Hitler Almanya’sında da her şey ‘yasalara uygun’du

 

KESK’in 4+4+4 kanun teklifi ve Kamu Görevlileri Sendikalarında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı protesto eylemini organize edenler ve katılanlar hakkında yasal işlem başlatıldı.

Ankara Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada polisin eylem sırasında mevzuatta öngörülen tüm görevlerini yerine getirdiği bildirildi.

Kanun hükümleri uyarınca Kızılay Meydanı’nın toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerler arasında olmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Önceden uyarı yazıları tebliği ve eylemin yasalara aykırı olduğuna ilişkin basın açıklamalarıyla önleyici zabıta hizmetlerinin, başka illerden Ankara’ya gelerek değişik bölgelerde toplanan eylemcileri ayrı ayrı yerlerde enterne ederek grupların buluşmalarına imkan vermeyerek 29 saat süreyle aralıksız ve soğukkanlılıkla grupların etrafında güvenlik tedbiri alarak suç işlenmesini önlemeye yönelik stres yönetiminin ve çağdaş güvenlik mühendisliğinin emsalsiz örneğini ortaya koyan Ankara polisi mevzuatta öngörülen tüm görevlerini yerine getirmiştir.

Ankara’da yasal olmayan bu eyleme her türlü ikaz ve uyarılara rağmen tevessül eden ve meydana gelen her türlü olaylardan ve doğabilecek zararlardan sorumlu olan eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında da gerekli yasal işlemlere başlanmıştır.”

Valilik polislere teşekkür etti
Ankara Valisi Aladdin Yüksel polis telsizinden mesaj yayınlayarak, eylemde gösterdiği başarılarından dolayı polise teşekkür etti.

“Hitler Almanya’sında da her şey ‘yasalara uygun’du”

Dünkü eylemde polis saldırısı sonucunda dişi kırılan KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, Valilik’in soruşturmasını Muhalefet.org’a değerlendirdi.

Tombul, “Bir ülkenin demokrasisi yasalarla sınırlı değerlendirilemez. Önemli olan bir talebin haklı ve meşru olmasıdır. Bizim taleplerimiz haklı, eylemimiz de meşrudur. KESK meşru direnme hakkını kullanmıştır. Asıl yaşa dışı olan bunu zorla, gazla, copla dağıtan ve kendi ülkesinin halkına zulmü reva görenlerdir.” dedi.

AKP’nin hak arama eylemlerine ve toplumsal muhalefete dönük tavrının faşist iktidarlardan hiçbir farkı olmadığını belirten Tombul, “Hitler Almanya’sında, Mussolini İtalya’sında da her şey “yasalara uygundu”. Ama tarih o dönemi insanlığın yüz karası olarak, faşizm olarak yazıyor. AKP’nin bu tutumu da insanlığın yüz karasıdır. Bu eylemi organize eden KESK Merkez Yürütme Kurulu’dur, sorumlusu biziz.” diye konuştu.

KESK, dün yaşanan polis saldırısını protesto etmek için bugün saat 17:30’da Yüksel Caddesi’nde bir basın açıklaması düzenleyecek.


(muhalefet.org)
http://www.birgun.net/actuels_index.php?news_code=1333097330&year=2012&month=03&day=30

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: