Isvicre halki hayvan özgürlügü eylemcileriyle sempati duyuyor

AGSTG

 

  

 

 

Resim: AGSTG

Isvicrenin günlük gazetesi „20 Minuten“ okuyuculari arasinda Novartis sefine yapilan eylem (https://karakok.wordpress.com/2009/08/04/novartis-sefinin-evini-hayvan-deney-karsitlari-kudakladi/) hakkinda anket yapti. 12 Agustos’ta yayinlanan sonuclara göre, ankete katilan 4400 üzeri kisinin %60’i hayvan üzerine deneyi red ediyor ve Novartis sefine yapilan eyleme sempati ile bakiyor. Okuyucularin %51’i eylemin dogru amaca ulasacagina inaniyor.  

Her 5.inci okuyucu kendisininde hayvan koruma organizasyonunda aktif oldugunu söylüyor. Okuyucularin %59’u kosmetik ürünler alirken, hayvan deneyi ile üretilmediklerine dikkat ettigini belirtiyor.

Sasirtici sonuclara ragmen, ankete katilanlarin sadece %11‘i vejetaryen oldugunu söylüyor, %5‘i ise kirmizi et degil, fakat balik yiyiyor. %4 ise kendisinin gecmis’te bir hayvani kendi eliyle labordan ya da fabrika ciftciliginden gizlicene kurtardigini söylüyor.

Novartis sefi Vasella’ya karsi yapilan eylemden sonra, hayvan özgürlügü konusu tüm ülkeyi sarsti. Medya hayvan deneyi konusunu neredeyse günlük isliyor ve halkin genis bir kismi bu konu ile ilgili duyarlilik gösteriyor. Bir üniversite profesörünün’de aciktan eylemcilerle dayanisma icinde bulunmasinin (https://karakok.wordpress.com/2009/08/10/universite-profesoru-hayvan-haklari-aktivistlerle-dayanisma-icinde/) büyük etkisi oldu.

Böyle bir eylemin isvicre’de yapilmasi, sadece Novartis sefi Vasella’nin isvicrede yasamasindan dolayi degil, ülkede bir kac yüz hayvan deneyi kurumu olmasindan’da kaynaklaniyor. 2008’de isvicre’de 731‘883 hayvan üzerine deney yapilmistir. Halkin tepkisinden dolayi, isvicre devleti simdi bu sayiyi politik önlemler alarak azaltmaya calisiyor.

Karakök Otonomu

Kaynak: 20 Minuten

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: