”Öldüren sevgi istemiyoruz”

 Öldüren sevgi istemiyoruz

07 Mart 2010 Pazar, 18:42 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü 100. yılında Kadıköy’de binlerce kadının özgürlük, eşitlik ve adalet isteklerini haykırdıkları yürüyüşle kutlandı. Yoğun yağışa karşın halaylar, zılgıtlar, alkış ve sloganlar eşliğinde yürüyüşlerini sürdüren kadınlar, 8 Mart’ın resmi tatil ya da ücretli izin günü olmasını istedi. Kadınlar, “Öldüren sevgi istemiyoruz” dedi.

“İstanbul 8 Mart Dünya Kadınlar Platformu”nu oluşturan TEKEL işçileri, CHP, BDP, ÖDP, İşçi Partisi, Emek Partisi (EMEP), KESK, DİSK, Lambda’lı Kadınlar, Öğrenci Kolektifi, İnsan Hakları Derneği üyesi binlerce kadın öğle saatlerinde Kadıköy Tepe Natilius Alışveriş Merkezi önünde toplandı.


Beyaz atlı prens gelme

“Kuralsız ve güvencesiz çalışmaya, kadın katliamlarına, savaşa karşı mücadeleye”, “Kadınlar barış istiyor”, “Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkmak için AKP susacak biz kadınlar konuşacağız”, “Yoksulluğa, işsizliğe, ayrımcılığa, erkek egemenliğine, savaşa, şiddete, ırkçılığa karşı tek el olalım” yazılı pankartları açan kadınlar, saat 13.00 sıralarında “Beyaz atlı prens boşuna gelme”, “Yurtlarda bekâret kontrolüne son”, “Kimsenin namusu değiliz” yazılı dövizler taşıdı. “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Başbakan sabrımızı taşırma, kendin yat kuluçkaya 1 çocuk, 2 çocuk, 3 çocuk doğurmaya”, “Emine Hanım başbakan olsun, Tayyip Bey evde otursun” sloganları eşliğinde Kadıköy İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtiler. Yağışın başlaması üzerine yürüyüşünü hızlandıran kadınlar, kısa sürede İskele Meydanı’na ulaştı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı miting alanına girişte, üst araması yapıldı.

Şiddetsiz savaşsız dünya

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu adına Arzu Erdoğan tarafından okunan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Bugün kadınlar olarak kendi sözlerimizle, kendi yaşamlarımız üzerinde söz sahibi olduğumuzu, şiddetsiz, savaşsız bir dünyanın mümkün olabileceğini, dünyayı değiştirebileceğimizi söylemek için buradayız. Ancak ne var ki, kadınlara yönelik şiddet ve baskılar, evde, sokakta, işte, her yerde tüm vahşeti ile devam ediyor. Kılık kıyafetimize yönelik her türlü baskı ve yasaklamaya hayır diyoruz. Hiçbir şey şiddetin, tacizin, tecavüzün gerekçesi olamaz. Her türlü şiddete, tacize, tecavüze uğrayan kadınlar için kadın kurumlarının denetiminde ve yürütücülüğünde, her ilçede sığınma evleri ve tecavüz kriz merkezleri istiyoruz.”

8 Mart tatili için önerge

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ise mitingde yaptığı konuşmada, kadınların eşitlik ve adalet için mücadele ettiğini belirterek, Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün 100. yılında Diyarbakır’ı kadın kenti ilan ettiğini söyledi. Sebahat Tuncel 8 Mart’ın tatil olması için TBMM’ye önerge verdiklerini sözlerine ekledi. Konuşmaların Kürtçeye çevrildiği mitingde yağmur nedeniyle konuşmalar kısa tutuldu konserler iptal edildi.

ANTALYA

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Antalya ve Adana’da yürüyüş düzenlendi. Çeşitli dernek ve siyasi parti üyelerince oluşturan Antalya Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş düzenledi. Üçgen Mahallesi’nde başlayan ve Güllük Caddesi’nde devam yürüyüşte kadınlar, taşıdıkları pankart ve sloganlarla ‘namus’ cinayetleri, taciz ve şiddet olaylarına tepkilerini dile getirdiler.

Yavuz Özcan Parkı’nda sona eren yürüyüşün ardından Antalya Kadın Platformu adına açıklama yapan Sevgi Altındal, 8 Mart’ın, kadınların erkeklerle eşit hakka sahip olma yolunda verdiği mücadelenin günü olduğunu söyledi.

8 Mart’ın 100. yılının kutlandığını anımsatan Altındal, ”Politikayı kendimiz yapacağız. Tarihi kendimiz yazacağız. Barışı biz yaratacağız. Öğrendik ki mücadele edenler her zaman kazanamaz. Ama kazananlar ancak mücadele edenlerdir” diye konuştu.

ADANA

Adana’da, çeşitli sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilere üye bir grup kadın, Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda toplanarak, ellerindeki pankartlarla, Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyüşe geçti. Bu sırada, arama yapan emniyet güçleri, bazı pankartların taşınmasına izin vermedi.

Tertip Komitesi Başkanı Sevil Aracı, grup adına yaptığı konuşmada, kadınların, evlerde çalışarak görünmeyen emeğin sahipleri, fabrikalarda, tarlalarda en ağır işlere koşulup, emeğinin hakkını alamayanlar olduğunu savundu.

Konuşma sorasında gruptakiler Türkçe ve Kürtçe sloganlar attı.  Miting, düzenlenen konserle sona erdi.

Bir Yanıt “”Öldüren sevgi istemiyoruz””

  1. […] You are here: Home » Announcements » Documents » International Women’s Day celebrated More celebration photos here. […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: