Vicdani Ret 4. Yargı Paketinde


4. Yargı Paketi yeniden düzenlenecek

TARAF/ANKARA – 28.11.2012
Bakanlar Kurulu’na sunulan 4. Yargı Paketi, içeriğindeki birtakım düzenlemelere bazı bakanların karşı çıkması nedeniyle imzaya açılmadı. Paket yeniden hazırlanacak

Adalet Bakanlığı’nın Bakanlar Kurulu’na ikinci kez getirdiği 4. Yargı Paketi’ndeki bazı maddeler hakkında, bakanlar arasında görüş ayrılıkları çıktığı öğrenildi.

Önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, 22 maddelik 4. Yargı Paketi’ne ilişkin değerlendirmeler yapıldığı, 15’ten fazla maddenin benimsendiği ancak terör suçlarının kapsamının netleştirilmesine dönük maddeler hakkında görüş ayrılıklarının yaşandığı dile getirildi. Bazı bakanların, özellikle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatları doğrultusunda yapılması planlanan düzenlemelerin, “teröre destek veren ve propagandasını yapan kişilere af niteliği taşıyacağı ve bu suçlara etkili cezalandırmanın ortadan kalkacağı” endişesini dile getirdikleri belirtildi. Bu nedenle paketin imzaya açılmadığı kaydedildi.

Mevzuat yeniden incelenecek
İfade ve basın özgürlüğünün sınırlarını genişleten paketteki tartışmalı maddeler için Adalet Bakanlığı’nda yönetmelik ve tüzükler de dahil olmak üzere tüm mevzuat yeniden incelenecek. Son şekli verilip önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılacak olan paketin, yeni yıla kadar TBMM’ye sevk edilmesi bekleniyor. Pakette anadilde kamu hizmeti, kadınlara kızlık soyadlarını kullanabilme serbestisi tanınması, işkence suçlarından zamanaşımının kaldırılması ve askerlikte vicdani reddin önünün açılması gibi değişiklikler yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: