GÜNDEM 18 MAYIS 2013

Demokrasi ve Barış Konferansı’nın çağrıcılarından olan Prof. Dr. Yakın Ertürk, konferasın toplumsal barışa giden yolun belirlenmesi açısından önemli olduğuna dikkat çekerek “Bu konferansta alınacak kararlar, barışı tabana indirebilecek, farklı kesimleri işin içine çekebilecek bir eylem planı oluşturabilir. Bu süreçten sonra da zaten barış ‘halkın malı’ haline gelir” dedi.ecek.

– Oğlunu 2009 yılında Türk ordusunun düzenlediği bir bombardıman sırasında kaybeden Sultan Erkan “Oğlumun bir avuç toprağına yüzümü sürmeden ölmeyeceğim. Yüzümü toprağına sürdüğüm gün artık Allah canımı alsa da gözüm arkada kalmaz” diyerek oğlunun cenazesinin artık kendilerine verilmesini istiyor.

-Türkiye Komünist Partisi-Marksist Leninist (TKP-ML) ve Türkiye İşçi Köylü Ordusu’nun (TİKKO) kurucusu İbrahim Kaypakkaya, katledilişinin 40’ıncı yılında Kuzey Kürdistan ve Türkiye illerinde gerçekleştirilecek törenlerle anılacak. Kaypakkaya için Çorum’da bulunan mezarı başında da anma töreni gerçekleştirilecek.

-Mayıs ayı şehitleri Kuzey Kürdistan ve Türkiye illerinde yapılacak kitlesel törenlerle anılacak.

-1994 yılında Bezar Dağı’nda katledilen silahsız ve çoğu üniversite öğrencisi 28 genç, Yakınları Kaybedenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YAKAY-DER) öncülüğünde katledildikleri yerde anılacak. (12.00)

-BDP Amed İl Örgütü,  Cegerxvin Kültür Merkezi’nde partisinin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Demokratik Kurtuluş ile Yaşam’ paneli düzenleyecek. (13.00-16.00)

-İHD Amed Şubesi, gözaltında kaybedilen, faili meçhul cinayetlere kurban gidenler ve toplu mezarlara yönelik başlattığı proje kapsamında Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda iki gün sürecek olan çalıştay düzenleyecek. (09.30-18.00)

-İHD Cezaevi Komisyonu, “F Oturması”nın 63’üncüsünü Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirecek. (13.30)

-İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” sloganı ile 223’üncü haftada kayıplarının akıbetini sormak için Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya gelecek. (12.00)

-Her hafta “Failler belli kayıplar nerede?” pankartıyla faili meçhul cinayetlerle katledilen ve kaybedilen yakınlarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri, 425’inci’ haftada da Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelecek. (12.00)

-KESK’li tutsak aileleri, tutuklu sendikacıların serbest bırakılması amacıyla Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelecek. (14.00)

-Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Komite (ICAD) Türkiye Senksiyonu, 17-31 Mayıs Uluslararası Kayıplarla Mücadele Haftası kapsamında etkinliklerini sürdürecek.

-İHD Ankara Şubesi ve ESP, 17-31 Mayıs Uluslararası Kayıplarla Mücadele Haftası kapsamında Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapacak. (12.00)

-Türkiye’nin ilk vegan-vejetaryen onur yürüyüşü dünya ülkeleri ile eş zamanlı olarak Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Vegan Kolektif, Vegan Özgürlük Hareketi çağrıcılığında Kadıköy Boğa heykelinden Bahariye Caddesi üzerinden Moda ilkokuluna gerçekleştirilecek. (14.00)

-Dünyanın çeşitli şehirlerinde düzenli olarak yapılan vegan-vejetaryen yürüyüşlerinin (veggie pride) uluslararası olarak düzenlenen ilki 18 Mayıs’ta Cenevre’de gerçekleş25-26 Mayıs’ta yapılacak olan -Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK), Köln Üniversitesi’nde iki gün sürecek olan 1. Avrupa Kongresi’ni gerçekleştirecek.

-Çerkes Soykırımı 150’inci yıldönümünde Taksim Tramvay Durağı’ndan Rusya Konsolosluğu önüne yürüyüş gerçekleştirilecek. (13.00)

ANF

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: