Bulgaristan‘da ‚kristal gece‘

Nazilerin 1938′de yaptığı yağma, kundaklama ve linç girişimi ‚Kristal gecesi‘nin bir benzeri şimdi Bulgaristan‘da Romanlara karşı sahneleniyor. Bir gencin trafik kazası sonucu ölümünü bahene eden Bulgar faşistler „Ya özgürlük, ya ölüm“, „Yaşasın Bulgar kahramanlar“ sloganları ile Cumartesi gününden bu yana 15 bölgede Roman avı başlattı. Sofya‘nın üyesi olduğu Avrupa Birliği ise olaylar karşısında sessiz.

Senaryo bildik, sahneleyenler farklı. Linçe gererekçe bu kez Filibe kentine bağlı Katunitsa köyünde 19 yaşındaki Bulgar bir gencin trafik kazası sonucu ölümüydü. Olayın kaza olmadığını öne süren bir grup, milliyetçi partilerin kışkırtmasıyla kazaya neden olan minibüsün sahibi mafya lideri Kiril Raşkov‘un Katunitsa‘daki evine saldırdı. İki binden fazla kişinin katıldığı lincin ardından gösteriler Roman avına dönüştü.

Zira Pazartesi günü kazadan dolayı gözaltına alınan ve „Kral Kiril“ olarak bilen Raşkov Roman kökenliydi. Saldırılarda üç evi yakılan Raşkov ise ülkedeki dilenci, fuhuş ve kaçak alkol üreten çetenin başı olmakla suçlanıyor. Bu yüzden olacak ki son yıllarda oy oranını yükselten milliyetçi Ataka partisi, Romanlara karşı başlatılan avın ismini „Temiz Bulgaristan“ adını verdi.

200 GÖZALTI VAR

Ancak Raşkov‘un tutuklanmasına rağmen ırkçı saldırılar günlerdir sürüyor. Başkent Sofya‘nın yanı sıra Blagoevgrad, Plevne, Filibe, Varna, Vratsa gibi ülkenin birçok büyük kentine yayılan olaylarda şimdiye kadar 200′ye yakın kişi gözaltına alındı. „Ya özgürlük, ya ölüm“, „Yaşasın Bulgar kahramanlar“ sloganı ile sokağa çıkan Bulgar faşistlerle Romanler arasında ise yer yer çatışma haberleri geliyor.

Milliyetçiler sosyal medya siteleri aracılığıyla biraraya gelip, birçok gösteri organize ederken, artan gerginlik ve etnik çatışmaya rağmen Sofya hükümet henüz ciddi tedbirler almış değil. Zira çatışmaların ülkede yaşayan diğer azınlıklar arasında da yayılmasından endişe ediliyor.

‚AB VE FRANSA DA LİNÇE ORTAK‘

Kimi gözlemciye göre Roman-Bulgar çatışması dördünce güne girmesine rağmen Sofya hükümetini uyarmayan Avrupa Birliği de gerginlikten sorumlu. Özellikle Fransa‘nın sınrdışı ettiği binlerce Roman, yalnız bırakılmış durumda. Bulgaristan‘ın en büyük Roman kuruluşunun yöneticisi Rumjan Rusinov bu durumu Avrupa basınına şöyle özetledi: „Sınırdışılardan sonra insanlar artık bizim suçlu olduğumuza inanıyor. Fransa bizi hayal kırıklığına uğrattı.“

Sarkozy hükümetinin sınırdışı kararı ardından Bulgaristan‘da da „istenmeyen azınlık“ ilan edildiklerine dikkat çeken Rusinov „AB ve Fransa yasalarını çiğneyerek bizi buraya sürdü. Fakat burada da sürekli izleniyoruz, tehdit ediliyoruz, aşağılanıyoruz“ dedi. Romanların Fransa‘dan polis zoruyla toplu halde sınırdışı edilmesi uzun bir süre AB‘nin gündemini işgal etmiş, Sarkozy eleştirilere kulak tıkamış, batıdan doğu Avrupa‘ya zorunlu göç 2. Dünya Savaşı yıllarına benzetilmişti.

Aslında Bulgaristan‘da nüfusun yüzde 10′nu oluşturan, tüm Avrupa‘da sayıları iki milyonu bulan ‚Roman sorunu‘ Avrupa‘da yeni değil. Nazilerin Yuhudiler gibi Avrupa‘dan zorla sürmeye çalıştığı Romanlar, Bulgaristan‘ın yanı sıra özellikle Maceristan, Slovakya, Polanya ve Arnavutluk gibi eski Doğu bloğu ülkelerinde etnik ayrımcılığa uğruyorlar. Hatta geçtiğimiz Mayıs ayında 700 bine yakın Roman‘ın yaşadığı Macaristan‘da Vedero adlı paramiliter silah grup “Ülkeyi Çingenelerden temizleyeceğiz” adıyla çeşitli eylemler yapmıştı.

ANF

* * *

RESIMLER

https://i0.wp.com/media.de.indymedia.org/images/2011/09/317007.jpg

https://i0.wp.com/media.de.indymedia.org/images/2011/09/317008.jpg

https://i0.wp.com/media.de.indymedia.org/images/2011/09/317009.jpg
Motorat gruplar da faşist gösterilerde yer aldı

https://i0.wp.com/media.de.indymedia.org/images/2011/09/317010.jpg

https://i0.wp.com/media.de.indymedia.org/images/2011/09/317011.jpg
Sofya

https://i0.wp.com/media.de.indymedia.org/images/2011/09/317013.jpg
Faşist gösteri

https://i0.wp.com/media.de.indymedia.org/images/2011/09/317015.jpg
Atak propagandası: Çingene saldırıları- Devletimiz için tehlikedir

 

http://efendisizler.blogsport.de/2011/09/29/bulgaristanda-kristal-gece/

VIDEOLAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: