Diyarbakır cezaevi için uluslararası güvence talebi

AMED – Diyarbakır Cezaevi’nde yaşanan işkencelerin sorumlusu olarak 22 kişinin isimlerini açıklayan 78’liler Girişimi, şimdi soruşturmanın güvence altına alınması ve tanıkların korunması için uluslararası temaslarda bulunmaya hazırlanıyor.

30 yıl sonra Diyarbakır cezaevinde yaşanan insanlık dramına ilişkin soruşturmanın açılmasını sağlayan 78’liler Girişimi işkencecilerin isimlerini veren mağdurların can güvenliğinden endişe ediyor. Diyarbakır’da insanlık suçunun işlendiğine dikkat çeken 78’liler soruşturma sürecinin güvence altına alınması için uluslararası girişimlerde bulunacak.

1980-84 yılları arasında Diyarbakır cezaevinde mahkumlara işkence ve kötü muamelede bulanan suçlara yönelik soruşturmanın açılmasını sağlayan 78’lilerin Girişimi’nin başta Uluslararası Ceza Mahkemesi, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Af Örgütü olmak üzere birçok uluslararası kuruluşlarla temasa geçeceği öğrenildi.

Ayrıca işkenceyle verdikleri ifadelerle, kendileriyle hiç ilgisi olmayan davalardan mahkum olan bazı mağdurların 12 Eylül mağdurlarına tanınan haklardan yararlanmaları için de girişim başlatıldı. Mağdurların “yeniden yargılama” talebini değerlendiren 78’lilir Girişimi, hukukçularla bir çalışma başlatacağı belirtildi.

Diyarbakır Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma dönemin cezaevi görevlilerini de tedirgin etti. İşkence mağdurlarının isimlerini verdikleri cezaevi görevlilerinin koruma talebiyle başvuru yaptıkları belirtildi. İşkenceciler ifadelerin soruşturma dosyasına girmesiyle kimliklerinin herkes tarafından öğrenileceği ve can güvenliklerinin sağlanmayacağı endişesini dile getirdiler. Dilekçeleri alan valilikler, değerlendirme yaptıktan sonra talebi inceleyecekler.

ANF NEWS AGENCY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: