Hesaplaşma ve Yüzleşme Olmadan Helâlleşmeyeceğiz!

Kayıplarımızın sorumlularını görev başında tutmak insanlık suçlarını meşrulaştırmaktır!
Musa Çitil, 1992-1994 yılları arasında İlçe Jandarma Komutanı olarak görev yaptığı Mardin/ Derik’te güvenlik güçleri tarafından çok sayıda gözaltında kaybetme, yargısız infaz, işkence ve tecavüz suçu işlendi.
Çitil’in tecavüz ve işkence davalarındaki sorumluluğu nedeniyle Türkiye AİHM’de 2 kez mahkum oldu. Ama iç hukukta suç duyurularının çoğu takipsizlik kararı ya da valiliğin izin vermemesi nedeniyle yargıya taşınamadı. Yargıya taşınanlar ise her seferinde beraatle sonuçlandı.
Son olarak  İHD Mardin Şubesi’nin yoğun çabası  sonucu 2012 yılında  Çitil hakkında Derik İlçe Jandarma Komutanı iken 13 sivil insanı gözaltına alarak keyfi ve kısa yoldan infaz ettiği iddiasıyla kamu davası açıldı.
Davanın açılması kaçınılmaz olunca Adalet Bakanlığı devreye girdi ve keyfi bir biçimde davanın Mardin’e yüzlerce kilometre uzaktaki Çorum’a naklini sağladı. Hakkında 13 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Çitil,tutuksuz yargılandığı 3 duruşmaya da katılmadı.
Bu durum devlet görevlilerinin sorumlu olduğu insanlık suçlarının etkili ve adil şekilde soruşturulmayacağının, insanlık suçlarından sorumlu kamu görevlilerinin korunmaya devam ettiğinin ifadesidir.
Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası’nın son gününde İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonumuz ve kayıp yakınları ile birlikte bu kez yönetenlere Ankara’dan sesleneceğiz;
“Gözaltında kaybetme, katletme, işkence, tecavüz insanlık suçudur. Ankara Jandarma Bölge Komutanı olan Tuğgeneral Musa Çitil’in hala görevinin başında olması insanlık suçlarının meşrulaştırılması sonucunu doğurmaktadır! Tuğgeneral Musa Çitil derhal görevden alınsın, tutuklu yargılansın! “
Tüm demokrasi güçlerini, devletin “ failler korumamız altında” mesajına karşı,  “kaybedilenler, katledilenler de bizim korumamız altında” demeye çağırıyoruz.
İnsan Hakları Derneği

Tarih                :  31 Mayıs 2013
Buluşma Yeri   : YKM önü ANKARA
Buluşma Saati  : 12:30

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: