Okan Baş hakkında suç duyurusunda bulunduk

Şub 152012

Samsun’da yayınlanan Statüko adlı derginin Genel Yayın Koordinatörü Okan Baş, Hrant Dink’in katili Ogün Samast için “Hrant denen herifi vurdu. Kötü mü yaptı?” diyen bir yazı yayınlamıştı. Okan Baş hakkında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na bugün (15 Şubat) sabah 11:00′de suç duyurusunda bulunduk. Suç duyurusu dilekçesi şöyle: 

SAMSUN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’na

Gönderilmek üzere

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’na

İSTANBUL

YAKINAN            : Cengiz Alğan , Baskın Oran, Mehmet Ufuk Uras, Hatice Zeynep Tanbay, Mehmet Metin Alğan

İstiklal Caddesi, Bekar Sokak, 16/2 Beyoğlu, İstanbul

YAKINILAN         : Okan Baş, Samsun’da çıkan Statüko dergisi Genel Yayın Koordinatörü.

Kale Mah. Orhaniye İşhanı, Kefeli İşhanı1/ 4-10  İlkadım/SAMSUN

Derginin internet adresleri: http://www.statuko.net ve             http://facebook.com/statuko.dergisi

SUÇ                       : Suçu ve suçluyu övme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, kişinin hatırasına hakaret, suç işlemeye teşvik.

Suç tarihi            : Ocak 2012

AÇIKLAMALAR

 

“Bu anti-sempatinin nedeni nedir? Adı Türkiye olan bir devletin, milli ve manevi değerlerini korumaya çalışan vatandaşları, hangi sebepten dolayı bu kadar acımasızca tavırlarla karşılaşabilir? Malum en son Ogün Samast gibi gürbüz bir genç, işi ’Türk’ün kanı pistir’ demeye getiren Hrant denen herifi vurduğu için ağır bir cezayla karşı karşıya kaldı. Kötü mü yaptı yani? Bana göre bu milletin geneline ağır hakaretler yağdıran adamın ölmesi zaten müstehaptır. Devlet yapması gereken işi yapmıyorsa ’Türk’ün kanı pistir’ diyen ecnebiye göz yumuyorsa, Ermenilere yaranacağım derken, milliyetçilik ilkesini düpedüz çiğniyorsa, kimse kusura bakmasın bu noktada millet devreye girer ve bu adamı yargılamanın hiçbir anlamı yoktur. Anlam veremediğim noktalardan biri de Türk kökenli vatandaşların ’Hepimiz Ermeniyiz’ türküsüyle sokaklarda provakatörlük yapmaları. Yahu bugüne kadar milyonlarca şehit verdik arkadaş. Kaç tane Ermeni asıllı vatandaşın ’Hepimiz Mehmetçiğiz’, ’Hepimiz Türk’üz’ diyerek sokaklara döküldüğünü gördünüz? Eğer ’Hepimiz Ermeniyiz’ diyerek tahrik propagandaları yapmaya devam edecekseniz, Ermenistan orada arkadaş, orası ulus devleti buyurun gidin. Burası Türkiye. Haddinizi bilin!”

Yazıda adı geçen Ogün Samast, 22 yıl 10 ay hapis cezası almış bir katildir. Üstelik işlediği suç, bir nefret suçudur. Çünkü katil, Hrant Dink’i tanımadığı halde, sadece Ermeni olduğu için öldürmüştür.

Yukarıda adı geçen Okan Baş, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) dört farklı maddesini ihlal etmiştir:

1) Suçu ve suçluyu övme başlıklı TCK Madde 215/1:İşlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen öven kimse, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandı­rılır.

Çünkü adı geçen Okan Baş, katil hakkında “gürbüz bir genç”, “kötü mü yaptı yani?”, “bu adamı yargılamanın hiçbir anlamı yoktur” diyerek hem suça, hem suçluya arka çıkmıştır.

2) Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağı­lama başlıklı Madde 216/2:Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Çünkü adı geçen Okan Baş, Ermeni vatandaşlar hakkında kullandığı söylemle onları aşağılamıştır.

3) Kişinin hatırasına hakaret başlıklı TCK Madde 130/1:Bir kimsenin öldükten sonra hatırasına en az üç kişiyle ihtilât ederek hakaret eden kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Ceza, haka­retin alenen iş­lenmesi hâlinde, altıda biri oranında artı­rılır.

Çünkü adı geçen Okan Baş, “Hrant denen herifi vurduğu için” diyerek ölüye hakaret etmektedir.

4) Madde 39/2a:Suç işlemeye teşvik etmek veya suç işleme ka­rarını kuvvetlendir­mek veya fiilin işlenmesinden sonra yardımda bulunacağını vaat etmek.

Çünkü adı geçen Okan Baş, “Bana göre bu milletin geneline ağır hakaretler yağdıran adamın ölmesi zaten müstehaptır” diyerek katil eyleminin beğenilen, sevilen bir eylem olduğunu belirterek yüceltmekte, milleti suça teşvik etmektedir.

 

Buna göre, yakınılan Okan Baş hakkında suç duyurusunda bulunur, söz konusu kişi hakkında, yukarıda adı ve yeri geçen yazısı nedeniyle soruşturma açılmasını dileriz.

 

15 Şubat 2012                                                                         Cengiz Alğan (TC kimlik No: 16309213522),

Baskın Oran (33187830306),

Mehmet Ufuk Uras (47011348110),

Hatice Zeynep Tanbay (29320892454),

Mehmet Metin Alğan (16303213740)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: