Devlet işkencede sınır tanımıyor

Cezaevlerinde hak ihlalleri ve işkence sınır tanımıyor. Özellikle kadın tutsaklara dönük baskı ve sürgünler en çok gündeme gelen konulardan.

Son olarak, Şakran Kadın Cezaevi’nde bulunan 70 kadına hücre cezaları verildi. Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne ise, Batman M Tipi Cezaevi’nden 24 kadın tutsak sürgün edildi. Sürgün edilen tutsaklardan hasta Sultan Şaman hastaneye götürülürken askerler tarafından darp edildi.

Şakran’da bulunan siyasi kadın tutsaklar, cezaevindeki keyfi uygulamaların son bulması amacıyla yaptıkları protesto eylemi nedeniyle kendilerine hücre cezası verildiğini duyurdu. Kadınlar, hak ihlalleri ve cezalara ilişkin mektup gönderdi. Cezaevinin açıldığı günden bu yana tutsaklar üzerinde en onur kırıcı ve insanlık dışı uygulamaları devam ettirdiğini vurgulayan kadın tutsaklar, “En son Şakran 2 Nolu Cezaevi’ndeki arkadaşlarımıza saldırının gelişmesi, kampüsteki çocuk tutsaklara yönelik saldırılar, insanlık dışı uygulamaların vardığı son noktadır. Çıplak arama gibi insanlık onurunu zedeleyen bu uygulamaların, devlet kurumlarına yazdığımız onlarca dilekçelere rağmen değişmediğini gördük” diye kaydetti.     

Cezada ayrım yok!

Cezaevinde sürdürülen insanlık dışı uygulamaların son bulması amacıyla bulundukları odalarda kapı çalma ve butona basma eylemi gerçekleştirdikleri için, cezaevinde bulunan bütün kadın tutsaklara soruşturma açıldığını aktaran kadın tutsaklar, “Hasta, yaşlı demeden yaklaşık 70 arkadaşımıza hücre cezası verilmiştir. Hücre cezaları verilirken hiç bir arkadaşımızın eylemlere katılıp katılmadığına bakılmamış, herkese verilmiştir” diye kaydetti. Tutsaklar ayrıca, “Bizler bu uygulamaları da, arkasındaki politikaları da hiç bir zaman kabul etmeyeceğiz, boyun eğmeyeceğiz. Demokratik kamuoyunu, hukuk camiasını da sesimize ses olmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

24 kadına ‘isyan’ için sürgün

Hêviya Jinê Dergisi’nin editörü ve BDP Genel Merkez çalışanı olan Sultan Şaman da, Êlîh’de ‘KCK’ adı altında düzenlenen operasyon kapsamında tutuklanarak, Batman M Tipi Cezaevi’ne konulmuştu. Şaman’ın bulunduğu cezaevinde kadın tutsaklar, DÖKH öncülüğünde Amed’de düzenlenmek istenen,  ‘Özgürlük için Demokratik Direniş’ mitinginin yasaklanmasını ve polisin sert müdahalesini protesto etmek için yatakları ateşe vermişti. Bunun üzerine Şaman ve 23 kadın ‘İsyan’ çıkarttıkları gerekçesiyle Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. Diz kayması ve boyun fıtığı hastalıklarından dolayı yürümekte güçlük çeken Şaman’ın Sincan’da hastaneye götürülürken ring aracında askerler tarafından darp edildiği iddia edildi. Cezaevi idaresi darp edilen Şaman hakkında bu defa, ‘İnfaz koruma memuruna hakaret etme’ gerekçesiyle soruşturma açtı. Davaya dönüşen soruşturma kapsamında Şaman’a 2 ay ‘görüş yasağı’ cezası verildi. Şaman’ın avukatı Cemil Özen, müvekkillinin darp edildiğini doğrulayarak,, kendilerinin de müvekkilini darp eden askerler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.
Sincan Kadın Kapalı Cezaevi revir doktorunun “Böyle hastaya rapor verilir” demesine rağmen Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin müvekkili Şaman’a rapor vermediğini belirten Özen, “Müvekkilimizin insani temeldeki ihtiyaçlarının dahi karşılamasının engellemesine dönük bir girişim var” diye konuştu.

DİHA/İZMİR-AMED

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: