Taksim eylemlikleri

Istanbul da baslayan isyanlar diren geziparki, occupy gezi, Veganlar , primitivist, eko aktifleri,hayvan ozgurlukculeri, karadeniz isyanda, queer ve bireysel anarsistler in cagrisiyla Baslayan agaclari kestirmiyecegiz, direnecegiz eylemlileri halk isyanina donustu.

Kuzey afrikadaki eylemlikler de bir kisinin kendisini yakmasiyla basladi. Isyanlar bir nedenle isyanin baslamasinda son damlasidir ve patlar. Ulasilmak istenen genel isyana neden olur ve baslangic noktasini asip genel isteklerimize ve genel tepkimize donusur.
Iste bu isyan ve direnme anarsizmin her turlusunun dogrulugunu ve dusuncesini onaylamaktadir. Isyana katilan herkes bu ozgurluk ( Insan, Hayvan,Bitki,Doga ) dusuncesine katilip sel gibi ilerledi. Istanbul olmak uzere tum illere yayildi.

Baslangic noktasinda ML ler , CHP liler, bir kisim islamcilar herzamanki gibi temel i insan alan mantiklariy la bu cagriyi gormemezlikden gelip kucumseyip yoksaymislardir.

Anarsist dusunce ve yasam bicimin isteyerek veya istemeyerek sosyal toplumu etkiledigini goruyoruz.

Gelenekci Sol ve iktidar muhalifleri doga ya, cevreye, hayvana duyarli hale gelmeleri , direnise destek vermeleri ve isyan da yer almalari sevindirici bir durumdur.

Anarsit mucadele manuple ve orgutleme yontemlerine basvurmadan da vicdani, liberter yasamlari ve tepkileri halkin dikatini cekmisdir.

Sosyal baskaldirinin yasandigi geziparkin korunma eylemligi halkin mutsuzlugunu ve genel tepkisinin ortaya cikartmistir. Devrim; temel olarak kirlarin , sehirlerin , partinin, oncunun , isci nin vs baslangici ve eseri degildir. Yeni bir dunya ondersiz ve hiyerarsist bir sosyal donusumle olunacagini gostermistir.

Yeni marsizm ; libertel dusunceden etkilenip marksizmin icine anarsist dusuncelerini serpistirip, sinif savasi icine yerlestirme teorileri yapan turkiyedeki Leninist dusunce tarzini da etkilemeye baslamistir. Proleterya dan ve toplumdan uzaklasan , idolojik olarak acmazlar labirentlerde yasamaya calisan, marijanalesmis ML ler bu yolla ( anarsistlerin ve frankfurd okulunun ) dusunceleriyle hayat bulmaya baslamistir.
Queer, feminizm, eko, vegan, hayvan haklari , kendiliginden isyan, askerlik redi, savas karsitligi konusunda simdiye kadar duyarli olmayan hic bir aktivite bulunmayan gelenekci sol bugun bu fikirlerini anarsistlerden almistir. Marks , Engels ve Lenin yasadiklari donemde bu konuda soylenen sozlere ve anarsist dusuncelerine gozlerin kapasalarda hayat bu kapali gozleri bugun acmaya baslamistir.

ML gelenek de isyan kelimesi makbul gorulmemektedir. Isyan hareketini ( kendiliginde olusan halk ayaklanmasi ve direnmesi ) cok dogru gormemekle birlikte, bu isyan ve direnisleri partinin veya orgut eksenin icine alip sinif savasina yonlendirmek suretiyle sosyalizm ve komunizm mucadelesine baglama teorisini yapmaktadirlar. bu isyanda ise bu dusuncelerini bir nebze asmaya baslamistir. turkiye gelenekci ML solundaki bu degisiklik sevindirici olamaktadir.

Parti onderliginde iscilerin sosyalizme varmak icin kapitalizme ihtiyac duymasi ve sanayinin cogalmasiyla Isci yogunlasmasinin ardindan uretim ve tuketim araclarinin ele gecirilmesi teorileri, bu gunku yasamda yanlis oldugunu, kapitalistlere karsi degil, her turlu kapitalizme ( Birey, Tekel,Ozel sektor, devlet ve sozde komun ) karsi olunulmasi gektigini gormeleri de buyuk bir degisikligin baslangicidir. Bugunku isyan halkin yoksullarin kapitalizme karsi . Endustriye, teknolojiye, devlet, otoriteye karsi isyanidir.

ML bu gunku isyanin cagrisini ciddiye almayip daha sonra katilmalariyla celiskiye dusmuslerdir. . Celiskilerin yararini bu isyanlarda goruyoruz. proleterya veya parti olmadan, kimseler tarafindan yonlendirmeden, halkin iradi isyani ile devletsiz otoritersiz yeni bir dunya yaratilmsnin mumkun oldugunu gostermektedir..
ML ler ani gelisen bu isyanin buyucegini ve daha sonra kendilerininde yer alacaklarini bilmediklerinden otoriter program cizgelerini uyguluyamadan acele kararla yani hemen simdi mantigiyla ( otoriterlik ;devletlerin, iktidarlarin, kapitalistlerin, burokratlarin malidir) anarsitlerin ve cevrecilerin baslatigi mucadeleye omuz verip, ozgur ve iradi bir sekilde isyan akisina kendilerini kaptirdilar.

CHP kaybettigi sosyal demokrat cizgisine kavusabilmeyi , ana muhalefetten iktidar partisine gecmeyi, halkla beraber gozukmeyi, BDP vekilinin ( BDP nin anamuhalefet sosyal bir parti olacagindan korkmaktadir) isgalin ilk gunudeki polise karsi tutumundan rahatsizlanarak ve bu isyani yonlendirmeye kalkismasi ile isyan gucunu AKP ye karsi olarak gostermek azminden dolayi Taksim de eylem yapmistir. CHP, AKP (ali veli yada veli ali )

MHP fasist partidir onlarla cikarlar dogrultusunda ortak eylem yapmak dogru degildir.
Ortak dusmana karsi fasistlerle eylem birligi yapmak veya ortak cikarlar icin tesvik etmek liberalizmin en yuksek boyutudur.
Dusmanimin dusmani her zaman dost degildir.

almanya da Komintern ve sovyetlerin karariyla sosyalistlerin iktidardaki alman sosyal demokrat partisine karsi SS lerle ortak eylem yaptiklarini biliyoruz. ML ler oyle birseyin yasandigini kabul etmiyorlar. O donemdeki Savas sosyalizmi sartlari diyorlar. O donemki sartlarda farkli birseylerde yapalabilecegini ve sozde kurulan fasizme karsi birlesik cephe yi anarsistler elestirmekteyiz. Keza stalin in hitler le anlasmasi da olayin buyuk bir boyutudur. Bu gun ML leri gecmisleriy le mahkum etmeye calisiyoruz agir elestiriyoruz. AKP ye karsi Fasistlerle ortak eylemde polise tas atilmanin guzeligini anlatiliyor. Pehriz ve lahana hikayesi

Istanbul daki isyanda AKP karsiti fasistler ve CHP lilerin katilmasini sevincle karsiliyoruz. O donemki ( 1925 -1944 ) sartlari hic sayip bu donemki (2013) sartlar onemli kilarsak, anarsist dusunce ciftestantard yapip kivirma idolojisine varir.

Dinciler in katilimi; ise iktardaki dinciler le kendi aralarindaki paylasim celiskiden kaynakli iAKP ye karsi ortak cikarlar dogrultusunda isyana katlim olmustur. Katilmalarina karsi cikilmamak uzere sevinc gosterisinde bulunup dincileri kutsamamaliyiz.

Dunya da hicbir anarsist eylemliklerine liberaller, sosyal demokratlar, reformistler cagirilmamaktadir. Kendiliginden gelirlersede karsi cikilmamaktadir. katildiklari icinse sevincle karsilanmiyor. Fasistler zaten soz konusu olamazlar.

 

 

 

TAKSIM ISYANIN BASLAMA AYAKSESLERI

Hayvan haklari, yeryuzu ozgurlugu, veganlar, karadeniz isyanda ve doga koruma sayfalarinda da defalarca cagri yapilmisitir.

Yesil anarsi facebook sayfasina 24 mayisdan ihtibaren

Asagidaki mail ler ve cagrilar anarsistler tarafindan herkese gonderilmistir.

Taksim gezi parkı bizimdir, yağmalanamaz… Saat 19,- da haydi nöbete
28 Mayıs, 15:14

27.05.2013 tarihinde gece 22.30-24.00 saatleri arasında yol yapımını sürdürmekte olan yüklenici firma Kalyon İnşaat’a ait kazıcı-kırıcı iş makineleri ile Taksim Gezi Parkı’nın içine doğru tecavüze başlanmıştır. Parkın Elmadağ yönüne bakan cephesinde ağaçlar köklerinden sökülmeye, parkın toprağı kazılmaya, duvarlar yıkılmaya başlanmıştır. Parkı yok eden, ağaçları kökünden söken bu çalışmalar onaylanan imar planı tadilatına ve yol projesine uygun değildir ve hukuka aykırıdır.

23.00 sularından beri onlarca kişi Taksim Gezi Parkı’na sahip çıkmak, hukuka ve imara aykırı bu yıkıma engel olmak için Taksim Gezi Parkı’nda bir araya geldik. O saatten beri Taksim Gezi Parkı’ndayız ve sayımız gittikçe artıyor. Bu sabah 11.50 sularında iş makineleri tekrar Taksim Gezi Parkı’na doğru ilerlediyse de varlığımız nedeniyle parka giremediler.

Bu dakikadan itibaren herkesi Taksim Gezi Parkı’ndaki sökmelerine müsaade etmediğimiz ve etmeyeceğimiz ağaçların altına bekliyoruz. Bu akşam 19.00’da herkesi Taksim Gezi Parkı’nda geniş katılımlı bir toplantıya davet ediyoruz.

Yemeğini/ yüreğini/ sanatını / çocuğunu / aklını / çadırını / KENDİNİ kap da gel!

Parklar, meydanlar, sokaklar, mahalleler, bu kent bizim.

TAKSİM DAYANIŞMASI
https://twitter.com/taksimdayanisma

*Ekolojik Yıkıma Karşı DİK OYNA!*

* *

*Karadeniz İsyan ve Dayanışma Konseri*

Selçuk Balcı – Ayşenur Kolivar – Viramosa

Tulumlarıyla Ezgi Mete ve Yağmur Sakarya.

*Tarih: 24 Mayıs 2013 Cuma – 20.30*

*Yer: Favela İstanbul* (Hüseyin Ağa Mah. Atıf Yılmaz Cad. (Ağa Camii
Sokağı) No:17 – Kat:3, Beyoğlu)

Horon aşktır, özgürlüktür; horon direnmektir, isyandır dememizin üstünden
iki yıl geçti. İki yılda yaşam alanları için direnen yüzlerce insan
hakkında davalar açıldı, doğaya ve yaşama sahip çıkanlar “suçlu” ilan
edilip soruşturmalara, gözaltılara, yargılamalara ve tutuklamalara maruz
kaldı.

Yine bu iki yıl içerisinde toprağını, suyunu, havasını savunanlar; yaşam
düşmanı şirketleri koruyan polis/jandarma şiddetiyle, copla, gaz
bombasıyla, silah dipçiğiyle korkutulmaya ve yıldırılmaya çalışıldı.

Bizler hala dağların doruklarından kopup gelen dereler gibi ritim tutuyoruz
köylerde, şehirlerde ve sokaklarda. “Korkmadık, bezmedik ve hala buradayız”
diyoruz.

Doğa bizlere şimdi daha güçlü, şimdi daha yüksek bir sesle “komut” veriyor:
DİK OYNA!

Ekolojik yıkıma; rant projelerine, dillerin-kültürlerin yok edilmesine,
doğanın ve yaşamın her alanının talan edilerek ticarileştirilmesine karşı
dik oynamak için yaşamı savunan tüm dostları Karadeniz İsyan ve Dayanışma
Konserinde bir araya gelmeye çağırıyoruz.

*Karadeniz İsyandadır Platformu*

Her turlu katki ve oneriniz icin:

karadenizisyandadir@gmail.com

twitter.com/karadenizisyan

http://www.facebook.com/karadenizisyandadir

http://www.facebook.com/groups/karadenizisyandadir

alinti ; otonom anarsistler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: