Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishane idaresinin kitap sınırlaması kararına karşı

Ezilenlerin Hukuk Bürosu
Kamer Hatun Mah. Alhatun Sok. No: 6/1 Beyoğlu – İstanbul
tel: 212 3616862 faks: 212 3617142
ezilenlerin.hukuku@gmail.com
Basına ve Kamuoyuna
Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishane idaresinin kitap sınırlaması kararına karşı tutsakların İnfaz Hakimliği’ne yapmış oldukları itiraz hakkında RED kararı verildi. Karar 27.03.2013 tarihinde tutsaklara tebliğ edildi. Hapishane idaresinin bu karar üzerine hücrelere girip, kitaplara elkoyma ve bu durumu fiziki bir saldırıya dönüştürme olasılığı oldukça yüksek. Tutsaklar 29 Mart Cuma günü yapılacak olan aylık arama sırasında bu saldırının gerçekleşebileceği yönünde uyarıyor ve yaşanacaklar karşısında
acil destek ve dayanışma çağrısı yapıyor.
27 Mart 2013, İstanbul
Tekirdağ F Tipi Hapishaneleri’nin İdare ve Gözlem Kurulu ile Eğitim Kurulu, her tutsağın kendine ait 10 kitap ve kurum kütüphanesinden de 3 kitap bulundurabileceği yönünde karar almış, karar 15 Ocak 2013 tarihinde tutsaklara tebliğ edilmiş ve fazla kitapların dışarıya çıkarılması için tutsaklara 2 aylık süre verilmişti. Kurul kararlarına karşı Tekirdağ İnfaz Hakimliği’ne itirazda bulunan tutsaklar; aileleri, avukatları ve süreci takip eden insan hakları kurumları aracılığı ile kitaplarını vermeyeceklerini, bu uygulamanın insanlık dışı olduğunu belirtmişlerdi.
Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan tutsakların itirazlarını değerlendiren Tekirdağ İnfaz Hakimi itirazların reddi yönünde karar oluşturmuş, İnfaz Hakimliği’nin red kararını nihai karar olarak gören ve tutsaklara kitapların dışarıya çıkarılması için verilen 2 aylık sürenin dolmasını dikkate alan Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi idaresi de 15 Mart Cuma günü tüm hücrelere zorla girerek tutsakların kitaplarına el koymuş, bu sırada tutsaklara fiziki saldırıda bulunulmuştu.
Saldırı karşısında 18 Mart tarihinde Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’ndeki PKK davasından tutsaklar hariç tüm siyasi tutsaklar ve Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nden de MLKP dava tutsakları açlık grevine başlamış, açlık grevleri 21 ve 22 Mart tarihlerinde sona erdirilmişti. Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutsaklar 25 Mart Pazartesi gününden bu yana da saat 14.00 – 15.00 ve 16.00 da kapı dövme eylemi yaparak, kararı protesto ediyor. Şu anda 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan PKK davası tutsakları da kitap sınırlaması ve genel olarak baskılara karşı süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeler.
Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan tutsaklarla bugün (27.03.2013) yapmış olduğumuz görüşmelerde tutsaklar; İnfaz Hakimliği’nin red kararının tüm hücrelere tebliğ edildiği bilgisini ve bu kararın tebliği üzerine Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunacak olsalar da 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde yaşanan durum gibi idarenin kararı uygulamaya koyacağı yönünde uyarıcı açıklamalarda bulunmuşlardır. Tutsaklar aylık açık görüşün yapıldığı bu haftanın son gününde (29 Mart Cuma) yapılan rutin aylık arama sırasında kararın uygulamaya konulabileceği, hücrelere girilebileceği yönündeki tahminlerini bizimle paylaşmış ve yaşanacaklara karşı acil destek ve dayanışma taleplerini iletmişlerdir.
Basın ve demokratik kamuoyu ile bu çağrıyı paylaşır, demokratik kurumları tutsaklarla dayanışmaya çağırırız. Tutsakların savunmanları olarak 29 Mart Cuma günü hücre aramalarının bitim saati olan saat 10.00’dan itibaren Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi önünde olacağımızı duyurur, meslektaşlarımızı da oraya davet ederiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: