Erdoğan’a ayakkabı atan Kürt’e 3 yıl hapis

MADRİD – İspanya’da Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a ayakkabısını fırlatan Güneybatı Kürdistanlı Hokman Cuma’ya 3 yıl hapis cezası verildi.

Irak’ta George W. Bush’a, İstanbul’da ise IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a ayakkabı fırlatanlar serbest bırakılırken, ayakkabı fırlatan Kürt olunca ağır hapis cezası aldı. Sevilla Savcılığı yaptığı açıklamada Türkiye Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan’a ayakkabı fırlatan Güneybatı Kürdistanlı Hokman Cuma’ya 3 yıl hapis cezası verildiğini duyurdu.

ULUSLAR ARASI TOPLULUĞA SALDIRI SUÇU İŞLEMİŞ!

Savcılık, cezaya alternatif olarak Cuma’nın İspanya’dan sınırdışı edilmesini önermişti. Ancak Mahkeme, Cuma’nın Suriye’ye gönderilmesi halinde baskı altına alınabileceği gerekçesiyle savcılığın önerisini reddetti. Cuma da mahkemeye sunduğu savunmasında, sınır dışı edilmesi halinde idam cezası alabileceğini söylemişti.

Olayın yaşandığı günden beri tutuklu olan Cuma, “Uluslararası topluluğa karşı saldırı”dan suçlu bulunurken, hapis cezasının yanı sıra 408 euro para cezasına çarptırıldı.

“AMACIM KÜRT SORUNUNA DİKKAT ÇEKMEKTİ”

27 yaşındaki Cuma, Şubat ayında Sevilla Belediyesi’nin çıkışında Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a ayakkabısını fırlatmıştı. Duruşma sırasına amacının Erdoğan’ı yaralama niyetinin olmadığını söyleyerek, Türkiye’de Kürt sorununa dikkat çekmek istediğini belirtti.

BÜTÜN AYAKKABILAR SEMPATİK, KÜRTLERİNKİ HARİÇ

Irak’ta başlayan ayakkabı eylemi, dünyanın bir çok yerinde yoğun destek görmüştü. 14 Aralık 2008’de Iraklı bir gazeteci ABD eski Başkanı George W. Bush’a basın toplantısı sırasında “Bu bir veda öpücüğüdür, köpek!” diyerek ayakkabısını fırlatmıştı. “Resmi ziyarette bir devlet başkanına saldırı”dan dolayı bir yıl hapse mahkum edilen Muntazer El Zaidi, Türkiye dahil bir çok Arap ülkesinde “kahraman” ilan edilmişti. El Zaidi, dokuz ay cezaevinde tutulduktan sonra serbest bırakılmıştı.

2009 Ekim ayı başında İstanbul’da IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a ayakkabı fırlattığı için gözaltına alınan gazeteci Selçuk Sefer Özbek de aynı gün serbest bırakılmıştı. Bu eylem de Türkiye’de büyük destek görmüştü.

ANF NEWS AGENCY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: