VR-DER kurucusu Gökşin’le röportaj

18-05-2013   Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar ÇAĞRI: Vicdani Ret Derneği’ne üye olabilir, katkı verebilirsiniz. Bize ulaşın: tıklayın
Vicdani Red Derneği Kuruldu

Vicdani Ret Derneği Tüzüğü
Pınar Öğünç’ün ‘Asker Doğmayanlar’ kitabı çıktı!
Vicdani ret belgeseli: ”Askersiz Bölge: Vicdan”
Vicdani Red Kabul Edilsin (İMZA VER)

* Kısa sürede 100’e yakın kurucuya ulaştı. Derneğin yerini tuttuk, 15 Mayıs günü evrakları teslim ettik, 18 Mayıs günü gerçekleşecek olan Vicdanî Ret Buluşması’nda derneğin kuruluşunu duyuracağız.
* Bu mücadelede emeği geçen herkese kapısı açık bir yapıya sahip dernek. İlla vicdanî reddini açıklamış olanlara açık değil. Vicdanî retçilerin yanı sıra savaş karşıtı aktivistlere de ev sahipliği yapacak.
* Öyle hiyerarşik bir yapı değil. Karar alma sürecinde konsensüs oluşana kadar tartışacağız. Eşsözcüler ve yönetim kurulu da sembolik bir önem arz ediyor haliyle.
* Vicdanî ret hakkının tanınmasını isteyen, zorunlu askerliğe karşı duran, militarizmin toplumu şekillendirmesine itirazı bulunan, NATO’ya bağlı bir kurumda görev almayı reddeden, dini inançları gereği askere gitmek istemeyen, hiyerarşik herhangi bir kurumun içinde bulunmak istemeyen -bu örnekleri sonsuza dek çoğaltabiliriz-, bu maddelerin herhangi birine, birkaçına veyahut hepsine ikna olan herkesi Vicdanî Ret Derneği’ne üye olmaya çağırıyoruz.
Vicdani retçi Aktaş: Barış silahların susması değildir
Asker doğmayanlar aracısız anlatıyor
Vicdan ile ret -Y. TÜRKER
Hâki karanlığa ışık yakanlar -H. KALAFAT
Dünya Vicdani Retçiler Günü -D. DENİZ
Savaş koşullarında vicdani red -M. TARHAN
Kürt Dili Bayramı ve Vicdani Ret hakkı -G. ASLAN
Vicdani retçiler seslerini yükseltecek
Bugün Vicdani Retçiler Günü
Dünya Vicdani Retçiler günü kutlu olsun..! -U. BİLKAY
Yarın, Dünya Vicdani Ret Günü -S. SOMERSAN
Yeniden kuruluşun XWEDASI… -H. SAVDA

(Röportaj) Vicdanî Ret Derneği kuruluyor
17 Mayıs 2013
15 Mayıs Dünya Vicdanî Ret Günü sebebiyle bir araya gelen vicdanî retçiler, faaliyetlerine kurdukları dernek ve 18 Mayıs günü yapacakları buluşmayla devam ediyor. Vicdanî Ret Derneği’nin kurucularından, DSİP üyesi vicdanî retçi Ozan Ekin Gökşin’e sorduk.

Marksist.org’un sorularına Gökşin’in verdiği yanıtlar şöyleydi:

Vicdanî retçiler neden bir dernek kurma kararı aldı?

Vicdanî ret hareketinin içinde olduğum günden bu yana çeşitli girişimler olmuştu: Derneğin varlığının zorunlu askerliği reddeden gençler için bir adres olması ve vicdanî retçilerle dayanışma için alan yaratması en temel motivasyondu. Vicdanî ret hakkında bilgi almak, vicdanî retçilerin deneyimlerinden istifade etmek için resmi bir derneğin önemi çok büyük. 15 Mayıs vicdanî retçiler gününde ya da vicdanî retçilerin tutuklanmasının ertesinde bir araya gelmenin ötesinde bir girişim bu.

Bu girişim Ali Fikri Işık’ın tutuklanması üzerine hayat buldu. O esnada Ali Fikri Işık’ın davasıyla ilgilenen vicdanî retçiler ve hukukçular arasında tartışıldı. Çeşitli mail gruplarında çağrılar yapıldı. Kısa sürede 100’e yakın kurucuya ulaştı. Derneğin yerini tuttuk, 15 Mayıs günü evrakları teslim ettik, 18 Mayıs günü gerçekleşecek olan Vicdanî Ret Buluşması’nda derneğin kuruluşunu duyuracağız.

Vicdanî Ret Derneği’nde kimler yer alıyor?

Bu mücadelede emeği geçen herkese kapısı açık bir yapıya sahip dernek. İlla vicdanî reddini açıklamış olanlara açık değil. Vicdanî retçilerin yanı sıra savaş karşıtı aktivistlere de ev sahipliği yapacak. Kurucular arasında İnan Süver, Muhammed Serdar Delice, Ali Fikri Işık, Ercan Aktaş, Merve Arkun gibi vicdanî retçiler var, Oğuz Sönmez gibi hayatını bu mücadeleye adayan savaş karşıtları da, yakında vicdanî reddini açıklayacak olan gençler de, askerlikle ilgili problemler yüzünden yurt dışında yaşamak zorunda olan göçmenler de… Aynı zamanda vicdanî retçilerin davalarını takip eden avukatlar da var dernekte. Bu kişilerin birkısmı “resmen” kurucu veyahut üye olamıyor elbette. Olabilecekken, reddedip hiçbir imza atmayan, kimliğini bile reddeden insanların da katkıları var. Öyle hiyerarşik bir yapı değil. Karar alma sürecinde konsensüs oluşana kadar tartışacağız. Eşsözcüler ve yönetim kurulu da sembolik bir önem arz ediyor haliyle.

Vicdanî Ret Derneği’nin nasıl bir eylem planı olacak?

Kurucuların uzlaştığı öncelikli hedefler, vicdanî ret hakkının tanınması için mücadele etmek ve hakları çiğnenen, şiddet gören, sivil ölüme mahkûm edilen, tutuklanan, hakkında davalar açılan vicdanî retçilere hukuki destekte bulunmak. Türkiye, imzaladığı uluslararası anlaşmalara rağmen vicdanî reddi tanımayan nadir ülkelerden birisi. Vicdanî ret hakkının anayasal güvenceye kavuşması hepimizin arzusu.

Tabii ki de derneğin çabaları bununla sınırlı kalmayacak. Vicdanî ret hareketi daha önce de militarizmle, savaşın doğrudan ve dolaylı sonuçlarıyla meşgul bir hareketti. Kışlada şüpheli bir biçimde ölen erleri de gündeme getireceğiz, toplumu tornadan geçiren militarist uygulamaları da. Zira askerlik sadece kışlada son bulan bir kavram değil. Fakat zorunlu askerliğin tartışılır hale gelmesi kışlada öldürülen erlerin de hesabının sorulması için kolaylaştırıcı bir rol üstlenebilir.

Militarizmin toplumu kuşattığı her alanda söyleyecek sözümüz olacak. Meşrulaştırdığı erkek egemen kültürü ve hiyerarşi anlayışını da kitleler nezdinde mahkûm etmek istiyoruz.

Şüpheli asker ölümleri, kışlada yaşanan hak gaspları, erlerin üstlerince aşağılanması, zorla disipline edilmeye çalışılması da bizim ele aldığımız meselelerden. Kışlalar, hakkın hukukun giremediği, apoletli birtakım adamların ağzından çıkan iki lafla “asayişin” sağlandığı, mantığın kapıdan içeri giremediği, haliyle insanların ömründen çalan bir mekan. Bu travmatik hâl zorunlu bir şekilde askere giden gençlerin eksik bir biçimde dönmesine, bazen de hiç dönememesine sebebiyet veriyor. TSK’nın ayrıcalıklı konumu, toplumdaki asker kültü, askeriyenin sorgulanmasına engel oluyor, biz de gücümüz el verdiğince bu engelleri aşacağız.

Vicdanî ret hakkının tanınmasını isteyen, zorunlu askerliğe karşı duran, militarizmin toplumu şekillendirmesine itirazı bulunan, NATO’ya bağlı bir kurumda görev almayı reddeden, dini inançları gereği askere gitmek istemeyen, hiyerarşik herhangi bir kurumun içinde bulunmak istemeyen -bu örnekleri sonsuza dek çoğaltabiliriz-, bu maddelerin herhangi birine, birkaçına veyahut hepsine ikna olan herkesi Vicdanî Ret Derneği’ne üye olmaya çağırıyoruz.

İnsanların iradesini hiçe sayan zorunlu askerliğe, ancak parası olanı tatmin edebilen, halkın yoksul kesimini saf dışı bırakan bedelli askerliğe, dış müdahaleleri işlevsel kılmak için önerilen profesyonel orduya karşı çıkmanın yolu vicdanî ret hakkının tanınmasından ve savaş karşıtı hareketi inşa etmekten geçiyor.

Bu seneki Vicdanî Ret Buluşması’nın konuları neler olacak?

İki adet kısa film gösterimi var. İlki eylemleri anlatan bir derleme, ikincisi ise vicdanî retçilerin tecrübelerini anlatan bir film. İlk panelde vicdanî reddin hukukî boyutunu çeşitli veçhelerde dile getireceğiz. Kıbrıs’taki vicdanî ret hareketinden Murat Kanatlı konuğumuz olacak. İkinci panelde ise vicdanî retçiler kendi tecrübelerini anlatacak. İlaveten, ırkçı bir cinayete kurban giden Sevag Balıkçı’nın annesi ve vicdanî retçi İnan Süver’in oğlu Umut Süver de militarizmin kendi hayatlarına yansımalarını anlatacak. Ardından Galatasaray Lisesi önünde vicdanî ret açıklamaları olacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: