Belarus – Baskılar sürüyor, bir anarşist daha tutuklandı, Ihar Truhanovic

Bugün bir aktivis daha tutuklandı: Ihar Truhanovich. Ailesinin söylediğine göre Ihar’ın konuşmaya çağırıldı ancak eve geri dönmedi. Ailesiyle olan telefon görüşmesinde, Akrescina caddesindeki geçici tevkif tesisinde nöbette olan polis, Ihar’ın orada kaldığını ve 27 Eylül’e kadar orada tutulacağını bildirdi. Suçlama 339, madde yani holiganlık. Polis daha fazla bilgi vermeyi reddetti.

Ayrıca bugün 3 Eylül’deki ilk dalgadan sonra tutuklanan Mikalaj Dziadok’un kaderi netleşecek. 24 Eylül’de, yedinci sırada, Herhangi bir suçlama olmadan 24 saat tutulmuştu. Mikalaj, Valadarskaha caddesindeki tevkif merkezine gönderildi. Tutukluluğu 10 gün uzatıldı. Süre sonunda ya suçlanmalı ya da serbest bırakılmalıdır.

Makalaj, General karargahının bahçesine atılan bir duman bombasının ardından Belarus Silahlı Kuvvetlerinin Genel Karargahı’nın yakındalrın 19 Eylül 2009’da  Belarusya-Rusya Askeri Manevrası olan “Batı 2009″a karşı yasadışı bir eylem olayına ve holiganizme karıştıklarından süphelidir.

Bizim bilgimize göre, 2 haftadır 30’un üzerinde insan bu dava ile ilgili GUBAZ KGB’sine (örgütlü suça karşı mücadele bölümü) sorgu için çağırıldı. Polis insanlara eylemi örgütleyenin, insanları eyleme çağıranın, katılımcılara maske dağıtanın ve örgütün liderinin Mikalaj Dziadok olduğunu söyletmeye çalıştı. GUBAZ ajanları , eğer kanıt vermezlerse eylemin suç ortağı olmakla suçlanacakları tehditlerinde bulundu. Ayrıca diğer tutuklular tarafından cinsel tacize uğrayacakları, yolculuk haklarının ellerinden alınacağı ve ailelerinin işleriyle ilgili sorunlar yaşayacağı tehditlerinde bulundular. Son günlerde insanlar tutuklulara bilgi niteliğinde destekler yağdı. Aliaksandar Yarashevich, Alena Dubovik ve Hanna Charnyshova da sorgulamalar için tutuklandı.

Bu yüzden, polisin elinde Mikalaj’ın suçlu olduğuna dair herhangi bir kanıt olmadığı ortada.

Mikalaj’ın dayanışma adresi: Belarus, Minsk, Valadarskaha str., 2, Mikalaj Dziadok.

Sosyal aktivistler üzerindeki baskının son bulmasını ve Mikalaj Dziadok, Aliaksandar Frantskievich ve Ihar Truhanovich’in serbest bırakılmasını istiyoruz!

Alıntı: Alter-EE

ceviri:Aforum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: