saldırıyı protesto etti. DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak ise son 1 ay içerisinde binlerce kişi gözaltına alınıp onlarca kişi tutuklandığını hatırlattı. Kışanak, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

Emekçiler “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bijî biratiya gelan”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarını attı.

İzmir’de kitlesel yürüyüş

Emekçi memurların İzmir‘deki adresi Gündoğdu Meydanı idi. Aralarında, ESP, SDP, ÖDP, Halkevleri, DHP üyelerinin olduğu bin 500 kişi Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde toplandı. Yüzlerce kişi, “Direne direne kazanacağız” diye haykırdı, “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz?” diye sordu. Emekçi memular, yürüyüş sırasından Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde zaman zaman oturdu.

Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Ercan Dombak, yaptığı açıklamada, “Arkadaşlarımızın adliyeye çıkartılması bekleniyor. Yarın da adliyenin önünde olacağız” dedi.

KESK MYK üyesi Akman Şimşek ise, “Bu faşizan tutum amacına ulaşamayacaktır” dedi. Akman, “KESK üyelerine yönelik bu operasyon neden yapılmıştır” diye sordu, “20 yıldır pek çok hükümet değişmiştir, ancak KESK’in bu mücadele çizgisi değişmemiştir. KESK, ırkçı, milliyetçi yaklaşımları reddetmiştir. Halkların kardeşliğini öne çıkarmıştır” dedi.

Gözaltılar serbest bırakılsın

Adana‘da aralarında ESP, DTP, Halk Cephesi, Halkevleri ve İHD üyeleri Eğitim-Sen şube temsilciliği önünde kortej oluşturdu, İnönü Parkı’na yürüdü.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Güven Boğa, yaptığı açıklamada, “Kesk ve Eğitim-Sen bu baskılarla, yıldırma operasyonlarıyla mücadele çizgisinden geri duracak bir sendika değildir” diye konuştu. Adana’da ikinci eylemi ise hukukçular yaptı. Düşünceye Özgürlük İçin Hukukçular İnisiyatifi üyeleri, Adliye önünde bir araya gedi. ESP’nin de destek verdiği açıklamada avukatlar, gözaltı ve tutuklamaları protesto etti. Avukatlar, İHD avukatı Filiz Kalaycı’nın tutuklanmasını kınadı.

Şimdi KESK’li olma zamanı

Bolu‘da Sosyalist Gençlik Derneği, Emekli-Sen, EHP Gençliği, Emek Gençliği, YDG ve DPG Bankalar Meydanı’nda toplandı. Yapılan açıklamada, “’KESK’e yapılan operasyon tüm muhalif güçlere yapılmıştır. AKP kendisi gibi düşünmeyen herkese düşmandır ve düşmanlık artarak devam ediyor. Şimdi KESK’li olma zamanı” denildi.

Antalya, Dersim ve Malatya’da da tepkiler

Antalya‘da KESK üyeleri Kışlahan Oteli önünde bir araya geldi, oturma eylemi yaptı. Emekçi memurlara, aralarında ESP, DHF, Halk Cephesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, ÖDP üyleruini olduğu demokratik kurmlar destek verdi.

150 kişi sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz “, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını attı, oturma eylemi yaptı.

Operasyonlara bir tepki de Malatya‘dan geldi. KESK üyeleri, Eğitim-Sen şube binası önünde toplandı, Merkez Postane’ye yürüdü. Yürüyüşe, aralarıhda ESP, Halk Cephesi ve DTP’nin olduğu kurumlar da destek verdi. 70 kişinin katıldığı basın açıklamasının ardından oturma eylemi gerçekleştirdi.

Dersim‘de KESK üyeleri basın toplantısı yaptı. KESK Dönem Sözcüsü Metin Turan, yaptığı açıklamlada, baskınları yayan jandarmayı hedef aldı, “İzmir’de, Jandarmanın kendi yetkisini aşacak bir şekilde İzmir 10. ağır ceza mahkemesinde karar çıkartarak il sınırlarını açan hukuk dışı operasyon gerçekleştirilmesi resmi yazışmaları el konulması ve arama sırasında savcı bulunmaması hukuksuzluğun açık göstergesidir” dedi.

Kaynak: Atılım

Bir Yanıt “Devlet terörüne yanıt sokakta”

  1. bu ülkede fedakar emekçilerin mücadeleside olmasa bütün ötekiler çoktan tektipleştirilmişti.yaşasın emekçilerin onurlu mücadelesi kesk.e yapılanları kınıyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: