Siirt ve Bingöl’de 23 genç vicdani retlerini açıkladı


İlgili diğer dökümanlar diclehaber.com.tr
Batman’da 17 genç vicdani retlerini açıkladı
“Yüce ordunun komutanları dilimizi kültürümüzü yok saydılar. Bugün de elimize silah tutuşturup kendi halkımızla savaştırmak istiyorlar. Reddetmemiz için birçok sebebimiz var. Fakat TSK’de askerlik yapmak için hiçbir nedenimiz yok… Savaşların bir çözüm değil sorunun daha da derinleştirilmesinde neden olduğunu söyleyen bizleriz. Savaş olmazsa onların varlık nedenleri de ortadan kalkacaktır. O zaman nenden bu sistemin sahiplerine asker olalım””

Siirt’te, 2’si kadın 15 genç, Bingöl’de 8 genç, Kürt Vicdani Ret Hareketi‘nin başlattığı “Askere gitme kardeş kanı dökme” kampanyası kapsamında düzenledikleri basın toplantısı ile vicdani retlerini açıkladı. BDP İzmir İl Binası’nda biraraya gelen 7 genç de vicdani ret hareketine destek verilmesini istedi.
Çanakkale’de 13 Kürt genci vicdani reddini açıkladı
Türkiye Cumhuriyeti askerliğini reddediyorum -Y. Özdemir
Kürt Vicdani Ret Hareketi Deklarasyonu
 

Siirt’te 2’si kadın 15 genç vicdani retlerini açıkladı

15:34 19.12.2010

SİİRT (DİHA) – Siirt’te, 2’si kadın 15 genç, Kürt Vicdani Ret Hareketi’nin başlattığı “Askere gitme kardeş kanı dökme” kampanyası kapsamında düzenledikleri basın toplantısı ile vicdani retlerini açıkladı.

BDP Siirt İl binasında basın toplantısı düzenleyen 2’si kadın 15 genç, Kürt Vicdani Ret Hareketi’nin başlattığı “Askere gitme kardeş kanı dökme” kampanyası vicdani retlerini açıkladı. Toplantıya BDP İl Başkanı Faruk Sağlam, BDP Pervari, Baykan, Eruh İlçe ve Gökçebağ Belde yöneticileri, İHD, MEYADER, Stay Der, TUHAD DER yöneticileri ve Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı. Toplantıda gençler adına açıklama yapan Nezir İnan, Kürt sorununun çözümsüzlüğünden kaynaklı süren çatışmaların temel malzemesinin insan kaynağı olduğunu belirtti. Seslerinin savaşı isteyenlerden daha gür çıkması gerektiğini belirten İnan, “Çünkü bizler doğruyu ve insana yakışır olanı haykırdığımızdan eminiz. Çünkü Kürt sorununa inkârcı, tek tipçi yaklaşan onlardır. Savaşların bir çözüm değil, sorunun daha da derinleştirilmesine neden olduğunu söyleyen bizleriz” diye konuştu.

Kendi çıkarları için gençlerin ölümüne neden olanların reddedilmesi gerektiğini ifade eden İnan, “Yüce ordunun komutanları dilimizi kültürümüzü yok saydılar. Bugün de elimize silah tutuşturup kendi halkımızla savaştırmak istiyorlar. Reddetmemiz için birçok sebebimiz var. Fakat TSK’de askerlik yapmak için hiçbir nedenimiz yok” dedi.

(mi/dvt/ru)

**

Bingöl’de 8 genç vicdani retlerini açıkladı

17:18 19.12.2010

BİNGÖL (DİHA) – Bingöl’de 8 genç, “Askerlik yapmak, kendi halkına düşmanlık etmek olacak, dolayısıyla utanç verici ve onursuz bir tutum olacak” diyerek vicdani retlerini açıkladı.

İHD Bingöl Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyen 8 vicdani retlerini açıkladı. Gençler adına açıklama yapan Hadin Kaya, 30 yıldır Kürt halkı üzerinde sürdürülen “kirli savaş”ın bir parçası olmamak, kardeşkanı dökmemek, ölmek ve öldürmek istemedikleri için askere gitmek istemediklerini kaydetti.

“Kürt sorunundan kaynaklı savaşın insan kaynağı olmamız zorunluluğu dayatılıyor” diyen Kaya, “Bu dayatmaya karşı, vicdani kabul ölçülerimizle hareket etmek, her zamankinden daha ivedi bir konu haline dönüşmüştür. Bizi halkımızla karşı karşıya getirmek isteyen bir avuç üniformalıdan daha cesaretli davranıp, irademizi ortaya koymazsak kaybetmeye mahkum oluruz. Sesimiz onlardan daha gür çıkmalıdır. Çünkü bizler doğruyu ve insana yakışır olanı haykırdığımızdan eminiz. Çünkü Kürt sorununa inkârcı, tek tipçi yaklaşan onlardır. Savaşların bir çözüm değil sorunun daha da derinleştirilmesinde neden olduğunu söyleyen bizleriz. Savaş olmazsa onların varlık nedenleri de ortadan kalkacaktır. O zaman nenden bu sistemin sahiplerine asker olalım” dedi.

‘Kürt halkına düşmanlık yapmayın’

“Türk ordusunda askerlik yapmanın, kendi halkına düşmanlık etmek olacağını, dolayısıyla utanç verici ve onursuz bir tutum olacağının bilindeyiz” ifadelerini kullanan Kaya, “Başta Kürt gençleri olmak üzere tüm gençlere çağrımız, askere gidip katliamlara ortak olmamaları, askerliğe giderek insanlık suçu işlememeleridir. Bunun için zorunlu askerliği reddediyoruz. Irkı, kültürü, dini, cinsiyeti, cinsel yönelimi ve düşüncesi ne olursa olsun savaşa ve ölümlere tavır alan tüm vicdani retçileri destekliyoruz. Boğaz boğaza çarpışıp birilerinin canlarını alan asker ve gerillanın birlikte yaşamaları için, kurşunlara hedef olan çocukların yaşaması, bütün Kürt ve Türk annelerinin kaygı duymadan mutlu olmaları ve Çocuklarını Askere Göndermemelerini bu kirli savaşa ortak olmamalarını istiyoruz. Kürt sorununun adil ve barışçıl çözümü için ve her şeyden önce insan olduğumuz için vicdanlarımızda askere gitmeyi reddetmek için reddediyoruz” dedi.

(ek/dv/ru)

**

Kürt Vicdani Ret Hareketi’ne destek çağrısı

12:01 20.12.2010
İZMİR (DİHA) – Kürt Vicdani Ret Hareketi’ne İzmir’de destek veren 7 genç, vicdani ret hareketine destek verilmesini istedi.

Kürt Vicdani Ret Hareketi, BDP İzmir İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına BDP İzmir İl Eşbaşkanı Mukaddes Kubilay’da katılarak, destek verdi. Kürt Vicdani Ret Hareketi’ne destek veren 7 genç adına açıklama yapan Mehmet Emin Aslan (20), hareketi desteklediklerini ifade ederek, “Biz Kürt gençleri olarak vicdani ret hareketine katılıp bu kili savaşa alet olmak istemiyoruz. Askerliğe gidip kardeş kanı dökmek istemiyoruz. Başta Kürt gençleri olmak üzere tüm gençleri askerliği reddetmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Kürt Vicdani Ret Hareketi’ne destek veren Şeyhmus Poyraz (20), şunları söyledi: “Vicdani ret hareketini neden destekliyoruz? Çünkü, Kürt gençleri günden güne askerde bahane uydurularak, kaza kurşunu adı altında öldürülüyor. Biz bunları istemiyoruz. Kürt gençlerinin askere gitmesini istemiyoruz. Bunun için vicdani ret hareketini destekliyoruz.”

Hasan Abiç (21) adlı genç ise vicdani ret hareketine destek verişini şu sözlerle açıkladı: “Çünkü Kürt gençleri başta olmak üzere gençler askere götürülüp kaza kurşununa mal edilip öldürülüyor. Başta Kürt gençleri olmak üzere tüm gençleri bu hareketi desteklemeye çağırıyoruz.”

(ia/avt)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: