Hacettepe Saldırı basın metni

Öfkeliyiz.

İçinde yaşadığımız coğrafyada gün geçmiyor ki, ilericilere, devrimcilere, yurtseverlere yönelik saldırı haberleri gelmesin. Bugün bu saldırılara bir yenisi daha eklendi. Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’ndeki … öğrenci gözaltına alındı .

Üniversitedeki akademik demokratik haklarımızı savunmak için yapmış olduğumuz bildirilere ve afişlere bile tahammülü olmayan üniversite yönetimi ile polis, Hacettepe Üniversitesi’ni açık karakol haline getirmeye çalışmaktadır. Yüzlerce çevik kuvveti okula yığarak adeta savaş ilan eden polisin amacı, gündemin sıcaklığından yararlanıp provokasyon yaratmaktır.

Dün Sıhhiye’de işlerini geri kazanma mücadelesi veren Kent A.Ş. İşçilerine göz göre göre faşist Alperen Ocakları’nın saldırmasına sebep olan polis, bugün de onlarca üniversite öğrencisini hiçbir gerekçe göstermeden göz altına almıştır. Onlarca öğrenciyi gözaltına aldıktan sonra, okul içindeki öğrencilere de saldırmıştır.

İlerici ve devrimci üniversite öğrencilerine haksız, hukuksuz soruşturmalar açan, disiplin cezaları veren Hacettepe Üniversitesi yönetimi YÖK’ün ve polisin emrinde çalışan bir kukladır. Tamamen piyasa güçlerinin eline geçen üniversitelerde düşünce özgürlüğü, bilimsel üretim, siyasi özerklik ortadan kalkmış; üniversiteler sermayedarlar için çalışan şirketler haline getirilmeye çalışılmaktadır. Bu şirketlerin bekçiliğini de polis ve jandarma yapmaktadır. Kampüslerdeki haklı mücadelemizi her defasında faşizan yöntemlerle bastırmaya çalışmaktadırlar. YÖK protestoları öncesinde üniversitelerde yükselen tepkileri engelleme çabaları şüphesiz ki bir işe yaramayacaktır. Üniversiteler, patronlar için değil, toplum için bilim üreten; herkesin parasız yararlanabileceği, eşitlikçi, herkesin anadilinde eğitim alabileceği kurumlar haline gelene değin mücadelemiz devam edecektir. YÖK’ün antidemokratik, baskıcı tahakkümüne karşı, emekten, bilimden, özgür düşünceden yana tavır alma zamanıdır.

Üniversiteler bizlerin mücadelesiyle özgürleşecek, kapıları emekçilere açık bilim kurumları haline gelecektir. Bizler, üniversite öğrencileri, akademisyenler ve üniversite çalışanları olarak, kamuoyuna duyuruyoruz.

Gözaltındaki arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın!

YÖK dağıtılsın!

Üniversitelerdeki yönetim-polis-ögb işbirliğine derhal son verilsin!

Herkese eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim!

Soruşturmalar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!

İLERİCİ, DEVRİMCİ, DEMOKRAT, YURTSEVER ÖĞRENCİLER

Alinti:ODTU nun Sesi

Not:Yayin hatasindan dolayi  iki gun gecikmeli haber yayinlanmistir. ( 26-10-2009) haberidir.(karakok.org)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: