DİSK: 1 Mayıs tutsaklarına özgürlük

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, 1 Mayıs kutlamaları sırasında bazı bankaların camlarını kırdıkları iddiasıyla tutuklananların serbest bırakılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Mayıs 2012 Salı, 11:25

İSTANBUL- DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, 1 Mayıs sonrası yaşanan tutuklama ve gözaltılarla ilgili yaptığı açıklamada, AKP Hükümeti’nin muhaliflere karşı topyekûn bir saldırı içinde olduğunu belirtti.

1 Mayıs kutlamaları sırasında bazı banka ve mağazaların camlarının kırılması olayıyla ilgili gözaltına alınan 60 kişiden 9’unun tutuklandığını hatırlatan Ekici, “Emniyet, bir politik düşünce olarak ‘Anarşizm’i savunan dergi, dernek ve kişilere yönelik bir siyasi operasyon başlatmıştır. Emniyet ‘Anarşistler’ isimli bir örgüt olduğunu iddia ederek, Kürk
Fuarı’nı protesto eden hayvanseverlere neden ‘Kürt Fuarı’na katıldıklarını soracak kadar mantık sınırlarını zorlamıştır. Sorgu sırasında ‘Neden vejetaryensiniz, neden bu kadar çok kedi besliyorsunuz?’ gibi komik sorulara da yer verilmiştir” dedi.

“En ufak bir hak arayışına şiddetle cevap veren zihniyet, çokuluslu şirketlerin ve bankaların camlarının kırılmasını ülkenin en önemli sorunu olarak ele almıştır” diyen Ekici, tutuklamalarla 1 Mayısların yasadışı ilan edilmek istendiğini kaydetti. Ekici, “Bu keyfilik ve hukuksuzluk, muhalif kesimlerin demokratik haklarını kullanmalarının ‘terör’ olarak lanse edilmesidir” dedi.

Hak arayan herkesin Terörle Mücadele Kanunu ve Özel Yetkili Mahkemeler’den nasibini aldığını ifade eden DİSK Genel Başkanı, “Tüm demokratik ve devrimci muhalefete düşen görev, bu karanlık zihniyete ve sisteme karşı yılmadan, usanmadan mücadeleyi yükseltmektir” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: