Paris’te suikast: 3 Kürt kadın siyasetçi katledildi

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen silahlı bir saldırıda aralarında PKK’nin kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez adlı 3 Kürt kadın hayatını kaybetti.

 

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez isimli genç Kürd kadın dün takriben öğlen saatlerinde Paris’te katledildi.

Olayın gerçekleştiği cadde Paris Gare du Nord’un hemen yanındaki cadde. Paris’in en kalabalık ve en sıkı korunan caddelerinin başında geliyor. Yanısıra; Kürdistan Enformasyon Bürosu, Fransız gizli polisi tarafından sürekli izlenen bir yer. Daha önce tutuklanan Kürt siyasetçilerinin dosyalarında büronun nasıl an be an izlendiği ortaya çıkmıştı.

Fidan Doğan KNK’nin Paris temsilcisi. Kendisiyle en son dün öğlen saat 13.00 sularında bir telefon görüşmesi gerçekleşiyor. Görüştüğü kişi bir arkadaşı. Telefonda ‘ofiste olduğunu ve akşam eve geleceğini’ belirtiyor. Gece geç saatlere kadar telefona yanıt vermeyince arkadaşları büronun kapısına gidiyorlar ve kapı altında akan kanı görünce içeri giriyorlar.

Ve orada Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in cesetleriyle karşılaşıyorlar. Cansız ve Doğan’ın başlarından Leyla Söylemez ise başından ve karnından kurşunlanmışlar. Saldırıda susturucu silah kullanılmış. Suikastı yapanlar kapıyı kapatıp gidiyorlar. Fransız polisi cinayetin çok profesyonel bir infaz olduğunu açıkladı.

Bu saldırıdan irdelenmeye değer konular;

1- Paris’in en ‘güvenlikli’ yerinde 3 kadının infaz edilmesi herhangi bir olay değildir. Bu saldırıya gerçekleştirenler bu durumu bilerek, hesaplayarak hareket etmişler.

2- Sakine Cansız PKK’nin kurucu üyelerinden. PKK’nin şu an hayatta kalan bir kaç kurucu üyesi arasında tek kadın… Cansız 12 Eylül 1980’de Diyarbakır cezaevinde işkenceye karşı direnişiyle tanınan bir kadın devrimci.

3-Cenazeler henüz yerde iken ve otopsi yapılmamışken, Fransız polisi detaylı açıklama yapmamışken Yeni Şafak gibi AKP gazeteleri olayın bir iç infaz olduğunu duyurdu. Bu, dikkate değer bir konu. Türk Medyası herhalde ‘cinayetten nasıl siyasi rant devşiririz’ refleksiyle hareket etmiş olamaz.

4-Neden Avrupa’da ve neden kadınlar hedef seçildi? İrdelenmesi gereken temel sorulardan biri de bu. Sakine Cansız’ın kurucu kadın üye olması PKK’nin ideolojik ruhuna yönelik bir saldırı olduğunu gösteriyor. Bu sebeple cinayetin çok büyük hesaplar içerdiği ve bu hesapları itibariyle profesyonelce planlandığı anlaşılıyor. Türk medyasına Anadolu ajansı aracılığıyla servis edilen haberler de bu hesabın gereği olarak bundan sonra nasıl tartıştırılacağına dönük ipucu veriyor.

5-Başbakan Erdoğan’ın, ‘sizi bulunduğunuz yerde yakalarız’ açıklamasından sonra Lice’de 10 gerilla katledildi. Avrupa’da ilk defa bu kadar üst düzey bir PKK’li katlediliyor. Görünen; her iki saldırının birbirinin devamı olduğu….

Bir Yanıt “Paris’te suikast: 3 Kürt kadın siyasetçi katledildi”

  1. saffet Says:

    bence bu cinayetin asıl sebebi yapılan görüşmeleri provake edip pkk ye siz silahsız olduğunuz anda sizi dünyanın heryerinde bulur ve bir keklik gibi avlarız aklınız varsa dağdan inmeyin mesajı verilmeye çalışılmiştır ayrıca bu süreçte erdoğanın samimiyeti gerçekçi deyil kürt halkı ve yöneticileri dahada temkinli olmaları gerekiyor akp burda dtpyi halkın gözünden düşürüp kendisini bölgede ön plana çıkarıp kürt hareketini tesviye amacı taşımaktadır ve şuna önemle vurgu yapmak istiyorum ki bu olay bu söylediklerimle birebir ilşki içindedir YAŞASIN HAKLI MÜCADELEMİZ ŞEHİT NAMIRIN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: