“1 Mayıs kutlamalarında aşırı güç kullanıldı ve barışçıl protesto hakkı engellendi”

 

Bu yıl istanbul’da düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına yine polis şiddeti ve yetkililerin gösterilerin gerçekleşmesini engelleme çabası damgasını vurdu.

İstanbul Valiliği, göstericilerin daha önceden belirlenen buluşma noktalarına gelmesini engellemek için gün boyunca toplu taşıma araçlarını iptal etti. Göstericilerin, geleneksel olarak 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı Taksim Meydanı’na inşaat çalışması sebebiyle yürümesi yasaklandı.

Uluslararası Af Örgütü polisin yine barışçıl göstericilere yönelik, aralarında geniş çaplı ve tazyikli su ile gaz bombasının da olduğu, aşırı güç kullanımından endişe duymaktadır.

Bazı durumlarda göstericiler, polisin güç kullanarak protestocuları dağıtma girişiminin ardından taş attı. Uluslararası Af Örgütü’nün elde ettiği bilgiler arasında göstericilerin polis tarafından dövüldüğüne dair birden fazla iddia bulunuyor.

Polis ve göstericiler, Beşiktaş ve Şişli’de karşı karşıya geldi.

Polisin barışçıl göstericilere ve protesto alanını terk edenlere yönelik tazyikli su kullanmasında nasıl bir meşru sebep gözettiği belirsiz. Uluslararası Af Örgütü aralarında özel mülk ve otomobillerin de olduğu, göstericilerin ve vatandaşların güvenliğini tehlikeye atacak şekilde, binalara gaz bombası atıldığına dair edindiği bilgileri de endişe verici bulmaktadır.

Birçok yaralının olduğu bildirilirken, iki ayrı olayda polisin attığı gaz bombası göstericilere isabet etti. 17 yaşındaki Dilan Alp gaz bombasının tenekesinin başına isabet etmesi sonucu 24 saat komada kaldığı bildirildi. Diğer olayda ise İbrahim Akal’ın gaz bomasının tenekesinin kendisine isabet etmesi sonucu bir gözünü kaybettiği bildirildi.

Uluslararası Af Örgütü, gücün sadece “marjinal gruplar”a yönelik kullanıldığı ve polisin göstericiler bağlamında orantılı güç kullandığı yönündeki açıklamalar karşısında ümitsizliğe düştü.

Uluslararası Af Örgütü, polisin ve yetkililerin, daha geniş kapsamıyla, siyasi görüş ya da herhangi bir temelde, görevleri itibariyle ayrımcılık yapmama yükümlülüklerini hatırlatır ve yetkililer Birleşmiş Milletler Kolluk Güçleri Görevlileri Tarafından Kuvvet ve Ateşli Silah Kullanılması Hakkında Temel İlkeler’de bulunan standartların uygulanmasını güvence altına alma konusunda çağrı yapmaktadır.

1 Mayıs kutlamaları sırasında İstanbul sokaklarında şahit olunan görüntüler, Türkiye yetkililerinin göstericilere yönelik rutin bir şekilde aşırı güç kullanımına son vermek için siyasi iradeye ihtiyaç duyduğunu gözler önüne serdi.

Uluslararası Af Örgütü aynı zamanda yetkililere, emniyet görevlilerinin kullanacağı olası herhangi bir gücün uluslararası insan hakları standartları ile uyumlu olmasını güvence altına alma çağrısında bulunmaktadır.

Uluslararası Af Örgütü yetkililere polisin aşırı güç kullanımı iddiaları ile ilgili derhal, bağımsız ve tarafsız bir soruşturma başlatması çağrısında bulunmaktadır.

Turkey Team
International Secretariat

Amnesty International
Peter Benenson House
1 Easton Street
London, WC1X 0DW
United Kingdom
Tel: +44 (0) 20 7413 5500
Fax: +44 (0) 20 7956 1157

Visit our website: http://amnesty.org/en/region/turkey

Turkey Team
International Secretariat

Amnesty International
Peter Benenson House
1 Easton Street
London, WC1X 0DW
United Kingdom
Tel: +44 (0) 20 7413 5500
Fax: +44 (0) 20 7956 1157

Visit our website: http://amnesty.org/en/region/turkey

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: