Referandumda ‘evet’ masada ‘hayır’

 • AKP Hükümetinin yeni bir aldatmacası da anayasa değişikliği ile memurlara ‘müjde” olarak duyurduğu toplu sözleşme getirmesinde yaşandı. 12 Eylülde yapılan referandumla, “Memurlar adına sendikaları, konfederasyonları hükümetle toplusözleşme masasına oturacağı” kabul edilmesine rağmen, konfederasyonlar “toplusözleşme” değil, “toplugörüşme” masasına çağrıldılar.

  Referandumla kabul edilen anayasa değişikliğine göre kamu görevlileri adına konfederasyonlarla artık toplusözleşme masasına oturulması gerekiyor. Ancak uygulama öyle değil. KESK’e Başbakanlıktan gönderilen yazıda konfederasyonlar “toplugörüşme” masasına çağrılırken, “toplusözleşme”nin kağıt üzerinde kaldığı ortaya çıkıyor.

  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna (KESK), Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığından gönderilen yazıda, 2011 “toplugörüşmeler”inin yine Başbakanlık Müsteşarı Başkanlığında yapılacağı belirtiliyor. Yazıda, 25 Haziran 2001’de yürürlüğe giren 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun 21. maddesi uyarınca, “Bakanlıklar ve diğer kurum ve kuruluşların müsteşarları, Devlet Personel Başkanı, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü, Bağımsız Başkanlıkların Başkanları, Kamu İşveren Sendikası Temsilcisi ile bünyesinde üye sayıları itibariyle en çok kamu görevlisini bulunduran konfederasyonlardan ilk üçünün üyeleri oranında seçecekleri on beş temsilciden oluşan Yüksek İdari Kurul teşkil edilmiştir” deniliyor.

  Yazıda ayrıca, Yüksek İdari Kurulun 2011’de yapacağı olağan toplantısında, Kurul gündeminde yer alması istenilen talep ve önerilerin, Devlet Personel Başkanlığına 23 Mayıs 2011’e kadar bildirilmesi isteniyor.

  ‘HÜKÜMET YAPTIĞI DEĞİŞİKLİĞE İNANMIYOR’

  Konuyu gazetemize değerlendiren KESK Genel Hukuk, TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri İlhami Şahbaz, anayasa değişikliğine rağmen “toplu görüşme” çağrısı yapılmasını, AKP Hükümetinin “toplugörüşmede” inat ettiğini, “toplusözleşmeye” kendisinin de inanmadığını  gösterdiğini söyledi.

  12 Eylül 2010 referandumunda kabul edilen maddelerden birisinin, kamu emekçilerine toplusözleşme hakkı tanıdığını hatırlatan Şahbaz, “Toplusözleşme hakkımız tanınmasına rağmen hâlâ 4688 sayılı yasada yer almıyor. Ya 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu değiştirilmeli ya da kamu emekçileri için yeni yasa yapılarak bu antidemokratik yasadan vazgeçilmeli” dedi.

  Hükümetin toplu görüşme dayatmasının, yıllardır kamu emekçilerine karşı sürdürülen antidemokratik zihniyetten kaynaklandığını belirten Şahbaz, “Toplu sözleşmeye uygun mevzuat yapılmalı. Aksi takdirde hükümet hukuksuz konuma düşecektir” diye konuştu.

  BAKANLIĞA SUÇÜSTÜ

  Şahbaz, yeniden toplu görüşmeye çağırmasıyla Çalışma Bakanlığının suçüstü yakalandığını söyledi. Şahbaz, “Hükümet, ‘çalışma yaşamını demokratikleştiriyoruz’ derken hâlâ kamu emekçilerinin haklarını tek taraflı belirlemeye çalışıyor. Toplugörüşme bitmiştir artık toplusözleşme mevzuatı uygulanması gerekiyor. Hak ve çıkarları hâlâ tek yanlı belirlemek artık anayasal bir suçtur ve bu haliyle toplusözleşmeyi fiilen kaldırıyorlar” dedi. Şahbaz AKP Hükümetinin bu çağrısıyla anayasa suçu işlediğinin de altını çizdi. (Ankara/EVRENSEL)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: