SPoD Avukat Egitimi Basvuruları Basladı


SPoD II. Avukat Eğitimi Çağrısı

 

LGBT Haklarına İlişkin Ulusal ve Uluslararası Mevzuat ve İçtihatlar

 

Yaşamın her alanında ayrımcılık ve dışlanmaya maruz bırakılan LGBT bireyler, hak ihlallerini yargıya taşıdıklarında da ayrımcılığa uğramaktadırlar. Bunun sebebinin yaşamın her alanına sirayet eden homofobi olduğu kadar LGBT konularında bilgi ve deneyim sahibi Avukat sayısının yetersizliği olduğuna inanıyoruz.
 
LGBT haklarının insan hakları çerçevesinde değerlendirilmesi ve bu doğrultuda savunma yöntemlerinin geliştirilebilmesi için konu hakkında bilgi ve donanım sahibi Avukatların sayıca artması çok önemlidir. Türkiye’nin farklı şehirlerden Avukatların LGBT hakları ve bu konudaki yasal mevzuat alanında eğitilmesi ve bu kapsamda bir başvuru kitabının/veri tabanının oluşturulması da hakları ihlal edilen LGBT bireylerin yasal mücadelelerinin güçlenmesini sağlayacaktır.   
 
Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) olarak geçtiğimiz Nisan ayında başlatmış olduğumuz “Türkiyeli LGBT’lerin Adalete Erişim Mekanizmalarının Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında Avukatlara yönelik LGBT Haklarına İlişkin Ulusal ve Uluslararası Mevzuat ve İçtihatlar konulu ilk eğitimi Temmuz ayında Türkiye’nin 6 ilinden 22 Avukatın katılımıyla gerçekleştirdik. 22-23 Eylül 2012 tarihlerinde ikinci kez İstanbul’da düzenlenecek olan eğitimde de temel insan hakları, Avukat-müvekkil ilişkilerinde LGBT duyarlılığı, Uluslararası Sözleşmelerin iç hukukta uygulanması, AİHM içtihatları, Türkiye’den dava örneklerinin yanı sıra, vaka analizlerinin yapılacağı çalışmalarla avukatlar arasında bilgi ve deneyim aktarımının sağlanması hedeflenmektedir.

 

Eğitimler Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İdil Işıl Gül ve Lambdaistanbul Derneği Avukatı Fırat Söyle tarafından verilecektir.
 
Katılımcı sayısı 25 ile sınırlı olup, katılmak isteyen Avukatların özgeçmişleriyle birlikte başvuru formunu eksiksiz doldurarak info@spod.org.tr adresine en geç 10 Eylül 2012 tarihine kadar göndermeleri gerekmektedir. İstanbul dışından katılacak avukatların ulaşım ve konaklama masrafları SPoD tarafından karşılanacaktır. Eğitimin gerçekleştirileceği yer ve eğitim programı daha sonra katılımcılarla paylaşılacaktır. Eğitimde tüm oturumlara katılım zorunludur.
 
Her türlü soru ve bilgi için iletişim adresi  info@spod.org.tr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: