ROBOSKİDE “FAİLLER YOKSA BAYRAMDA YOK” YÜRÜYÜŞÜ VE BASIN AÇIKLAMALARI

 

 

Roboski halkı bugün saat 10 :00 da mezarlığın üst tarafında toplanarak, failler yoksa bayramda yok şiarıyla 23 nisan çocuk bayramını protesto etti.Yürüyüşü çocuklar ve gençler düzenlerken,ailelerde çocuklarına destek için orada idiler. Gençler yürüşüşte “bayram değil kardeşlerimizin faillerimizi istiyoruz pankart taşıdı.

 

Bir çok döviz taşındı,dövizlerde “ koruculuk kaldırılsın” “failler yoksa barışta yok” “ “bizim bayramımız failler ortaya çıktığında olacaktır” “ “köylerimize geri dönmek istiyoruz” “ “failler yoksa bayramda yok” bu istekler göze çarpıyordu.

 

Yürüyüşte sık sık solaganlar atıldı.”Roboski uyuma şehidine sahip çık” “adalet yoksa bayramda yok” faşizme karşı omuz omuza” “katil devlet hesap verecek” . Gülyazı şantiye mahallesinde bulunan ilköğretim okulunun önünden geçerken okulun düzenlediği kutlama yuhulandı.okul boyunca “ roboski uyuma şehidine sahip çık sloganları atıldı.

 

Üç kilometrelik yürüyüşün ardından köy meydanına gelindiğinde,gençler adına basın açıklamasını Barış Encü okudu.

 

Barış Encü  öncelikle “roboskili öğrenciler olarak Sayın Öcalan’ın başlatmış olduğu barış sürecini”desteklediklerini söyleyen Encü söyle devam etti “devletin yaklaşımlarını bu süreçte samimi bulmuyoruz.Bir taraftan barış derken diğer taraftan her gün yeni bombalama haberleri alıyoruz. Bir yandan müzakere deniliyor,diğer taraftan yüzlerce kalakol inşa ediliyor.halkın birliğibi bölmek için yeni yeni koruculuk kadroları veriliyor.Devlet eğer samimi ise bir an önce bu girişimlerini sonlandırmalı ve barış adına somut adım atmalıdır.”Encü bu adımlardan en önemlisinin bir an önce buradaki katliamın failleri bulunmalı yargı önüne çıkartılmalıdır dedi

 

23 nisan’ın TBMM nin kuruluşu ve cocuklara adanmıştır diyen Encü “ tbmm geçmişten günümüze çocuk katliamları için fezleke vere gelmiştir.En son bizim burada kardeşlerimizin katledilmesi de aynı şekilde geçekleşmiştir.Fezlekeyi de neren meclistir,arastırma komisyonunu kuranda meclistir,hazırlattığı rapor ise çöpe atmalık bir rapordur.diyen Encü Tüm bunlardan sonra nasıl bizim bayram kutlamamız bekleniyor.Bilinmelidir ki çocuklarımıza adalet yoksa bize de bayram yoktur diyoruz.

 

“Yaşasın onurlu mücadelemiz ve onurlu adalet ayrışımız “ dedikten sonra Katliamda yaşamını yitiren Cemal Encü’nün öğretmen olan kardeşi Vahit Encü de kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Vahit Encü“ben öğretmen ve insan olarak ve kardeşini katliamda kaybetmiş biri olarak öylesi bir kutlamanın içerisinde yer alamazdım. “Bir an önce kardeşlerimizin, akrabalarımızın failleri oratya çıkarılmalıdır,biz katliamda yaşamlarını yitiren canlarımızın failleri bulununcaya kadar hiçbir bayrama katılkmayacağımızı açıklamak istiyorum.Biz onurlu bir barış istiyoruz, diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Gençlere destek veren aileler gençlerin basın açıklamasından sonra ,mezara doğru tekrar yürüyüşe gerçtiler.Sürekli sologanlarla mezara kadar yürüyen aileler,mezarlıkta çocuklarının yürüyüşüne sahip çıktıklar. Roboski mezarlığında aileler adına açıklamayı Barış aktivisti İbrahim Yaylalı gerçekleştirdi.

 

İbrahim Yaylalı konuşmasına söyle başladı “ TBMM nin kurulduğu günü atfen kutlanan çocuk bayramı, bizim çocuklarımızın ne kadar bayramıdır” diye soran Yaylalı devamında ise Bu coğrafya da çocuk olmanın göstergelerini şöye ifade etti “ Bugün bu coğrafyada 9 milyon çocuk açlık sınırında yaşamaktadır.Türkiye Çocuk Vakfının ortaya koyduğu çalışmalara göre 4 milyon çocuk işçi olarak çalışmaktadir. Dedikten sonra  devam eden Yaylalı Devletin de bu ucuz iş gücüne göz yumduğunu şöyle ifade etti “Devlette 4857 sayılı iş kanununu çıkararask adeta çocuk iş gücü sömürüsünün önünü açmıştır” diyen yaylalı hapishaneler gerçeğini ortaya koydu” Bugün binlerce çocuk 13-14 yaşında TMK mağduru olarak tutuklanıp hapishanelere konmuştur.Hapishanelerde ik bini aşkın çocuk tutsak bulunmaktadır.

 

İbrahi Yaylalı çocuklar için bir savaş gerçeğinede vurgu yaptı “ TBMM ye soruyoruz bizim burada yitirmiş olduğumuz canlarda dahil,Ceylanlar,Uğrlar,mazlumlar,İbolarında içerisinde olduğu 569 ölü katledilmiş çocuklar için ne yaptınız.” Dedikten sonra Meclisin işlevini orataya koyan açıklamasıyla devam etti “Bizim burada yaşadığımız katliamda öldürülen ve çoğu cocuk olan canlarımız 1) fezleke çıkararak 2) bünyesinde oluşturulan alt komisyonla katliamı aklamak için direkt görev almıştır, sorumluluğun büyük kısmı bu meclise aittir.Bu sebeble bu bayram bizim bayramımız değildir.

 

Yaylalı en son meclisi kastederek” meclis ellerindeki kan ile yüzleşmelidir.bu zamana kadar savaşlarda bu coğrafyada katledilen çocukların hesabı verilmediği müddetçe bize bayram yoktur diyoruz

 

“Adalet yoksa bayramda yoktur” diyerek konuşmayı sonlandıran yaylalı nın ardından Kürtçe bir marş okunarak basın açıklanması sona erdirildi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: