Aralık ayında 12 kadın katledildi

ANF, ÝSTANBUL 09.01.2013

Geçtiðimiz yıl hız kesmeyen kadın katliamı ve kadına yönelik şiddet, yılın son ayında da devam etti. Aralık ayında 12 kadın katledildi, 14 kadın ve kız çocuðu tecavüze maruz kaldı. Kadınlar en çok eşleri tarafından şiddete uðrarken, yargı yine ‘erkekten yana’ kararlar verdi. Tecavüze maruz kalan ve faile ceza verilmediði için bir kadın, şiddete uðrayan 2 kadın intihar etti.

bianet’in derlediði haberlere göre erkekler Aralık’ta 12 kadın öldürdü, 14 kadın ve kız çocuðuna tecavüz etti, 17 kadını yaraladı, 15 kadını taciz etti.

Üç kadın uzaklaştırma kararı ve polise defalarca verdikleri şikayet dilekçelerine raðmen öldürüldü. Bir kadın uzaklaştırma kararına raðmen şiddet gördü, biri sıðınma evinde dövüldü.

Eşinden şiddet gören 2 kadın ile, kendisine tecavüz e dilen kişiye ceza verilmeyen bir kadın intihar etti. Bir kadın gördüðü şiddete dayanamadıðını söyleyerek kendini yakmaya çalıştı.   

69 TECAVÜZ VAKASINDA SADECE 4 TUTUKLAMA

Kadın cinayetlerinde ‘eş ve sevgili’ birinci sırayı aldı. 5 kadın eşi, 1’i boşanma davası devam eden eşi, 1’i imam nikahlı eşi, 2’si sevgilisi, 1’i eski sevgilisi, 1’i “namus’ adı altında ailesi, 1’i de müşterisi tarafından öldürüldü.

Aralık’ta 14 kadın ve kız çocuðu tecavüze maruz kaldı. Failler ise yine ‘tanıdık erkekler.’

KADINLAR YÝNE EN ÇOK EŞLERÝNDEN ŞÝDDET GÖRDÜ

17 kadın erkeklerin şiddeti nedeniyle yaralanırken, 14 kadın darp edildi. 15 kadın cinsel tacize maruz kaldı. Ýki kadın yargının ‘uzaklaştırma’ kararına raðmen şiddet gördü, bir kadın sıðınma evine gelen babası tarafından dövüldü. Kadınlar yine en çok eşlerinden şiddet gördü.

YARGI YÝNE SUÇTAN VE ‘ERKEKTEN’ YANA KARARLAR VERDÝ

Kadın katliamları ve kadına yönelik şiddet sözkonusu olduðunda yargının tutumu Aralık ayında da deðişmedi, kadına yönelik suçlar cezasız kaldı. Tecavüz sonucu 69 erkek gözaltına alındı, bunlardan sadece 4’ü tutuklandı.

18 erkek şiddeti olayında sadece 2 erkek gözaltına alındı, 1’i tutuklandı. Kadınlara tacizde bulunan 4 erkek serbest bırakıldı, 2’si tutuklandı.

Bianet’in çetelesine göre, 2012’nin ilk 11 ayında toplam 147 kadın öldürüldü, 123 kadın tecavüze, 208 kadın şiddete, 126 kadın tacize maruz kaldı.

Bir Yanıt “Aralık ayında 12 kadın katledildi”

  1. Reblogged this on .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: