Gezi Parkı’na şafak operasyonu: Bir yaralı, bir gözaltı

Taksim Gezi Parkı’nda yıkıma karşı çadırlarda nöbet tutan eylemcilere, polis sabah saat 05.00’te gaz bombalarıyla saldırdı. Saldırıda bir eylemci yaralanırken bir eylemci de gözaltına alındı.

Çevik kuvvet ekipleri sabah saat 05:00 sıralarında TOMA aracıyla Taksim Gezi Parkı’na girerek 3 gündür burada eylem yapan göstericilere saldırdı. Slogan atarak direnen göstericilere polis biber gazı sıktı. Polisler eylemcilerin çadırlarını alandan toplayarak uzaklaştırdı.

Polisin biber gazıyla saldırısında Greenpeace Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi gözaltına alındı. Polis bir ağaca sarılarak yıkımı engellemek isteyen protestocu Hazar Berk Büyüktunca’yı da döverek ağaçtan uzaklaştırdı. Büytüktunca ameliyata alındı.

Bazı çadırlar yandı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yanan çadırları söndürdü. Atılan biber gazlarından çevredeki vatandaşlar ve basın mensupları da etkilendi. Yıkım ekipleri dün dikilen yeni fidanları söktü ve bugün dikilecek olanları da çöpe attı.

Eylemcilerden Erdem Demir yaşananları Radikal’e şöyle anlattı:

“Polis müdahalesi sabah saatlerinde, 4:30 gibi başladı. Polis geliyor diye bağırdılar. Biz de çadırlardan çıktık. Ayakkabımızı dahi giydirmediler. 5 adet kameraları vardı. Çok güçlü ışıklarla bizi çektiler. Her şey film gibi başladı. Yere çömelmiş oturuyorduk, oturan insanlara gaz sıkarak oturma eylemini kırdılar.”

Bir başka eylemci ise polisin önce bir grubu böldüğünü ardından saldırdığını, grup üyelerine düşmanca davrandığını söyledi.

Saat 07.50 sularında BDP İstanbul Milletvekili SıSırrı Süreyya Önder’in Salı günü olduğu gibi dozerlerin önüne geçmesiyle yıkım durdu.

Parkta nöbet devam ediyor. Yıkıma karşı olanlar tüm İstanbulluları Tasim Gezi Parkı’na çağırdı.

Buradayız, gitmiyoruz
Gezi Parkı’ndaki polis müdahalesiyle ilgili açıklama yapan grup “Buradayız, gitmiyoruz” dedi.

Saat 5’teki polis müdahalesinin ardından çadırlar yeniden kuruldu. BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, CHP Genel Başkanı Yardımcısı Gürsel Tekin, milletvekili Umut Oran ve birçok sanatçı da alanda. Sabah Önder’in müdahalesiyle duran yıkım yeniden başlamadı.

“Göz gözü görmüyordu”
Gece çadırda kalan bir kişi olayı şöyle anlattı:

“Uyuyorduk. Nöbetçiler gelip ‘polisler geliyor’ dedi. Ne yapacağımızı bilemedik. Hepimiz yere oturup birbirimizin koluna girip kenetlendik. Bir anda polisler üstümüze gaz bombası atmaya başladı. Bende gaz maskesi olmasına rağmen bir süre sonra dayanılmaz hale geldi. 70 metre önümü göremeden ilerledim. Hepimiz bir süre sonra Şişli tarafına doğru ilerledik. Polis bizi püskürttükten sonra önce tepeden gaz atmaya başladı. Sonra yaklaşarak devam etti. Bir yandan da tomalar su sıkıyordu. 45 dakika bu şekilde devam etti. Biz uzaktan bakınca parkan simsiyah bir duman gördük. Sivil polisler o sırada çadırları yakmış.”

“Çadırları polis yaktı”
Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı, grup adına yaptığı basın açıklamasında bazı medya organlarında çadırları eylemcilerin yaktığı iddiasının doğru olmadığını belirtti.

”Sayın büyük yetkili dün buyurdu. ‘Ben karar verdim orası kalkacak’ dedi ve saat beşte ezan vakti, kurtlar kuşlar uyanmadan buraya gazla müdahale edildi. Bütün kuralları, evrensel her türlü hukuku, kendi inandığı kitabın da kurallarını çiğnedi. O yetkili iyi bilsin biz buradayız ve biz de kararlıyız. Burası artık sadece gezi parkı değil Türkiye’nin nefes alma yeridir. Gelin nefesinizi nefesimize katın.”

Saat 12:30’da açık forum ile devam edecek eyleme destek çağrısı yapılıyor.


(bianet-radikal)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: