Çadırkentler kahvaltıda, Türkiye direnişe devam ediyor (il il, dakika dakika eylemler)

AKP faşizmine direnen İstanbul’a destek eylemleri yapan illerde eylemler 31 Mayıs’tan bu yana sürüyor. Tüm Türkiye’de halk muhalefeti ayağa kalktı 

6 Haziran il eylemleri

10.09 Bursa’da 3 Fidan Parkı’ndaki çadırlarda kahvaltı zamanı.

Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki çadırlarda nöbet devam ediyor. Kent oldukça sakin.

İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda halk panayır havasında. Çadırlar durmaya devam ediyor. Sendikalar toplantıda.

Mersin, Adana, Tarsus, sakin.

09.09 Twitter gözaltıları serbest bırakılıyor.

5 Haziran il eylemleri: 

00.56 Adana’da çatışmaların olduğu sırada eylemcileri kovalayan bir polisin Kasım Gülek Köprüsü yakınındaki inşaat halindeki başka bir köprüden raylara düştüğü öğrenildi.

00.11 Eskişehir’de bu gece: Çaylar çapulcuya serbest

espark1 espark2 espark3 espark4

23.28 Musalla halkı ve demokratik kent meclisi Yarenlik alanında birleşti. Daha sonra Kaymakamlığın belirlemiş olduğu alandan çıkarak tüm Tarsus dolaşılmaya başladı. “Armutlu’da düşene, dövüşene bin selam” “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı eylemde yaklaşık 20 bin kişi var.

20 bin kişi hep bir ağızdan Gündoğdu marşını okuyor.

23.19 ADD binasında mahsur kalan TGB üyesi bir genç Sendika.Org’a yaşadıklarını anlattı. Antakya’da katledilen Abdullah Cömert için bir eylem yapmak istediklerini ve ADD Başkanı’nın açıklaması sırasında provokasyon için bir gurubun yanlarına geldiğini anlatan genç, saldırıya gelenlerin İstiklal Marşı okumaya başladığını, kendilerinin de onlara katıldığını söyledi. Aniden saldırıya uğradıklarını söyleyen TGB üyesi, ADD’ye sığındıklarını ve dışarıda pek çok kişinin kendilerine hakaret ederek linç girişimine devam ettiğini ifade etti. Provokatörlerin “Burası Rize, buradan çıkış yok”, “Burayı Taksim sanmayın” gibi cümlelerle ADD binasını taşladığını anlatan TGB üyesi, binada sağlam cam kalmadığını belirtti. Buna rağmen hiçbirinin sağlığında sorun olmadığını aktaran TGB üyesi, kendilerini arayan CHP milletvekillerine ve tüm duyarlı vatandaşlara teşekkür etti.

TGB üyesi yarın, kendilerine saldıranların isimleri, fotoğrafları ve tüm bilgilerini yayımlayacaklarını duyurdu.

23.16 Rize’de gerici-faşist saldırı nedeniyle ADD binasında mahsur kalan 55 kadar kişi binadan çıkarıldı.

Hopa Kemalpaşa’da Rize için yapılan yol kapatma eylemi de sona erdirildi.

23.04 Hopa Kemalpaşa uluslararası karayolunu trafiğe kapatraak, “Rize Madımak olmayacak” diyor. AKP’liler linçten geri çekilene kadar yol açılmayacak.

23.03 Antakya’da mahallelerin de katılımıyla Uğur Mumcu’da 50 bin kişi buluştu.

22.36 Niğde’de şiddetli yağmur doluya çevirdi. Niğdeliler yarın 17.00′da buluşmak üzere alandan ayrıldı.

22.19 Dersimnews’in verdiği bilgiye göre, polis TOMAlarla eylemcilere su sıkmaya başladı. Eylemciler de TOMA’yı taşlıyor.

22.16 Samsun’da 400 kişi AKP İl binasına doğru yürüyüşe geçti.

22.02 Antakya’da AKP seçmenin yoğunlukta olduğu Atatürk ve Ürgen Paşa mahalleleri de dahil olmak üzere neredeyse tüm mahalleler sokaklarda ses çıkarma eylemi yapıyor. Sümerler’de trafik durdu.

21.47 Antakya’da on binlerce kişi Uğur Mumcu’da.

21.41 Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda coşku:

ant1 ant2 ant3

21.36 Tarsus’da Musalla halkı barikatı aştı. Kent merkezinde 1000 kişi buluştu.

21.33 Rize’de AKP’lilerin saldırdığı ADD ve TGB’liler içinden 18 yaralı var. AKP’liler, ambulansa bindirilmeye çalışan yaralılara da saldırdı.

21.19 Edirne’de basın açıklaması okunuyor. DİSK Trakya Şubeler Başkanı’nın okuduğu açıklamada, Taksim direnişiyle dayanışma platformu kurulmasının planladığı söylendi.

21.11 Rize’de sabah KESK’in eylemine saldıran faşistler, daha sonra ADD ve TGB’ye saldırdı. Hala 50 ila 100 kişi ADD binasında mahsur bulunuyor

21.09 Adana’da Akkapı, Turgut Özal Bulvarı, Süleyman Demirel Bulvarı, Karşıyaka mahallesinden gelen toplam 15 bin kişi AKP binasına doğru yürüyor.

21.00 Niğde’de kent merkezinde “Abdullah yoldaş ölümsüzdür” sloganı ile yürüyüş yapılıyor.

20.40 Tarsus’ta Musalla mahallesinde yaklaşık 300 kişi yürüyüş yapıyor. Mahalle içinde polis barikatı kuruldu.

20.31 Edirne’de gösterilerin merkezi olan Zübeyde Hanım’da gençler, şarkılar ve marşlar eşliğinde bir araya geldi. Parkın her yerini yazılamalarla donatan gençler çadırlar kurdu. Öte yanda Gezi Parkı Direnişi’ne ilişkin fotoğraf sergisi de yapıldı. Çevre evler sürekli olarak ikram getiriyor.

20.10 Antakya’da polis tarafından katledilen Abdullah Cömert için saat 21.00′da milletvekilleri, belediye başkanları ve muhtarların da katılacağı mum yakma eylemleri yapılacak.

18.49 Bursa’da 3 Fidan Parkı’nda toplanan 100 kişi çadırlarını kurdu,  Bandista şarkıları çalıyor. Burada sabahlamayı planlayan grup, herkesi direnişi büyütmeye çağırıyor.

18.10 Giresun’da tencereleriyle tavalarıyla 500 kişi kent meydanına  yürüyor.

17.24 Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü açıklama yaptı: 3-7 Haziran tarihleri arasındaki sınavlara giremeyen öğrenciler için mazeret sınavları yapılacak.

17.09 Giresun Debboy’da buluşan kitle Atatürk Meydanı’na yürüyor.

16.06 Milliyet’in haberine göre; “Zonguldak’ta pazartesi günü bir araya gelen liseliler, Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek için yürürken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kentte 3 ve 4 Haziran tarihlerinde izinsiz okula gelmeyen öğretmen ve öğrencilerin isimlerinin bildirilmesi için okul yönetimlerine yazı gönderdi.”

14.56 Hatay Halkevi Saat 21.00’de Polisin saldırısı sonucunda hayatını yitiren Abdullah Cömert için herkesi bulunduğu yerde sokağa inmeye, ses çıkarmaya ve bulunduğu meydanları mumlarla donatmaya davet ediyor.

14.07 Antakya’da Doğuş Okulları önünde buluşan KESK üyeleri Aalen Alanı’na doğru yürüyüşe geçti. bini aşkın KESK üyesinin yürüyüşüne balkonlarından tencere ve tavalarına vurarak destek verenler var. Araçlar kornalarıyla destekliyor. “Abdullah Cömert ölümsüzdür” sloganı atılıyor.

14.00 Hopa Halkevi saat 20:00′da Hopa Meydanı’nda buluşuyor.

13.48 Giresun’da KESK binası önünde bir araya gelen yüzlerce kamu emekçisi Atatürk Meydanı’na ulaştı. Yürüyüş boyunca “Her yer taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Taşerona hayır” sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında çevredekiler kornayla, balkonlardan alkışlarla, ıslıklarla destek verdi.

13.18 Diyarbakır’da grev halaylarla sürüyor. Gençler eyleme yoğun bir katılım gösteriyor.

13.00 Bursa’da saat 19.00′da Dünya Çevre için Mücadele günü olması ve Taksim direnişine destek amacıyla toplanıyor.

12.37 Antalya’da yasaklı Cumhuriyet Meydanı çadır alanına dönüştürülüyor.

12.20 Dersim’de yüzlerce emekçi kişi kent meydanında bir araya geldi. Emekçilerin AKP faşizmine karşı gerçekleştirdikleri miting sona erdi.

11.00 Antalya’da kamu emekçileri Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyor.

antalya1 antalya6 antalya5 antalya4 antalya3 antalya2

10.40 Adana’da Atatürk Meydanı’nda buluşan yüzlerce kamu emekçisi Uğur Mumcu Parkı’na yürüyor.

10.30 Samsun’da DSİ önünde buluşan yüzlerce kamu emekçisi ve Gazi Caddesi’nde buluşan Tüm Bel-Sen üyeleri Cumhuriyet Meydanı’na yürüyor.

10.25 Diyarbakır’da eğitim emekçileri Ahmed Arif Parkı’nda buluştu, kamu emekçileri işyerlerinden Dağkapı Meydanı’na yürümeye hazırlanıyor.

02.52 Antakya’da polisin son şiddetli saldırısının ardından bütün ara sokaklara akrep ve TOMAlar girdi. Polisler ara sokaklarda eylemcileri gözaltına almaya çalışıyor. Çatışma bitti. Gözünden yaralanan eylemcinin durumu ciddi.

02.28 Antakya’da akrepler ara sokaklara giriyor. Yoğun gaz saldırısı devam ediyor.

01.52 Antakya’da çatışma hala sürüyor. Polis gaz atmaya devam ediyor.

00.44 Antakya’da çatışma tüm şiddetiyle devam ediyor. Bir eylemci polisin hedef gözeterek sıktığı biber gazından yaralandı. Eylemciye yakın mesafeden atılan biber gazı, sol gözüne isabet etti. Eylemci hastaneye götürülüyor.

00.10 Antakya’da çatışma devam ediyor. Polis aralıksız saldırmasına rağmen mahallelere giremiyor.

4 Haziran il eylemleri: 

23.55 Adana AKP il binası önünde yaklaşık bin, Atatürk Parkı’nda bin 500 kişi çatışmaya devam ediyor. Saydam Caddesi Hürriyet Polis Merkezi’ne eylemciler hücum ediyor.

23.48 Adana Atatürk Parkı ve Sular Meydanı’nda polis saldırmaya devam ediyor. Polis tazyikli su ile kitleyi dağıtmaya çalışıyor.

23.30 Antakya’da polis tüm gücüyle barikatı delmeye çalışıyor. Armutlu halkı barikatın güçlendirilmesi için destek oluyor. Mahalleliler evlerinden koltukları, sandalyeleri, masaları barikatı güçlendirecek ne varsa atıyor.

23.24 Munzuru Koruma Kurulu Dersim Dernekleri adına (DEDEF), 5 Haziran “Dünya Çevre için Mücadele” gününde Taksim Gezi Parkı’nda olacak.

23.21 Dersim’de polisin şiddeti giderek artıyor. Hastaneye atılan yoğun gazdan dolayı yaralılara müdahale edilemiyor.

23.20 Antakya’da halkın direnişi yayılıyor. Harbiye, Samandağ, Doğuş Okulları ve Halen Parkı önünde barikatlar kuruldu. Polis plastik mermi, biber gazı ve TOMAlarla saldırıyor.

Antakya'da Abdullah Cömert'in cenazesinin ardından çatışma çıktı

Antakya’da Abdullah Cömert’in cenazesinin ardından çatışma çıktı

23.14 Adana’da Atatürk Parkı ve AKP il binası çevresinde polis halka saldırdı, çatışma sürüyor.

23.04 Dersim’de polis Tunceli Devlet Hastanesi’nin önüne gaz bombası attı. Hastalar gazdan fenalaştı.

23.02 Antakya’da barikatlar ateşe verildi. Armutlu’nun tüm ara sokaklarında çatışmalar devam ediyor.

22. 57 Dersim’de çok sayıda yaralı var. Çatışmalar sürüyor.

Antakya'da halk barikatları güçlendiriyor. Mahalleliler evlerinde ne varsa barikata yolluyor

Antakya’da halk barikatları güçlendiriyor. Mahalleliler evlerinde ne varsa barikata yolluyor

22.54 Dersim’de gazdan etkilenen çok sayıda insan Tunceli Devlet Hastanesi acil servise gitti.

22.53 Antakya’da çatışma çok şiddetli sürüyor. Akrepler ara sokaklara girip saldırıyor. Ancak halk, direnmeye devam ediyor.

22.39 Antakya’da TOMA barikatı yardı. Halkın arasına girdi ancak halk polisi geri püskürttü. Barikat tekrar kuruldu.

22.38 Dersim’de polis şiddeti giderek tırmanıyor. Polisler panzerler ve TOMA ile eylemcilere saldırıyor. Yoğun gaz bombardımanı var.

22.37 Kocaeli Bayırdırlık Konutları’nda mahalleliler eylem yapıyor. Konutların içinde yürüyor.

22.21 Antakya’da polis saldırısı sürüyor. Polis, hala barikatı aşamadı, halk polisin attığı biber gazlarını ona geri iade ediyor.

22.20 Dersim’de çatışmalar Yeni Mahalle’de yoğunlaşmış durumda.

22.09 Antakya Armutlu’da polis halka kontrolünü kaybetmiş biçimde saldırıyor. 5 Akrep, 1 TOMA ve binlerce çevik kuvvet polisiyle saldıran polise Antakya halkı kurduğu barikatlarla direniyor.

22.02 Edirneliler Megapark’a ulaştı.

antakya4

Antakya’da tüm Armutlu sokakta

22.01 Samsun’daki eylem, sloganlarla sona erdi. Yarın KESK grevine destek için tekrar bir araya gelinecek.

21.53 Dersim’de çatışmalar iki saattir Cumhuriyet Caddesi üzerinde devam ediyor. Gaz bulutu bütün çarşıya yayıldı.

21.45 Dersim’de polis kahvelere, dükkanlara her yere gaz bombası atıyor.

21.43 Dersim’de polisin attığı gaz bombası bir eylemciye isabet etti.

21.40 Edirne’de binler Megapark’a ulaşmak üzere. Sayı gittikçe artıyor.

21.36 Adana’da 15 bine yakına kişi AKP İl Binası önünde. Şehir merkezlerinden binlerce kişi buraya doğru yürüyüşe geçti.

21.35 Dersim’de kent merkezi gaza boğulmuş durumda. İnsanlar zor nefes alıyor.

21.32 Edirne’de binlerce kişi Baca’ya ulaştı. Halk korna, tencere ve tavalarla direnişe destek veriyor.

21.31 Antakya Armutlu’da 1000 kişi barikat kuruyor. Sümerler Mahallesi’nde tencereler ve tavalarla halk pencerelerde.

21.20 Eskişehir’de Espark önü direniş alanına döndü. Konuşmalar yapılıyor, çaylar dağıtılıyor. Yılmaz Büyükerşen konuşma yapıyor.

21.07 Edirne Zübeyde Hanım Parkı’nda toplanan yüzlerce kişi “Hükümet istifa” sloganları atıyor. Kitle, Zübeyde Hanım Parkı’ndan Mega Park’a yürüyecek.

21.08 Polisler TOMA ile eylemcilere saldırmaya başladı. Eylemciler de ellerine ne geçerse TOMA’ya atıyor.

21.04 Isparta’da polis Eğitim-Sen’lileri yürütmedi. Emekçiler Eğitim-Sen önünde basın açıklaması yaptı. Yağmura ve polis engellemelerine rağmen Ispartalılar eylem büyük katılım gösterdi.

20.58 Adana’da binlerce kişi AKP il binası önünde “Katil Erdoğan” sloganı atıyor.

20.55 Dersim’de eylemciler kurdukları barikatın arkasında bekliyor.

KESK, Halkevleri, ÖDP, TKP ve TEÖM'ün çağrısıyla bir araya gelen Trabzonlular, Taksim'de başlayan ve ülke çapına yayılan direniş için sokağa çıktı. Eylem öncesinde ve sonrasında polis kontrolünde Atatürk Alanı'na getirilen AKP yandaşı bir taraftar grubu küfürlü tezahüratlarla kitleyi tehdit etti. Eyleme katılanların dağılmasının ardından yine polis kontrolünde alana giren faşist grup küfürlü tezahüratlara bir müddet devam etti. Eylem öncesinde polisin taraftar grubuyla sürekli diyalog halinde olması ve samimi görüntüleri dikkatlerden kaçmadı.

KESK, Halkevleri, ÖDP, TKP ve TEÖM’ün çağrısıyla bir araya gelen Trabzonlular, Taksim’de başlayan ve ülke çapına yayılan direniş için sokağa çıktı. Eylem öncesinde ve sonrasında polis kontrolünde Atatürk Alanı’na getirilen AKP yandaşı bir taraftar grubu küfürlü tezahüratlarla kitleyi tehdit etti. Eyleme katılanların dağılmasının ardından yine polis kontrolünde alana giren faşist grup küfürlü tezahüratlara bir müddet devam etti. Eylem öncesinde polisin taraftar grubuyla sürekli diyalog halinde olması ve samimi görüntüleri dikkatlerden kaçmadı.

20.50 Dersim’de polis eylemcilere saldırmaya başladı.

20.40 Edirne Zübeyde Hanım Parkı’nda saat 19.00′dan itibaren insanlar toplanmaya başladı. Edirne’de dün yapılan eylemi ise sivil polisler provoke etmeye çalıştı. Sivil polisler, belirlenen sloganların dışındakileri kitleye zorla attırmaya çalıştı. Yaklaşık on bin kişinin toplandığı eylemde sivil polisler gerginlik çıkardı.

20.35 Dersim’de polis, halkın dağılmaması durumunda saldıracağını söyledi.

20.25 Dersim’de eylemciler barikat kurdu.

20.20 Dersimnews’in canlı anlatımına göre Dersim’de yüzlerce kişi Palavra Meydanı’nda toplandı.

Dersim'de çıkan çatışmada halk barikatlarını kurdu

Dersim’de çıkan çatışmada halk barikatlarını kurdu

20.00 Adana Atatürk Parkı’nda bekleyen kitle Sular Meydanı’na yürümeye başladı.

19.47 Samsun’da barikat önünde oturma eylemi yapan kitle barikata yürüyor.

19.29 Bursa’da liseliler FSM Meydanı’ndan İzmir yoluna çıktı. Liseliler “AKP istifa” ve  ”Liselinin ateşi AKP’yi yakacak” sloganlarıyla yürüyor.

19.10 Samsun’da binlerce kişinin önüne kurulan barikata halk tepki gösterdi. Barikat kalkana kadar kitle oturma eylemi yapacağını duyurdu. Oturma eylemine devam ediliyor.

19.02 Bursa, Yüksek İhtisas önünde 21.30′da buluşup Mesken Meydanı’na yürüyecek.

18.56 Samsun’da yürüyen binlerce kişilik kitlenin önüne polis barikat kurdu.

18.48 Samsun’da yürüyüşe geçen kitle Lise Caddesi’ni trafiğe kapattı. Sayı giderek artıyor, mahalleliler evlerin çıkıp geliyor, binlerce kişinin AKP il binasına yürüyüşü devam ediyor.

18.45 Antakya’da polis Armutlu Mahallesi’ne tekrar saldırdı. Ancak halk polisi geri püskürttü. Halk sokaklara barikat kurdu.

18.33 Isparta Eğitim-Sen’e giden yollar kapalı. Polis sendika tarafında kimlik tespitini bahane ederek eylemcileri sözle taciz ediyor.

18.30 Mersinliler saat 18.00′dan itibaren Barış Meydanı’nda toplanmaya devam ediyor. Dün gece gözaltına alınan 26 kişi serbest bırakıldı.

18.28 Antakya halkı Armutlu Mahallesi’ne çekildi. Halk barikatların önünde bekliyor.

18.24 Kocaeli saat 19.00′da Cumhuriyet Parkı’nda toplanacak. Kocaeli’nin Körfez ve Derince ilçelerinde akşam saat 21.00′da, Yuvam ve Akarca mahallelerinde de 21.00′da eylem olacak.

18.23 Çanakkale saat 19.00′da Halk Bahçesi’nde toplanacak ve Barbaros Mahallesi’ne yürüyecek. Edirne, saat 19.00′da toplanıp Zübeyde Hanım Parkı’na yürüyecek.

18.22 Rize Pazar’da yarın saat 18.00′da Halkevleri ve ÖDP’nin çağrısıyla eylem yapılacak.

18.21 Trabzon’da KESK, Halkevleri, ÖDP, TEÖM’nin çağrısıyla saat 19.00′da Trabzon Atatürk alanında buluşulacak.

Artvin Borçka Mavi Çarşı önünde saat 16:00'da, CHP Gençlik Kolları, Liseli Genç Umut ve Halkevleri toplandı. Buradan Cumhuriyet Meydanı'na yüründü. Yürüyüş sırasında çevre halkı pencere ve balkonlardan alkışlarla destek verdi. Yürüyüşün ardından AKP önünde toplanan kalabalık basın açıklaması yaptı.

Artvin Borçka Mavi Çarşı önünde saat 16:00′da, CHP Gençlik Kolları, Liseli Genç Umut ve Halkevleri toplandı. Buradan Cumhuriyet Meydanı’na yüründü. Yürüyüş sırasında çevre halkı pencere ve balkonlardan alkışlarla destek verdi. Yürüyüşün ardından AKP önünde toplanan kalabalık basın açıklaması yaptı.

18.20 Antakya’da polis saldırdı.

18.19 Samsun’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan binlerce kişi AKP il binasına yürüyor.

18.13 Antakya’da Cömert’in cenazesi defnedildi. Kitle Cömert’in vurulduğu yerde toplandı.

18.11 Isparta’da polis baskısıyla basın açıklaması yapılmasını engellemek istiyor. Isparta muhalefeti basın açıklamasını yapmakta kararlı.

17.50 Eskişehir’de Espark önünde toplanan kitle tüm yolları kapattı. Çadırlar ve ses sistemi kuruldu. 18.00′da program başlayacak. Polis AKP il binası önünden ayrılmıyor.

17.34 Adana, Atatürk Parkı’nda toplandı, Sular Meydanı’na yürüyecek.

17.28 Isparta’da Gezi Parkı direnişi için saat 18.30′da basın açıklaması yapılacaktı. Ancak polis Eğitim-Sen binası çevresini sardı. Kimseyi dışarıya çıkarmıyor. Polis eğer, basın açıklaması yaparlarsa saldıracağını söylüyor.

16.11 Abdullah Cömert’in cenaze aracı kalabalık nedeniyle ilerleyemiyor. Bu nedenle Cömert’in tabutu omuzlarda taşınıyor. “Katil Erdoğan” sloganları tüm kentte atılıyor.

16.04 Antakya’da sayı giderek artıyor. Abdullah Cömert’in cenazesi mezarlığa götürülüyor. Ancak kalabalıklar yürüyemiyor. Tüm Samandağ ve Harbiye esnafı kepenk kapattı.

15.55 Antakya’da Abdullah Cömert’in vurulduğu yere yaklaşık 50 bin kişi geldi. Cenaze aracı da Cömert’in öldürüldüğü yere gelecek.

15.31 Niğde’de biraya gelen 200′ü aşkın kişi kent meydanına doğru yürüyüşe geçti.

15.13 Niğde Eğitim-Sen önünde biraya gelen 100 kişilik kitle saat 15.30′da Niğde kent merkezine yürüyecek.

15.03 Sayısı 10 bini aşan halk Abdullah Cömert için “Hükümet istifa” ve “Katil devlet” sloganlarıyla yürüyor. Birazdan mezarlığa doğru geçilecek

DAKOTA DUAL SIM

Hatay’da onbinlerce kişi Abdullah Cömert için yürüyor

14.22 Polis Antakya Pınarlar Mahallesi’nde esnafı gezerek “2 gün boyunca büyük eylemler olacak dükkanlarınızı kapatacaksınız” diyor

14.20 Antakya halkı Abdullah yoldaş için yürüyor.

abdullah-yoldas-olumsuzdur

11.29 Antakya halkı Abdullah Cömert’in katledildiği yerden “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla yürümeye başladı.

11.00 Dün Antakya’da gerçekleşen eyleme dönük polisin sert saldırısında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in evinde halk toplanmaya başladı

armutlu2

03.44 Antakyalılar, Abdullah Cömert’in cenazesi için sabah 10.00′da Uğur Mumcu Bulvarı’nda buluşulacağını açıkladı.

02.00 Bursa’da, gözaltına alınan bütün eylemciler serbest.

01.40 Antakya Armutlu’da polis tamamen geri çekildi. Halk barikatların başında nöbet tutuyor.

01.10 Dersim’de şiddetli çatışmalar sürüyor.

01.03 Antakya’da Abdullah Cömert adlı 22 yaşındaki genç işçinin, polis tarafından gerçek mermi kullanılarak ve hedef gözetilerek gerçekleşen saldırı sonucu yaşamını yitirdiği yerel kaynaklarca doğrulanıyor.

01.00 İskenderun’da çatışmalar şiddetlendi, Antakya’da şimdilik duruldu.

armutlu400.47 Antakya’da çatışmada bir kişinin polis saldırısı sonucu öldüğü iddiası üzerine halkın öfkesi kabardı. Antakya halkı barikatları zorluyor. Antakya’nın çevresinden akın akın insanlar Armutlu’ya geliyor.

00.45 Mersin GMK Bulvarı’da barikat kuran kitleye polis saldırdı.

00.35 Antakya Samandağ’dan destek için bir grup geldi. AKP’lilerin kapalı spor salonu çevresinde toplandığı belirtildi.

00.07 Antakya’da Sümerler, Şükrü Güçlü, Armutlu polisin elinden alındı. Polisle çatışma sürüyor.

3 Haziran il eylemleri:

00.00 Antakya’da çatışma sürüyor. Halk Armutlu Mahallesi’ne barikatlar kurdu. Polis mahalleye giremiyor.

23.50 Bursa, Heykel’deki eylem devam ediyor. Yıldırım Halkevi’ne yapılan saldırı hakkında avukatlar suç duyurusunda bulunacak. Heykel’de toplanan kitlenin sayısı 30 bine yaklaştı. Beş otobüs jandarma var.

23.45 Edirne’de eylem devam ediyor.

23.40 Dersim’de 19.00′da başlayan gerginlik çatışmaya dönüştü. Halk AKP il binasını taşladı, camlarını kırdı. Dersim’de çatışma giderek büyüdü. Polis kenti gaza boğdu. Çatışmada yaralan bir kişi ameliyata alındı. Dersim’deki sokakların çoğunda çatışmalar yaşandı. Polis eylemcilere plastik mermilerle saldırdı. Saat 22.30′da Atatürk Mahallesi’nde bulunan komando birliğinden çıkan askeri konvoy şehir merkezine ilerledi. Özel TİM’lerden oluşan birlik kent merkezinde eylemcilere saldırdı. Çatışma hastane çevresinde sürdü. Özel TİM birlikleri ve çevik kuvvet eylemcilerin üzerine panzerler ve TOMA’larla saldırdı. Devlet hastanesine de gaz bombası atıldı. Hastanenin içi gazla doldu hastalar fenalık geçirdi. Devlet hastanesinde 23.00 itibariyle 5 yaralı var. Durumu ağır olan bir yaralı ameliyata alındı. Olaylar Yeni Mahalle civarında çatışma devam ederken kitleye asker saldırdı.

23.37 Adana AKP binası önünde çatışma çıktı. Polis Adana’nın tüm sokaklarına saldırıyor.

23.06 Antakya’da polis panzerlerle saldırmaya başladı.

22.50 Edirne’de eylemcilerin sayısı giderek artıyor. Saraçlar Caddesi’ne sığmayan kitle yönünü Zübeyde Hanım Parkı’na çevirdi.

22.46 Kocaeli’nin mahallelerinde yürüyüşler yapıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki kitle Kocaeli sokaklarında yürüyüş yaptıktan sora meydana geri döndü.

3 Haziran, Hopa

3 Haziran, Hopa

22.42 Bursa’da faşistler bir Halk Cephesi üyesine satırla saldırdı.

22.30 İzmir, saat 19.00′da Gündoğdu Meydanı’nda toplandı. Meydanda toplanan kitle basın açıklaması yaptı ve dağılıyor.

22.23 Edirne’de binlerce kişi yürüyor, motorsikletli bir grup eylemcilere eskortluk yapıyor.

22.20 Bursa Yıldırım Halkevi’ne 50 kişilik faşist güruh saldırdı. Faşistler camları kırdı, Halkevi’nin içine faşistler girdi. Halk, faşistleri kovalıyor.

22.19 Mersin’de GMK Bulvarı ve Barış Meydanı’nında halk yolu trafiğe kapattı. Etrafta polis yok.

22.04 Dersim’de ki eyleme polis saldırdı. Çatışmalar sürüyor.

22.03 Adana’da AKP binasındaki, AKP bayrakları yakılıyor.

HDK, Halkevleri, ÖDP, TKP 1920'nin çağrısıyla bir araya gelen İzmir Demokrasi Güçleri Taksim direnişini selamlamak ve 2 gündür İzmir'de yaşanan polis saldırılarını protesto için Konak Eski Sümerbank önünde bir araya geldi. Sivil polisler ve çevik kuvvet Konak Meydanı'nı tamamen kapatarak yürüyüşü engellemek istedi. İzmir Gündoğdu Meydanı'nda yapılan polis saldırıları devam ederken, Konak Meydanı tamamen polis ablukası altına alındı. Basın açıklamasını yapan HDK İzmir İl Temsilcisi Cavit Uğur, 31 Mayıs 2013 tarihinin AKP faşizmine karşı halk direnişinin Taksim Gezi Parkı'nda tutuşup bütün ülkeye yayıldığı bir gün olarak yaşandığını belirtti. Taksim'de başlayan ve bütün kentlere yayılan direniş hareketi yalnızca Gezi Parkı'nın ağaçlarının kesilmesi değil, AKP'nin doğayı, insanı, kenti, emeği, demokratik hak ve özgürlükleri hiçe sayan gerici, rantçı, faşist politikalarına karşı bir isyan hareketi olduğuna dikkat çeken Uğur, "Bizler bu toprakların gerçek sahipleri, Kürdü, Türkü, Alevisi, emekçileri olarak yani halkların kardeşliğini ve emeğin en yüce değer olduğu gerçeğini savunanlar olarak buradan bir kez daha açıklıyoruz, eğer AKP iktidarı halka zulmetmeye, gözaltılara, saldırılara devam ederse tüm kent meydanlarını Taksim direnişine çevireceğiz" diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

HDK, Halkevleri, ÖDP, TKP 1920′nin çağrısıyla bir araya gelen İzmir Demokrasi Güçleri Taksim direnişini selamlamak ve 2 gündür İzmir’de yaşanan polis saldırılarını protesto için Konak Eski Sümerbank önünde bir araya geldi. Sivil polisler ve çevik kuvvet Konak Meydanı’nı tamamen kapatarak yürüyüşü engellemek istedi. İzmir Gündoğdu Meydanı’nda yapılan polis saldırıları devam ederken, Konak Meydanı tamamen polis ablukası altına alındı. Basın açıklamasını yapan HDK İzmir İl Temsilcisi Cavit Uğur, 31 Mayıs 2013 tarihinin AKP faşizmine karşı halk direnişinin Taksim Gezi Parkı’nda tutuşup bütün ülkeye yayıldığı bir gün olarak yaşandığını belirtti. Taksim’de başlayan ve bütün kentlere yayılan direniş hareketi yalnızca Gezi Parkı’nın ağaçlarının kesilmesi değil, AKP’nin doğayı, insanı, kenti, emeği, demokratik hak ve özgürlükleri hiçe sayan gerici, rantçı, faşist politikalarına karşı bir isyan hareketi olduğuna dikkat çeken Uğur, “Bizler bu toprakların gerçek sahipleri, Kürdü, Türkü, Alevisi, emekçileri olarak yani halkların kardeşliğini ve emeğin en yüce değer olduğu gerçeğini savunanlar olarak buradan bir kez daha açıklıyoruz, eğer AKP iktidarı halka zulmetmeye, gözaltılara, saldırılara devam ederse tüm kent meydanlarını Taksim direnişine çevireceğiz” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

21.47 Niğde’de Hükümet Konağı önündeki bekleyiş sürüyor. Halk, eylemcilere kumanya desteğinde bulundu. Yaklaşık 250 kişilik bir kitle var.

21.46 Antakya’da halk, Armutlu’dan Saray Caddesi’ne yürüyüşe geçti.

21.41 Hopa’da kitle yürüyor. Tüm Hopa ışık kapama eylemi yapıyor.

21.34 Adana’da binlerce kişi AKP binası önünde “Hükümet istifa” sloganları atıyor. Her yerden tencere tava sesleri yükseliyor.

21.28 Isparta’da polis şehir merkezinde eylemci olsun olmasın genç gördüğü herkesi kimlik kontrolü bahanesiyle gözaltına alıyor. Üniversite öğrencilerinin eyleme katılmaması için polis çağrıda bulundu. Daha önce gözaltına alınan Kolektif ve TKP üyelerinin eylem saatine kadar bekletileceği söylendi. Ancak Isparta Barolar Birliği’nin hukuksuz gözaltına karşı araya girmesiyle gözaltındakiler serbest kaldı. Polisin eyleme katılmayın uyarısına rağmen yaklaşık bin kişi AKP il binası önüne yürüdü.

21.33 Antakya’da dün gözaltına alınan 17 eylemci serbest bırakıldı. Armut Mahallesi’nde eylem şarkılarla, konuşmalarla devam ediyor.

21.11 Antakya’da ışık kapatma eylemine tüm mahalleliler katıldı.

21.10 Samsun’da gerici faşistler kitleye saldırdı. Halk gerici faşistleri püskürttü. Yarın saat 18.00′da Samsun Taksim Dayanışma İnisiyatifi’nin çağrısıyla Cumhuriyet Meydanı’da bir araya gelinip AKP binasına yürünecek.

21.08 Kocaeli’de 4 bin kişi Cumhuriyet Meydanı’ndan AKP’ye doğru yürüyüşe geçti.

21.00 Adana’da Atatürk Parkı’na yürüyen kitle ile parktaki kitle buluştu. Etrafta tek bir polis yok. Adana’nın tüm mahallelerinden tencere tava sesleri yükseliyor.

20.40 Adana’da binlerce kişi AKP il binası önünden Atatürk Parkı’na yürüyor. Polis geri çekildi.

20.13 Mersin’de gözaltına alınan 28 kişi serbest bırakıldı.

20.12 Hopa’da Sundura ve Ortahopa mahallelerinde halk toplanmaya başladı. İki mahalleden saat 20.30′da merkeze yürünecek. Işık kapatma eylemi başladı.

diyarbakir (1)

20.01 Gültepe’de bin ve Çiğli’de 3 bin kişi “Tayyip istifa” sloganlarıyla sokağa çıktı.

20.00 Diyarbakır’da 3 Haziran’da DİSK, KESK, HDK, Türk-İş’e bağlı sendikalar, PSAKD’ın çağrısıyla bir eylem yapıldı. Eylemde “Hükümet istifa”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Amed isyandır, Taksime selamdır”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarıyla Amed’den Taksim direnişine selam gönderildi. Eylemde, “Her yer Taksim her yer direniş, devlet terörüne son” pankartı açıldı. Yapılan konuşmalarda “Bu direniş ne ulusalcılara ne milliyetçilere mâl edilemez. Bu direniş faşizme ve baskılara karşı halkların direnişidir. Bu direniş devrimcilerin, yurtseverlerin ortak mücadelesiyle yaratılan direniştir. Taksim Amed’tir, Amed Taksimdir” vurgusu yapıldı.

Diyarbakır

Diyarbakır

19.51 Derince halkı yaptığı eylemle Taksim direnişini selamladı.

19.50 Adana’da polis saldırdı. Sular Meydanı ve baraj tarafına çekilen kitle tekrar Atatürk Parkı’na dönüyor. “AKP istifa” sloganları atılıyor.

19.40 Antakya halkı, Armutlu Mahallesi’nde eyleme başladı.

19.32 Adana Sular Meydanı çevresinde çatışma çıktı. Polis eylemcilere saldırıyor.

19.31 Samsun Atakum Amfi Tiyatro önünde buluşan binlerce kişi, halaylarla, horonlarla eyleme devam ediyor. Yarın saat 18.00′da Samsun Taksim Dayanışma İnisiyatifi’nin çağrısıyla Cumhuriyet Meydanı’da bir araya gelinip AKP binasına yürünecek.

19.20 Kocaeli Cumhuriyet Parkı’da bir araya gelen Kocaeli halkı, sloganlarla, ıslıklarla bekleyişi sürdürüyor. Kitlenin sayısı giderek artıyor. Saat 21.00′da AKP il binasına yürünecek.

18.38 Bursa, Görükle’de saat 19.30′da direniş çadırı kurulacak. Mudanya’da 19.30′da, Kestel’de 19.30′da eylem yapılacak. Ortabağlar’da 20.00′da, Teleferik’te 19.30, Siteler’de 20.30′da yürüyüş başlayacak. Ortabağlar, Teleferik ve Siteler’den Heykel’e yürünecek.

18.27 Adana’da Atatürk Parkı’ndan AKP il binasına doğru başlayan yürüyüşe polis saldırdı. Saldırıdan korumak için kitlenin çoğu Adana Halkevi’ne girdi. Polis Halkevi’nin çevresini kuşattı. Herkesi gözaltına almaya çalışıyor.

18.22 Niğde’de sayı giderek artıyor, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atılıyor.

18.21 Isparta’da Kolektif ve TKP üyesi 20 kişi, eylem öncesinde kimlik kontrolü denilerek gözaltına alındı.

18.02 Niğde’de eylem başladı. Yüzlerce kişi, AKP faşizmini protesto ediyor.

17.50 Trabzon’da Meydan Park’ta, Taksim direnişi için eylem yapanlara polis faşist işbirliği ile saldırıldı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre faşistler organize bir şekilde gelmişti. Meydandaki kitle saldırının ardından KESK binası önünde toplanmaya başladı.

17.25 Adana’da Fatih Karakolu’ndaki kadınlar hariç bütün gözaltılar serbest. Atatürk Parkı’nda liseliler oturma eylem yapıyor. Bir AKP il binasına yürüyor.

17.20 Giresun’daki yürüyüş başladı. Yüzlerce kişi ıslık ve sloganlarla yürüyor.

17.02 Antalya’da Akdeniz Üniversitesi öğrencileri önündeki barikatlar kaldırıldı. Üniversiteliler Cumhuriyet Meydanı’na yürüyor.

17.oo Giresun’da Sokakbaşı’nda halk bir araya geliyor. Atatürk Meydanı’na yürüyecekler.

16.50 Çanakkale’de Liseli Genç Umutçular, 3 Haziran’da okullarında hükümeti istifaya çağırdı. Çanakkale Güzel Sanatlar Lisesi’nde ders öncesi söylenen İstiklal Marşı’nın ardından öğrenciler sloganlar atarak hükümeti istifaya çağırdı. Okul müdürünün öğrencileri susturmaya yönelik çabaları yetersiz kaldı. Derse giren öğrenciler ders bitiminde de sokaklara çıkıp eyleme devam etti. Çanakkale’de eylemi duyan diğer liseden öğrencilerin de katılımıyla beraber toplanan liseliler, cadde üzerinden Çanakkale’yi dolaşıp AKP binasına yürüdü. Yüzlerce liseli yolu trafiği kapatarak yürüdü.  Trafiğin kapanmasıyla yoldan geçen sürücüler  liselilere destek vererek kornalarla sloganlara eşlik etti. Sürücüler liselilerin cadde boyunca yürüyüşü bitirmeleri bekledi. Liseliler AKP binasına yürüyerek eyleme devam etti. AKP önüne gelen grup dakikalarca hükümeti istifaya çağırarak sloganlar attı. Kitle AKP binası önünde oturarak eyleme devam etti. Halk liselilerin geçtiği her noktada durup, liselilerin geçişi boyunca alkışlarla destek verdi.

16.30 Trakya Mühendislik Mezunları, mezuniyet töreninde keplerini attıktan sonra, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları attı. “Kepimizi attık Taksim’e geliyoruz!”

16.28 Bursa’da 2 gün önce gözaltına alınan 52 kişi Adliye’ye getirildi. Bu kişiler, “Avukatımla görüşmek istemiyorum” yazılı kağıt imzaladıkları gerekçesiyle avukatlarıyla görüştürülmüyor. Bursa’da dün gece afiş asan iki kişi gözaltına alındı Ertuğrul Gazi Polis Karakolu’na götürüldü. Gözaltına alınanlar arasında 2 Halkevi üyesi var.

Antakya

Antakya

16.10 Antalya’da Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin kampüs içinde yaptıkları yürüyüşün önünü polis barikatla kesti. Antalya Halkevi binası önünde polis çok sayıda insanı gözaltına aldı. Antalyalılar, Cumhuriyet Meydanı’nda yavaş yavaş toplanıyor.

16.05 Adana’da gözaltına alınanların 132′si karakoldan serbest bırakıldı, geri kalan adliyeye sevk ediliyor.

16.02 Kocaeli Üniversitesi’nde üniversiteliler sınavların iptal edilmesi için rektörlük binasına yürüdü. Rektörlüğün yasaklı çevresini kuşatan öğrenciler dayanışma masası kurdu. Dayanışma masasında yemekler, içecekler paylaşılıyor.

15.42 Tüm Türkiye’de SBS iptal edilsin talepleri twitterda yankılanıyor. #SBSERTELENSİN etiketi twitterda en çok konuşulan konular arasına girdi.

15.31 Nevşehir’de iki gündür şehir merkezinde oturma eylemleri sürüyor. Eylemlere halkın ve üniversitelilerin katılımı oldukça yüksek. Saat 17.00′da muhalefetin katılımıyla Valiliğe kadar yürünecek.

15.20 İzmir Ege Üniversitesi’nde eylem bitti. Öğrenciler koşulsuz, şartsız mazeret sınavına girebilecek.

15.16 Antakya’da dün gece gözaltına alınanların sayısının 17 olduğu öğrenildi. Antakya halkı akşam eylem saatine hazırlık yapıyor. AKP binasının olduğu bölgede polis yığınağı var. Sabahı erken saatlerinde ise Samandağ’da çıkan çatışmada binlerce kişi caddeyi kapattı. Kaymakamlık ve polis karakolu ışıklarını kapatıp araçları ve TOMAları binanın alanına aldı. Sokakta bir tek polis kalmazken halk sokakları doldurdu.

15.11 İzmir Aliağa’da saat 19.00′da Demokrasi Meydanı’nda buluşulacak.

15.oo Bolu Valiliği önünde saat 20.00′da oturma eylemi yapılacak.

14.20 14.30 Diyarbakır’da DİSK, KESK, HDK Taksim direnişine destek eylemi yapacak. “Amed isyandır, Taksim’e selamdır” diyen Diyarbakırlılar saat 19.00′da Sanat Sokağı’nda buluşacak.

14.19 İzmir’de TMMOB, DİSK, KESK, Sendikal Güç Birliği, TTB saat 19.00′da Gündoğdu’da buluşuyor. Halkevleri 18.30′da Sevinç Pastanesi’nin önüne çağrı yaptı

14.10 Antakya’da çoğu siyah kıyafetli 500 kadar liseli  ”AKP faşizmine karşı direnen liseliler de var” pankartı açarak yürüyüşe geçti, Saray Caddesi’ne geldi.

13.58 Edirne Zübeyde Hanım’da toplanan tamamı siyah giyimli kitle çarşıya doğru yürüyor. Akşam 20.00′da Zübeyde Hanım’da fotoğraf sergisi olacak.

13.57 Bursa Yıldırım bu akşam saat 21.30′da Mesken Meydanı’nda buluşacak.

13.50 Mersin’de toplam gözaltına alınanların sayısı 28. Gözaltına alınanlardan 2 Liseli Genç Umut’çu serbest bırakıldı. Diğerlerinin bir gün daha gözaltında tutulacağı, yarın ifadelerinin alınacağı söyleniyor. Halkevleri, bu akşam saat 18.00′de tüm kurumlara Emniyet Müdürlüğü önünde basın açıklaması çağrısı yaptı.

13.46 İzmir Alsancak’ta başka liselerden de destek geliyor. Kordon’dan Alsancak’a doğru yürüyorlar.

13.41  Adana’da gözaltıların getirileceği Adliye önünde toplanılıyor.

13.40 İzmir’de Alsancak’ta Şemikler Lisesi’nden 500 öğrenci “Her yer Taksim, her yer direniş sloganları ” ile yürüyor.

13.29 Mersin’de toplam gözaltına alınanların sayısı 28. Gözaltına alınanlardan 2 Liseli Genç Umut’çu serbest bırakıldı. Diğerlerinin bir gün daha gözaltında tutulacağı, yarın ifadelerinin alınacağı söyleniyor. Halkevleri,  tüm kurumlara bu akşam saat 18.00′de Emniyet Müdürlüğü önünde basın açıklaması çağrısı yaptı.

13.28 İzmir Bornova stadyum tarafında halk sokakta yürüyor. “Hükümet istifa” sloganları atılıyor.

Trabzon'da polis faşist işbirliği ile yapılan saldırı

Trabzon’da polis faşist işbirliği ile yapılan saldırı

13.19 Artvin Çevre Platformu, Taksim’e direnişe desteğe geliyor. Platform 5 Haziran saat 19.00′da Taksim Tramvay Durağı’na gelecek.

13.02 Mersin Üniversitesi çalışanları saat 12.00′da Eğitim-Sen’in çağrısıyla Taksim direnişine selam gönderecek.

12.59 Adana’da gözaltına alınan 116′sı çocuk 409 kişiden 133′ü serbest bırakıldı.

12.53 İzmir Ege Üniversitesi’nde Rektörlük sınavları iptal etmiyor. Rektörlük, öğrencilerin koşulsuz şartsız mazeret sınavlarına girebileceğini duyurdu. Ancak öğrenciler sınavların iptalini istiyor, kabul etmiyor.

12.48 İzmir Ege Üniversitesi’nde rektörlük önünde atılan slogan: “Umrumda mı final vize, Tayyip gitsin yeter bize”

12.46 Yunusemre Caddesi’ndeki eylemde onlarca çevik polis tarafından darp edilip caddedeki Otopark’a atıldı.  Yine onlarca polis, ayağa kalkamayan Caner Ertay’a bulunduğu yerde bir kez daha saldırdı. Gözaltına alındıktan sonra Devlet Hastanesi’nden 4 polis tarafından kaçırılıp ‘kafana sıkacağız’ diyerek tehdit edildi. Götürüldüğü Yunusemre Hastanesi’nde de bir işlem yapılmadı. Burnunda ve sağ kolunda kırıklar olan Caner Ertay sabah saatlerinde gözaltından çıktı. Eskişehir Barosu’nun yaptığı basın açıklamasında kendisine yapılan işkenceyi anlattı. Şu an hastanede son tedavisi yapılıyor. Ertay’ı kaçıran polisler, onu Yunus Emre Hastanesi’ne Toros otomobilin bagajında götürdü.

12.15 Dersim’de TEDAŞ’taki bir taşeron şirket bünyesinde çalışan 17 enerji işçisi ihale süresi dolduğu gerekçesiyle işten çıkarıldı. 110 enerji işçisi işten çıkarmaları ve Türkiye genelindeki devlet terörünü protesto etmek için bugün saat 14.30′da Sanat Sokağı’nda olacak.

Çanakkale'de liseliler AKP il binasına yürüdü

Çanakkale’de liseliler AKP il binasına yürüdü

12.00 İzmir Ege Üniversitesi’nde binlerce öğrenci rektörlük önünde finallerin iptal edilmesi için oturma eylemi yapıyor. Öğrencilerin talepleri arasında rektörlüğün eylemlere destek vermesi de var.

10.54 Tunceli bugün saat 19.00′da Sanat Sokak’ta buluşacak.

10.19 Bursa’da gözaltına alınan ve Fomara Karakolu’na götürüldüğü iddia edilen Umut Can Deniz’den haber alınamıyor.

09.27 Antalya’da Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenciler saat 15.00′da Yakut Plaza önünde buluşacak.

09.14 Samsun, Atakum Amfi Tiyatro’da 16.00′da buluşacak.

09.04 Hopa, 12.00′da Hopa Parkı’nda buluşacak.

08.57 İzmir’de DİSK, KESK, TTB saat 11′de İzmir Barosu’nda açıklama yapacak.

08.51 Eskişehir’de gözaltıların saat 11.00′da bırakılması bekleniyor.

Kolektif Yürütme Kurulu üyesi Tevfik Caner Ertay Eskişehir'de AKP binasının bulunduğu Yunus Emre Caddesi'ndeki eylemde gözaltına alınıp işkence gördü

Kolektif Yürütme Kurulu üyesi Tevfik Caner Ertay Eskişehir’de AKP binasının bulunduğu Yunus Emre Caddesi’ndeki eylemde gözaltına alınıp işkence gördü

08.35 Eskişehir’de Caner Ertay ismindeki Kolektif Yürütme Kurulu üyesinin dün gece 02.00′da Devlet Hastanesi’ne girişi yapıldı. Ancak herhangi bir işlem yapılmadı. Görgü tanıklarının aktardığında göre 4 sivil polis Ertay’ı arka kapıdan kaçırdı. 02.50′de Yunus Emre Hastanesi’ne kaydı yaptırılan Ertay’a orada da herhangi bir işlem yapılmadı. Arkadaşları Ertay’ı Çarşı karakolunda buldu. Ertay’ın yüzünü tanınmayacak halde ve vücudunun her tarafında işkence izleri bulunuyor. Eskişehir polisi işkence uyguluyor.

Ertay için bir yürüyüş örgütlenmeye çalışılıyor.

04.20 Niğde kent meydanında saat 23:00′da başlayan oturma eylemi halkın Taksim’e destek için söylediği sloganlar ve marşlarla devam etti. 04:00′a kadar oturma eylemini sürdüren halk yarın saat 18:00′da toplanmak üzere sözleşti.

03.21 Eskişehir’de son bilgilere göre 37′nin üzerinde gözaltı var. Çok sayıda yaralı var. Kendi imkanlarıyla hastaneye giden yaralıları polis gözaltına almaya çalışıyor. Eskişehirliler yarın saat 18.00′da Espark önünde buluşacak.

02.57 Isparta’da olağanüstü hal ilan edilmiş durumda. Şehirde baskı çok yüksek. Ayrıca şehirde Türkçe Olimpiyatları organizasyonu yapıldı. Bu organizasyondan çıkan kitle sokakta polislerle iş birliği içinde. Şehirde yaşanan faşist baskıyı protesto etmek için Isparta muhalefeti yarın akşam saat 19.00′da Isparta Eğitim-Sen önünde toplanarak AKP il binasına yürüyecek.

02.51 Antakya’da polis sivil giyimli gruplarla birlikte saldırıyor. Armutlu halk direnişçileri evlerine alıyor.

armutlu4

Armutlu

02.40 İzmir Alsancak’ta görgü tanıklarına göre eli sopalı gruplar saldırıyor. Yer yer çatışmalar devam ediyor.

02.30 Antakya Armutlu’da direniş sürüyor. Polis mahalleyi gaza boğdu. Eylemcilere yardım eden evlere hedef gözeterek gaz bombası atıyor.

02.01 Mersin Forum AVM civarında bir araya gelenlere polis tekrar saldırdı. Eylemcilerin verdiği bilgiye göre üç Kolektif, bir Liseli Genç Umut üyesi ve bir Halkevi üyesi ile birlikte 50′ye yakın kişi gözaltında.

02.00 Antakya’da polis Armutlu Mahallesi’ne saldırdı. Halk polisi Armutlu Mahallesi’ne sokmadı. Polis Armutlu’ya giremiyor.

Mersin'de halk gece boyunca sokaktaydı

Mersin’de halk gece boyunca sokaktaydı

01.54 Kocaeli ve Eskişehir’de çatışma bitti. Kocaeli’de 100 gözaltı var. Eskişehir’de görgü tanıklarına göre bir Kolektifçi dövülüp, otopark alanına atıldı.

01.53 Antakya Armutlu Mahallesi’de halk barikatları güçlendiriyor. Mahalleliler eylemcilere limon dağıtıyor. Polis ara sokaklarda gözaltı yapıyor.

01.45 Eskişehir’deki son saldırıda en az 15 yaralı var.

01.44 Antakya’da eylemciler Armutlu Mahallesi’de barikat kuruyor. Bütün mahalle sokakta. Polis mahallenin girişine yığınak yapıyor.

01.36 Antakya’da Gündüz Caddesi’ne barikat kuran binlerce halk direniyor. Armutlu mahallesindeki binlerce kişi de barikatları kurmaya başladı.

01.32 Antakya’da eylemcilerin ifadesine göre polis gerçek mermi kullanmaya başladı.

01.30 Antakya Cumhuriyet Meydanı’nda kalan eylemcilere AKP’liler saldırdı. Bunun üzerine Armutlu Belediyesi’ne çekilen binlerce eylemci sopalarla Cumhuriyet Meydanı’na yöneldi. Eylemcilerin önünde jandarma, AKP’lilerin önünde polis barikatı var. Arada 150 metre mesafe var.

Niğde'de halk oturma eyleminde

Niğde’de halk oturma eyleminde

01.10 Antalya’da aileler karakolu basarak işkenceyi engelledi. 30 gözaltı serbest bırakıldı.

01.03 İzmir’de Orduevi’ne sığınan eylemcilerin etrafını polis sardı. Orduevi eylemcileri bırakmıyor, polisin içeri girmesine izin vermiyor.

01.02 Niğde’de yüz kişi, “Hükümet istifa” sloganı atıyor.

01.01 Kocaeli Cumhuriyet Parkı’nda polis gerçek mermi kullanıyor.

00.57 Adana’da avukatların verdiği bilgiye göre 220 gözaltı var. Gözaltındakilerin ifadeleri alınıyor.

00.52 Antakyalılar, Armutlu Belediyesi’ne doğru çekiliyor.

00.48 İzmir Alsancak’ta polisin saldırdığı bir grubu askeri bina içeri aldı. Diğer grup Gündoğdu’ya yürüyor.

00.45 Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda onbinler yine toplandı. Alandan ayrılan 2 bin kişi Çallı Meydanı’na AKP il binasına yürüyor.

00.44 Eskişehir’de gerçek mermi ile saldırı başladı.

Antakya'da binlerce kişi saatlerce çatıştı

Antakya’da binlerce kişi saatlerce çatıştı

00.43 İzmir Karşıyaka AKP binası yakıldı, camları kırıldı.

00.39 Eskişehir’de çok ağır gaz saldırısı oldu. Eylemciler bu gaz saldırısı ile ilk defa karşılaştıklarını söylüyor. Çok sayıda eylemci bayıldı.

00.34 Kocaeli Cumhuriyet Parkı’na polis saldırısının ardından parka çıkan yollara mahalleliler barikat kuruyor.

00.33 Samsun’da 500 kişi Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatıp Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

00.30 Kocaeli’de 100′e yakın gözaltı var.

00.28 İzmir Karabağlar’da AKP ilçe binası taşlanıyor.

00.25 Antakya’da bin AKP’li eylemcilere saldırdı. Kitle AKP’lileri püskürttü. Bunun üzerine polis kitleye biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı.

00.19 Antakya, Cumhuriyet Meydan’nını onbinler doldurdu. Cumhuriyet Meydanı’nda polisi kurduğu barikatın arkasında sivil polisler de var. Barikatın arkasında görgü tanıklarına göre AKP’liler de var. Ufak tefek tacizler sürüyor.

00.03 Eskişehir’de Kolektif üyesi bir kadın fenalık geçirdi hastaneye kaldırıldı.

00.00 Isparta Öğrenci Kolektifi üyesi bir öğrencinin evinin önünde sivil polis bekliyor. Polis Isparta’da eylemcileri gözaltına almaya devam ediyor.

İzmir Karşıyaka'da AKP binasının camları kırılıyor

İzmir Karşıyaka’da AKP binasının camları kırılıyor

2 Haziran il il eylemler

23.45 Eskişehir Yunus Emre Caddesi’nde polis çok yoğun gaz ve ses bombası atıyor. Bacağına gaz bombası gelen bir kadın yere yığıldı

22.35 Niğde’de 50 kişi oturma eylemi yapıyor.

22.34 İzmit’te binlerce kişiye polis saldırdı. Halk eylemcilere kapılarını açtı. Şimdi halk şimdi yeniden Cumhuriyet Meydanı’na doğru çıkmaya çalışıyor.

23.25 Hopa’da binler sokakta.

23.23 Antakya, Harbiye ve Samandağ arasındaki 25 kilometrelik alan doldu. Bu alanda yüzbinlerin olduğu söyleniyor.

23.15 Adana’da gözaltı sayısı 300′ün üzerine çıktı. Dün akşam gözaltına alınanların ifadesi yeni alınmaya başladı. Eylemcilerin ve gözaltındakilerin yakınlarının adliye önündeki bekleyişi sürüyor.

23.14 Trabzon KTÜ’de binlerce kişi rektörlük önünde oturma eylemi yapıyor.

23.13 Antalya’da Çallı meydanında polisin çok sayıda mermi sıkarak dağıttığı 2.000 kişilik kitle kentin değişik mahallelerinde yürüyüşler yapıyor. Bütün mahallelerde tencere çalma ve ışık söndürme eylemleri yapılıyor. Yürüyüşçülere halk büyük destek veriyor.

Antalya AKP il binası çevresinde binler saatlerce çatıştı

Antalya AKP il binası çevresinde binler saatlerce çatıştı

23.08 Isparta’da öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı Modernevler ve Fatih Mahallesi’nde halk, tencere ve tavalarla sokağa döküldü. Polis eylemcileri gözaltına almaya çalışıyor.

23.05 Samsun Atakum’da binlerce kişi AKP binasına yürüyor.

22.58 Edirne’de binlerce kişi şehir merkezine yürüyor. Herkesin elinde tencere, tava var.

22.55 Antakya’da onbinler Köprü’de. İlçelerden, beldelerden halk akın akın geliyor. Kitle Uğur Mumcu’ya yürüyor.

22.52 İzmir Alsancak’taki direniş sürüyor. Polis ve panzerler eylemcileri alana sıkıştırmaya devam ediyor. Eli sopalı sivil polisler olduğu söylenen kişiler eylemcilere saldırıyor.

22.47 Adana’da 200′ün üzerinde gözaltı var. Halk emniyetin önüne gidiyor. 50′nin üzerinde ses bombası atıldı.

22.45 Eskişehir Yunus Emre Caddesi’nde polis biraz geri çekildi. Cadde üzerinde büyük bir ateş yakıldı.

22.44 Kocaeli Yahya Kemal’de bin kişi merkeze yürüdü. Polis önlerini kesti. Üniversitelilerin yoğun olarak yaşadığı Akçakoca sitesinden yüzlerce kişi merkeze yürüyor.

22.35 Bursa’da Teleferik Mahallesi’nde eylem yapanlar, İzmir Bulvarı’nı kapatan eylemcilere desteğe gidiyor.

22.21 Eskişehir’de TGB ve ülkücüler Espark önünde, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları atıyor. Demokratik kitle örgütleri Yunus Emre Caddesi’nde çatışıyor. Polis AKP binasının ara sokaklarında ülkücü faşistlerle birlikte pusu atmış saldırıyor.

22.20 Kocaeli’nde yola barikat kuruldu. Binlerce kişi caddede toplanıyor.

22.16 Kocaeli’de AKP önünde çatışma çıktı. Mahallelerde eylemler yapılıyor.

22.14 Edirne’den Zübeyde Hanım Parkı’na doğru yüzlerce kişi yürüyüşe geçti. Çevredekiler ıslıklarla, kornalarla eyleme destek veriyor.

22.11 Antakya’da onbinlerce kişi Köprü’ye yürüyor.

22.09 Bursa’da Heykel’e yürüyüş başladı.

22.08 Trabzon KTÜ’de 5 bin öğrenci rektörlük binası önünde sloganlar atıyor. Eylemcilerin arasında Ankara’da aracın ezdiği eylemcilerden birinin yakını da var.

22.07 Antakya’da halk, “Hükümet istifa” sloganları atıyor. Her mahallede halk Köprü’ye gidiyor. Köprü’nün yakınında AKP binası var.

22.03 Antalya’da çatışma duruldu. Birçok mahallede halk sokakta, “Hükümet istifa” sloganı atıyor.

22.01 Samsun Atakum Pelitköy toplu konutlarda tencere ve tavalarıyla pencerelerine çıkan halk bir süre sonra sokağa dökülmeye başladı. Ara sokaklarda trampet eşliğinde dolaşan birkaç vatandaşın etkisiyle kalabalık artmaya başladı. Kısa bir süre sonra başka bir kalabalıkta gurupla birleşerek sokakları dolaştı. Toplukonutlar merkezine gelindiğinde 500 kişiyi bulan topluluk, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları ile eylemini bir süre daha sürdürdü.

22.00 Bursalılar FSM Bulvarı’ndan İzmir Bulvarı’na yürüdü. Kitle akşam saat 19.00′dan beri yürüyor. İzmir yolunun iki şeridini halk doldurdu. Binlerce kişi var ve araçlardan evlerden kitleye büyük destek var.

21.50 Isparta’da üniversiteliler bir kafede kitap okuma eylemi yapıyor. Kafeye gelen polisler “izinsiz” kitap okuma eylemi yapamayacaklarını eğer eylemi sürdürürlerse terörle mücadele polisinin gözaltına alacağını söyledi.

21.48 Mersin’de AKP ilçe binasına yaklaşıldığında polis saldırdı. Polis birçok kişiyi yaralayıp gözaltına aldı.

21.47 Eskişehir’de sadece mahalleler değil tüm halk sokağa çıktı. Konvoylar oluşturuldu. Espark önünde de tencere tava eylemi yapılıyor. Espark önündeki kitleye polis AKP binasına yürümedikleri sürece saldırmayacaklarını söyledi. Ancak halk AKP il binasına yürüyor.

21.45 Eskişehir’in bütün mahallelerinden tencere, tava, ıslık, korna sesleri yükseliyor. Çatışma hala devam ediyor.

21.39 Eskişehir’de polis biber gazı ve tazyikli su ile yeniden saldırıyor. Binlerce kişi cadde başında direniyor. Onlarca gaz bombası atıldı. TOMA cadde başına çıkmaya çalışıyor ancak yoldaki kesişen araçlar nedeniyle çıkamıyor.

21.38 Adana’da Halkevi üyesi Çağlayan Demircioğlu’nun durumu iyi. Adana’da çok sayıda yaralı var.

21.37 Bursa’da Teleferik Meydanı’nda buluşan halk, Heykel’e yürümeye çalışıyor.

21.31 Antalya Çallı’da direnenler, Cumhuriyet, Turgut Reis ve Meltem Mahallesi’ne çekildi. Meltem Mahallesi’ndeki yaklaşık 30 bin konutta yaşayanların hepsi ışık yakıp söndürme eylemleri yapıyor.

21.29 Trabzon Kalkındırma Mahallesi’ndeki ses çıkarma eylemi KTÜ kampüsüne yayıldı. Yurtların önünde toplanan öğrenciler merkez kampüs içinde yürüyor.

21.28 Mersin’de sahil tarafında bulunan cadde çift taraflı trafiğe kapatıldı. Barikat kuruldu. Caddeye geçen kitle bir süre yolu trafiğe kapattıktan sonra AKP Yenişehir ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti.

21.27 Adana Halkevi üyesi Çağlayan Demircioğlu’ndan haber alınamıyor.

21.24 Adana’da TOMAlar eylemcilerin üzerine sürülüyor. 100′ün üzerinde gözaltı var. Polis eylemcileri gözaltına almaya devam ediyor.

21.21 İzmir Bornova’daki Evka 4 Mahallesi’nde halk tencere tavalarla eylem yapıyor. “Hükümet istifa” sloganları atıyor.

21.18 Trabzon, Karadeniz Teknik Üniversite’nin yanındaki Kalkınma Mahallesi’nden tencere, tava, ıslık sesleri yükseliyor.

21.14 Eskişehir’de polis biber gazı atarak caddeyi boşalttı. Kitle Bağlar’a doğru geri çekiliyor.

21.02 Eskişehir’de TOMA kitlenin üzerine sürüldü. Turuncu gaz sıkan polis kitleyi dağıtmaya çalışıyor.

20.51 Mersin’de saat 18.00′da toplanan kitle Sahil Boyu’na yürüdü. Sayısı iki bini aşan kitle, Sahil Boyu’nda oturma eylemi yapıyor.

20.50 Antalya’da polis yoğun biber, tazyikli su ve plastik mermi ile saldırdı. Kitle Soğuksu Mahallesi’ne çekildi.

20.39 Antakya, Uğur Mumcu’ya ses sistemi kurdu. Hatay Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğlu konuşma yapıyor. “Asla yılmayacağız” diyor.

Antalya'da saatlerdir direniş sürüyor

Antalya’da saatlerdir direniş sürüyor

20.37 Antalya Çallı Kavşağı’nda polis çok sayıda kurşun sıkıyor.

20.24 Adana Halkevi 10. Bölge temsilcisi Osman Erkut biber gazından etkilendi. Hastaneye kaldırılıyor.

20.33 Adana Sular Meydanı’nda binlerce kişi polisi kıstırdı. Polis saldıramıyor.

20.27 Eskişehir’de polis havaya ateş açtı. Yağmur başladı ancak kitle dağılmıyor.

20.24 Kocaeli’de saat 19.00′da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan binlerce kişi AKP il binasına doğru yürüyüşe geçti.

20.11 İzmir Konak Meydanı’nda 19.30′da yapılan basın açıklaması sona erdi. Gündoğdu’da bulunan grupların çatışması sürüyor. Polis Gündoğdu’dan eylemcileri çıkarmamak için saldırıyor.

20.05 Binlerce Eskişehirli AKP il binasının önüne gelmek üzere. Caddede polis TOMAyla bekliyor.

20.00 Adana’nın tüm sokaklarında çatışma sürüyor. Polis Atatürk Parkı çevresinde eylemcileri gözaltına almaya çalışıyor. AKP il binasının çevresine polis etten duvar ördü.

19.54 Adana’da halk, havai fişeklerle polisi püskürtüyor.

19.45 Adana’da Halkevi ve Kolektif üyeleri E-5′i trafiğe kapattı.

19.43 Adana’da İstasyon ve Atatürk Parkı çevresinde çatışma sürüyor.

19.40 Antalya Çallı Kavşağı’ndaki çatışma 4 saattir sürüyor. Eylemciler kavşağı kapattı.

19.38 Kırklareli’nde belediye binası önünde yapılan eyleme polis biber gazı ile saldırdı.

19.30 İzmir’deki eylem bitti.

18.53 Adana Atatürk Parkı’na polis saldırdı. Polis gözaltı yapmaya çalışıyor.

18.52 Antakya’da dün çatışmaların çıktığı Uğur Mumcu’da 25 bin kişi oturma eylemi yapıyor.

Samsun'da bin kişi "Hükümet istifa" sloganlar attı

Samsun’da bin kişi “Hükümet istifa” sloganıyla yürüdü

18.49 Antalya AKP İl binasına giden Çallı Kavşağı’nda yaklaşık bir saattir çatışma var. Çatışma sürüyor.

18.44 Bursa’daki eylem bitti. Kitle yava yavaş dağılıyor.

18.33 İzmir Konak eski Sümer Bank önünde kitle sloganlarla bekliyor. Saat 19.30′da basın açıklaması yapılacak.

18.30 Kocaeli, Cumhuriyet Meydanı’nda kitle toplanıyor.

Antalya

Antalya

18.15 Antakya Gündüz Caddesi’nden Armutlu’ya yürüyor. Çatışmanın çıktığı ilk yer..

18.10 Bursa’da yürüyüş başladı. Kitle Heykel’e yürüyor. Heykel’in çevresinde TOMAlar bekliyor. Kitlenin attığı tek slogan, “Katil Erdoğan”

18.03 Antakya’da halk Saray Caddesi’ni tıka basa doldurdu. Halk, “Alanları kazandık” sloganları atıyor.

17.58 Adana’da tüm ara sokaklarda çatışma var. Bir Halkevi ve bir Kolektif üyesine polis silah çekti, tehdit etti.

17.46 İzmir’de AKP İl binasına yürümek isteyen kitleye polis saldırdı. Polislerin yanında eli sopalı sivil polisler var.

17.34 İzmir Konak’ta yürüyüş başladı. Polis bütün yolları kapattı. İzmir Alsancak’taki eyleme polis saldırdı.

17.31 Antakya Armutlu Mahallesi’nden binlerce kişi köprüye geldi. Eylem devam ediyor.

17.28 Adana’da AKP İl binasına yürüyen binlerce kişiye polis Sular Meydanı’nda saldırdı.

Çanakkale AKP faşizmine karşı sokakta

Çanakkale AKP faşizmine karşı sokakta

17.23 Adana’da 15 bin kişi Atatürk Parkı’ndan AKP İl binasına yürüyor.

17.03 Antakya’da eylem başladı, halk sloganlar atıyor, sayı giderek artıyor.

16.29 İzmir toplumsal muhalefeti saat 17.00′da Eski Sümer Bank önünde toplanacak.

16.14 Antakya’da gözaltına alınan 27 kişi serbest bırakıldı.

15.45 Zonguldak Çaycuma’da saat 19.30’da Çaycuma Belediye Sineması önünden Atatürk Anıtı’na kadar yürünecek. Anıtın önünde oturma eylemi yapılacak.

15.40 Tekirdağ halkı, Tuğlalı Parkı’nda saat 17.00′da buluşacak.

15.30 Edirne’de gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Halk gözaltına alınanların serbest bırakılması için yağmur altında saatlerce adliye önünde bekledi. Edirne halkı yarın 20.00′da Zübeyde Hanım Parkı’nda tekrar buluşacak.

15.18 Adana’da gözaltına alınanların serbest bırakılması için saat 17.00′da Abidin Dino Parkı’nda basın açıklaması yapılacak.

15.10 Niğde’de yapılan oturma eylemi 14.30′da bitti. Oturma eyleminin ardından yürüyüş yapıldı. Niğdeliler saa 23.00′da tekrar bir araya gelecek.

14.48 Tarsus’ta Musalla Halkı mahalleden yürüyüş başlattı. Onlara Halkevleri, Partizan, ÖDP, TKP, TKP 1920, HDK gençliği katıldı.Yaklaşık 5 bin kişinin yürüdüğü eylem de, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Yarenlik alanında oturma eylemi yapan kitleye Eğitim-Sen de katıldı. Saat 18:00′da tekrar toplanılacak.

14.47 Antakya’da gözaltında bulunanlar için halk emniyet ve adliye önündeki bekleyişini sürdürüyor. “Antakya çocuklarına sahip çıkıyor” sloganıyla bütün Antakya halkına çağrı yapılıyor.

14.43 Mersin’de sosyal medya üzerinden çağrılar yapılıyor. Saat 18.00′da Forum AVM önünde.

14.40 Gaziantep KESK gözaltına alınanlar için 17.00′da Kırkayak Parkı’nda basın açıklaması yapacak.

14.37 Samsun Anıt Park’ta toplanan kitle, gözaltıların serbest bırakılmasını, halka zulüm yapan yöneticilerin ve tüm AKP’nin istifasını vermesini istedi. Bundan sonra da dayanışma içinde olunacağı söylenerek eyleme son verildi.

14.30 Antalya’nın yasaklı Cumhuriyet Meydanı’da, halk toplanıyor. Sayı giderek artıyor. “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları yükseliyor.

14.13 Niğde’de kentin en işlek caddesinde oturma eylemi yapan 200 kişi, “Hükümet istifa” sloganları atıyor.

14.11 Samsunlular halaylarla, horonlarla Anıt Park’taki eyleme devam ediyor.

13.58 Samsun Anıt Park’ta oturma eylemi sürüyor.

13.57 Adana Turgut Özal Bulvarı’nda yüzlerce kişi çatışıyor.

13.40 Antakya’da gözaltına alınanların bir kısmı serbest bırakıldı. Kalanlar içi adliyeye gidiliyor. 17.00′da Antakyalılar Saray Caddesin’de buluşuyor sabaha kadar süren oturma eylemi yapacak.

13.38 Bursa, 18.00′da Setbaşı’ndan Heykel’e yürüyecek.

13.37 Kocaeli, saat 19.00′da Cumhuriyet Parkı’nda buluşuyor.

13.36 Antalya’da sosyal medya üzerinden çağrılar yapılıyor. 14.00 ve 16.00′da Cumhuriyet Meydanı’na..

13.10 Adana’da avukatların verdiği bilgiye göre 37 gözaltı var. Adliye önünde bekleyiş sürüyor.

13.02 Samsun’da Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatan 4 bin kişi de Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Samsun, “Hükümet istifa” sloganlarıyla inliyor.

12.58 Samsun’da bin kişi Çiftlik Caddesi’ni trafiğe kapattı, “Hükümet istifa” sloganları atarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüyor.

12.56 Adana’daki eylemlerde 37 kişi gözaltına alındı. Adana’da demokratik kitle örgütleri Adana Adliyesi önüne çağrı yapıyor.

04.39 Mersin’de toplam 35 gözaltı olduğu söyleniyor. Mersin’de çatışmalar sona erdi.

04.33 Avukatların saat 02.00′da aldığı bilgiye göre Antalya’da toplam 60 gözaltı var.

04.30 Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda bekleyen kitle şu sıralar dağılıyor.

03.51 Yaklaşık 1 saat önce Kıbrıs Şehitleri’nde faşist gruplar direnişçilere saldırdı. Ancak şu sıralar İzmir durgun.

izmir4

İzmir’de binler kişi sokağa çıktı

03.42 9 saattir Antalya çatışıyor. Cumhuriyet Meydanı’nda bekleyiş sürüyor. 2 ağır yaralı olduğu gelen bilgiler arasında.

03.04 Antalya’da sonuncu saldırı sonrası kitle dağılmış durumda. Dağılanlar Cumhuriyet Meydanı’na gidiyor.

02.35 Eskişehir’de büyük bir çoğunluk yaralanarak dağıldı. Hala 500-600 kişi çatışıyor. Bütün apartmanların kapıları açık duruyor. Eskişehirliler birbiriyle dayanışma içinde. Araçlar, eylemcilerin rahat yürüyebilmesi için kendiliğinden duruyor.

02.31 İzmir’de AKP’liler eylemcilere saldırıyor.

02.04 Adana Halkevi üyesi Osman Ağca’nın ayağı kırıldı.Yeni Numune Hastanesi’nde tedavi görüyor

01.29 Antalya’da AKP il binasının etrafında binlerce kişi direnmeye devam ediyor. Polis gaz bombaları atıyor

20130602_011635

00.32 Eskişehir’de devam eden eyleme Cem Adrian katıldı. Kitlenin bir kısmıyla beraber şehir merkezine yürüyorlar. Eskişehir’de müdahale oldu. Portakal gazı olduğu düşünülen gaz nedeniyle çok kişi aşırı etkilendi.

00.30 Eskişehir’de müdahale oldu. Portakal gazı olduğu düşünülen gaz nedeniyle çok kişi aşırı etkilendi.

00.21 Mersin’de atılan ses bombası bir kişinin yanında patladı. Hastaneye kaldırıldı. Bir araç kitlenin içine hızla daldı. İki kişiyi yaraladı

00.20 Kocaeli’de son durum yaklaşık 3-4 bin kişi Cumhuriyet Parkı’nda AKP karşıtı sloganlarla.

Muğla

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, Taksim’deki Gezi Parkı direnişine destek vermek için halk sokağa çıktı. Eylem 1 Haziran gecesi boyunca devam etti. AKP Bodrum ilçe binasına yürümek isteyen eylemcilere polis saldırdı. Çıkan çatışmada çok sayıda eylemci yaralandı. 29 kişi gözaltına alındı. Çatışma sırasında Cevat Şakir Bulvarı yaklaşık 8 saat trafiğe kapalı kaldı.

Bodrum'daki eyleme polis vahşice saldırdı

Bodrum’daki eyleme polis vahşice saldırdı

Manisa

Manisa’da, İstanbul Taksim’deki Gazi Parkı eylemlerine destek veren topluluk, 2 Haziran gecesi tencere ve tavaları kepçelerle çalıp hükümeti istifaya çağırdı. İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etmek amacıyla, Manisa’da, sosyal paylaşım sitelerinden haberleşen bir grup eylem yaptı. Gündüz yürüyüş düzenleyen göstericiler saat 22.00’de Uncubozköy Semti’nde tekrar toplanıp tencere ve tavaları kepçeyle çalarak hükümeti istifaya davet etti. Sloganlar atan 500 kişilik grup, bir süre yürüdükten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Antep

Antep’te, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olaylara destek vermek amacıyla toplanan yaklaşık bin öğrenci, tencere ve tavalarla protesto eylemi yaptı. Hükümet aleyhine slogan atan kalabalık, olaysız şekilde dağıldı. Şahinbey İlçesi Üniversite Bulvarı’nda bin kişilik öğrenci grubu, Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylara destek vermek için toplandı. Ellerindeki tencere ve tavalarla yürüyen kalabalık, çeşitli sesler çıkartarak Gaziantep Üniversitesi önüne yürüdü. Hükümet aleyhine sık sık slogan atan öğrenci grubu, alkol alarak bulvarı araç trafiğine kapatmaya çalıştı. Türk bayraklarıyla yürüyen grubun 2 saat süren eylemi olaysız şekilde sona erdi.

Antep'ten tencere tava sesleri yükseldi

Antep’ten tencere tava sesleri yükseldi

Balıkesir

TÜİK Meydanı’nda 2 Haziran günü bir araya gelen çoğu lise ve üniversite öğrencisi gençler, şarkılar ve türküler söyleyerek Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etti. Hükümeti istifaya çağıran öğrenciler, daha sonra bulundukları yerden Toplu Taşıma Merkezi’ne yürüdü. Toplu Taşıma Merkezi önünden Balıkesir’i Edremit ilçesine bağlayan yol üzerinde oturma eylemine geçen yaklaşık 3 bin öğrenciye çevre halkı da destek verdi. Bir esnafın öğrencilere tepsilerle börek ikram ettiği olaylarda, grup daha sonra çarşı merkezine yöneldi. Öğrencilerle polis arasında çatışma çıktı. Polisin biber gazı, sis bombası ve copla saldırdı. Polisler sokak arasında öğrenci avına çıktı. 44 öğrenci gözaltına alındı. Halk evlerinin balkonundan alkışlarla destek verdi. Balıkesir’de üç devam eden çatışmada 41 kişi gözaltına alındı.

Balıkesir'de çatışma çıktı, polis gaz ve tazyikli su ile saldırdı

Balıkesir’de çatışma çıktı, polis gaz ve tazyikli su ile saldırdı

Fethiye

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde 2 bin kişi, Taksim Gezi Parkı’nın korunması için yapılan eyleme destek verdi. Sosyal medya üzerinde örgütlenen kalabalık 2 Haziran günü Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi önünde toplandı. “Hükümet istifa, Tayyip istifa”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “İsyan, devrim, özgürlük”, sloganları atıldı. “AKP yıkılsın, AVM yapılsın”, “Taksim direniş değil, diriliştir” pankartı açıldı. Eylemciler, “Zıpla, zıplamayan Tayyip olsun” sloganları attı.

Erzurum

Erzurum’da üniversite öğrencileri 2 Haziran’da “Ayranlı Gezi Parkı” protestosu yaptı. Havuzbaşı Atatürk Anıtı önünde toplanan öğrenciler, pankart açıp, ayran içerek protesto eylem yaptı. Oturma eylemi yapan öğrenciler şarkılar söyledi. Eylemi ayran içerek sonlandırdılar. Ayrıca 31 Mayıs’ta Gezi Parkı protestosunda bine yakın öğrenciye polis panzerlerden boyalı su sıkıp, 48 öğrenciyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınan 48 öğrenci bir gün sonra serbest bırakıldı.

Tunceli

Tunceli’de 2 Haziran gecesinde elektriklerin kesilmesi, İstanbul Taksim’de Gezi Parkı’na destek protestosuna dönüştü. Kent merkezinde toplanan kalabalıkla polis arasında çatışma çıktı. Polis eylemcilere, gaz bombası ve basınçlı su ile saldırdı.

Kütahya

Kütahya’da 2 Haziran günü AKP il binasına yürümek isteyen halka polis, biber gazı ve copla saldırdı. Akşam saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan ve aralarında Seyit Ömer Linyitleri İşletmesi’nde (SLİ) çalışan işçilerinin de bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi “Hükümet İstifa” sloganları ile AKP il binasına yürüdü. Sevgi Yolu’nda polisler kalabalığın önüne kesti. Eylemcilerin AKP il binasına gitmesini engellemek için polis biber gazı ve copla saldırdı. Apartman balkonlarına çıkan mahalleliler de tencereli ve tavalı eylem yaptı.

Kütahya

Kütahya

Denizli

Onbinlerce Denizlili, 2 Haziran’da yaptıkları eylemde Gezi Parkı Direnişi’ni selamladı.

Sosyal medyadan örgütlenen eylemde “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları, alkışlar ve ıslıklar eşliğinde toplanan halk, önce Bayramyeri’ne, oradan tekrar Çınar Meydanı’na yürüdü.

Polis barikatlarını aşarak kent içinde yürüyüşe devam eden halk, eylemine Pamukkale Üniversitesi Amfi Park önünde şarkılarla ve halaylarla devam etti.

Çorlu

Çorlu’da binlerce kişi 2 Haziran’da AKP binasına yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’na geçen halk, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları ile kenti baştan başa dolaştı. Yürüyüş boyunca binlerce kişiye ulaşan kitle AKP önünden tekrar Atatürk Meydanı’na geldi. Eylemde tencereler ve tavalar da getirilmişti. Kent genelinde eylemler sabaha kadar devam etti. Bazı bölgelerde binleri bulan kitle mahallelerde eylem yaptı. Çorlu’da oturma eylemleri devam ediyor.

Kırıkkale

Kırıkkale Üniversitesi öğrencisi yüzlerce üniversiteli, 2 Haziran’da Cumhuriyet Meydanı’nda oturma eylemi yaptı. Hukuk Fakültesi öğrencisi Ahmet Özer, “Dünyanın en gözde kenti olan İstanbul’un doğal ve kültürel miras alanları bir bir yok olup gitmektedir. Vatandaşlarımızın tek derdi anayasal hakları kullanmaktı. Şehrin doğasını bozdukları yetmiyor gibi bir de çeşitli kimyasal kullanarak insanlığın doğasını bozmaya çalışıyorlar” dedi. Öğrenciler “Hükümet istifa” sloganları attı.

Sakarya

Sakarya’da Halkların Demokratik Kongresi İl Meclisi, 2 Haziran’da İstanbul Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etti. AKM önünde bir araya gelen HDK üyeleri ve kitle örgütü temsilcileri adına konuşan HDK Dönem Sözcüsü Ümit Ökten, “Taksim Gezi Parkı direnişini sürdürenlere Sakarya’dan bir selam göndermek” için toplandıklarını söyledi. Basın açıklaması sırasında sık sık “Hükümet İstifa”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları atıldı.

Çorum

Çorum’da 2 Haziran günü binlerce kişi sokağa döküldü. Çorum Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla Özdoğanlar Sineması önü ve Hürriyet Parkı olmak üzere iki ayrı bölgede toplanan halk, “Hükümet istifa”, “Tayyip baksana kaç kişiyiz saysana” sloganlarıyla yürüyüş yaptı. KESK Dönem Sözcüsü Nevzat Veldet, AKP’nin saldırılarının dur durak bilmediğini belirterek, “Kapsamlı ve her cepheden bir yönelim var. Neo liberal politikaların ve milliyetçi muhafazakâr ideolojinin yaşamın her alanına nüfuz etmesi için başlatılan yeni saldırı dalgasına karşı toplumun tüm kesimlerinde biriken öfke ve tepki en son Taksim Gezi Parkı direnişiyle açığa çıktı” dedi. Çorumlular’ın coşkusu sabah saatlerine kadar sürdü.

Kırşehir

Kırşehir’de 2 Haziran’da Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olaylar protesto edildi. Cacabey Meydanı’nda toplanan grup sloganlar eşliğinde AKP Kırşehir İl Başkanlığına doğru yürüyüşe geçti. Sloganlarda sık sık “Hükümet istifa”, “Kahrolsun faşizm”, “Her yer Taksim her yer direniş” sesleri yükseldi. AKP İl Başkanlığı önünde bekleyen grup bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra Ahi Parkı’na yürüdü. Park’ta bir açıklama gerçekleştiren eylemciler “AKP faşizmi Taksim’den elini çekmelidir, Gezi Parkı’nda AVM’ye hayır, Taksim halkındır” dedi.

Ordu

Ordu’da 1 Haziran’da başlayan Gezi Parkı eylemleri sürüyor. Ordu Merkez, Fatsa ve Ünye ilçelerinde emek demokrasi ve barış güçleri sokak eylemlerini devam ettiriyor. 1 Haziran’da  KESK’in çağrısıyla saat 13.00’te bir araya gelen kitle yürüyüş düzenledi. Aynı günün akşamı binlerce kişi şehri bir baştan bir başa yürüdü. 2 Haziran’da eylemler devam etti.

Ordu

Ordu

Urfa

Urfa’da “Kolektif Öğrenciler” adı altında sosyal medyada örgütlenen yüzlerce öğrenci, 2 Haziran’da Gezi Parkı direnişine destek vermek ve polis saldırısını protesto etmek amacıyla 11 Nisan Stadyum’u önünde biraraya gelerek Karakoyun İş Merkezi önüne yürüdü. CHP’li, BDP’li yöneticiler, İHD ve KESK bileşeni sendika temsilcilerinin destek verdiği yürüyüşte kitle, meşale yakarak, “Diren Urfa”, “Yeşili çalma korna çal” ve “Faşizme karşı omuz omuza” dövizleri taşıdı. Daha sonra belediyenin önündeki bahçeye geçen öğrenciler, eylemlerinin devam edeceğini duyurdu.

Tunceli

Dersim’de bulunan demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler, HDK’nin çağrısıyla bir araya gelerek 2 Haziran’da Gezi Parkı direnişini selamladı. Sanat Sokağı’nda bir araya gelen binlerce yurttaş, AKP İl binasına yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sonunda konuşma yapan HDK Dersim Sözcüsü Hüseyin Tunç, Gezi Parkı’na sahip çıkan halka yapılan müdahaleyi kınadıklarını ifade etti. Yapılan konuşmanın ardından kitle Taksim direnişine destek sunmak için nöbet tutmaya başladı.

Batman

Batman’da bir araya gelen çoğunluğu genç ve üniversite öğrencisi olan yüzlerce kişi 2 Haziran’da Atatürk Parkı’nda protesto eylemi gerçekleştirdi. Atatürk Parkı içinde yürüyüş gerçekleştirdikten sonra parkın önünde Batman Demokrasi Platformu bileşenleri ile Jin Ekolojik Yaşam Derneği’nin (Eko-Jin Der) katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. Kitle adına açıklama yapan SES Batman Şube Başkanı ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Esat Altunışık okudu. Yapılan açıklamaların ardından gençler Batman Park AVM’ye yürüdü. Polisin yürüyüşü engellemesi üzerine gençler ile polisler arasında arbede çıktı. Kitle yürüyüşünü gerçekleştirdi.

1 Haziran il eylemleri:

22.49 Adana’da Toros Mahallesi, Ziya Paşa Caddesi, Atatürk Caddesi, Gazi Paşa Caddesi, Baraj Yolu, Kenan Evren, Turgut Özal, Hayal Park ve çevresinde halk barikatlar kurdu. Barikatlar ateşe verildi. Çatışmalar sürüyor.

22.31 Antalya’da yaklaşık üç saattir çatışma sürüyor. Bin kişilik grup AKP binasının yolunu zorluyor.

22.30 Samsun’da çatışmalar 22:00′da hala devam ediyordu. 200 kişinin gözaltına alındığı ve çevik kuvvet müdürlüğüne götürüldüğü görüldü. Polis sokaklarda hala gözaltı yapıyor. Ellerine pitbul köpekleri alan ellerinde sopa olan bir grup ara sokaklarda bulduğu küçük eylemci gruplarına saldırdı. Eylemciler Atakum amfi tiyatroda tekrar toplanmaya başlıyor.

22.24 İzmir Çankaya’da yola barikat kuruldu. Bir kısım eylemci Gündoğdu’ya yürüyor. Yaralananlar var.

22.23 Kocaeli tencere tava sesleri ile inliyor.

22.21 Bursa’da eylemciler yolu yeniden trafiği kapattı.

22.19 Kocaeli’nde AKP binası önünde oturan binlerce kişi eylemini sonlardı. Eylemler kentin her yerine yayıldı.

22.17 Edirne’de gözaltına alınanlar adliyeye götürüldü. Adliyede bekliyor. Yüzlerce Edirneli adliyeye yürüyor.

22.16 Adana’da Kasım Gülek bölgesinde binlerce kişi sokağa çıktı. Adana’nın merkezindeki Sular Meydanı’nda gaz bombaları ile saldıran polise halk havai fişeklerle yanıt veriyor.

22.13 Bursa’da, “Hükümet istifa” sloganları atanlara Texas Taraftar grubu saldırdı. Bıçaklanan bir kişi hastaneye kaldırıldı.

22.12 Bursa Heykel’de saatlerdir trafik kapalıydı. Ancak Texas Taraftar grubunun saldırısının ardından trafik açıldı.

22.01 Rize Fındıklı’da bugün tüm toplumsal muhalefetin katılımıyla, AKP İlçe Binası önünde basın açıklaması yaptı. 20.00′da yapılacak olan meşaleli yürüyüşün ilgili çağrı yapıldı. 20.00′da bin 500 civarı insanın katılımıyla meşaleli yürüyüş yapıldı. “Her yer Taksim her yer direniş”, “Taksim’e selam direnişe devam” sloganları atıldı. Eylem şu anda Fındıklı merkezindeki Hayati Aykut Parkı’nda devam ediyor. 00.00′a kadar beklenecek. Parkın ortasında büyük bir ateş yakıldı. Fındıklılar ateşin etrafında. 00.00′da ise kalmak isteyen eyleme devam edecek. Bu akşamdan itibaren Fındıklı halkı her akşam saat 20.00′da buluşmaya söz verdi. Oturma eylemi sırasında sık sık HES’ler veHES şirketlerine karşı sloganlar atıldı. Çünkü Fındıklı’da halk yapılmak istenen 25 tane HES projesi ile İstanbul, Ankara’daki yağmanın aynı olduğunu, Gezi Parkı’na sahip çıkanlarla mücadelesinin aynı  düşünüyor. Eylemin sürekliliği ise ülke genelinde yaşanan gelişmelere bağlı.

22.oo Adana’da polis bütün minibüs ve otobüsleri durdurarak eylemci arıyor.

21.58 Bursa’da Texas taraftar grubu “Allahu ekber” sloganlarıyla, bira şişeleri, sopalarla eylemcilere saldırıyor.

21.40 Adana Atatürk Parkı’ndaki kitleye polis tekrar saldırdı. Dört eylemciden haber alınamıyor.

21.22 Trabzon Tonya’da 200 kişi ilçe meydanında “Katil Erdoğan”, “AKP evine ABD’ye”, “Livalobu Yaylası Tayyip’e mezar olacak”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atılıyor. Tonyalılar hep bir ağızdan Gündoğdu Marşı’nı okuyor. Tonyalılar sabaha kadar meydanda kalacaklarını duyurdu.

21.10 Samsun’da eylemcilere özel tim saldırmaya başladı.

20.50 Eskişehir Espark önünde 15 bin kişi bekliyor. Polis Espark’ın çatısından kitlenin üzerine gaz bombası atıyor.

20.45 Fethiye’de halk AKP ilçe binası önünde 17.00′dan beri oturma eylemi yapıyor. Battaniyelerini de yanında getiren eylemciler sabahlamayı düşünüyor.

20.40 Kocaeli AKP İl binası önünde polis barikat kurdu. Barikatı 20 bin kişi zorluyor.

20.30 Bursa Heykel’de,”Bu gece burada devrim olacak” sloganları atılıyor. Atatürk Caddesi başından sonuna kadar insanlar caddeyi doldurdu. Her mahalleden akın akın insanlar geliyor. Otuz bin sayı var. Eylemciler oturuyor.

20.20 Adana Gazipaşa Caddesi’nde üç bin kişi çatışıyor. Sular Meydanı’ndaki 6 bin kişi alanı koruyor.

20.19 İzmir AKP binasına yürüyen kitleye polis saldırdı.

20.18 Sinop-Samsun yolunu trafiğe kapatan halk, yolda barikatlar kurdu ve barikatları ateşe verdi.

20.06 Samsun’da 15 yaralı var. Bir Halkevci ve bir Kolektifçi bacağıdan yaralandı.

20.05 Elazığ’da çatışma durulmaya başladı. En az 4 yaralı var. Kitle mahallelere çekiliyor.

19.54 Kocaeli’de binler, “İsyan devrim özgürlük” sloganları ile AKP İl binasına yürüyor.

19.49 İzmir muhalefeti Konak Eski Sümer Bank önünden Gündoğdu’ya yürüyor. Binlerce kişi AKP İl binasına yürüyor. “Hükümet istifa” sloganları atılıyor. Kitle giderek kalabalıklaşıyor.

19.47 Adana’da üç yaralı var. Yaralılardan birinin karnına plastik mermi isabet etti.

19.42 Edirne’de AKP İl binasını işgal eden 3 kişi baronun aracıyla adliyeye götürülüyor. Binlerce kişi de adliyeye doğru yürüyor.

19.40 Samsun’da çıkan çatışmalar nedeniyle, Samsun-Sinop yolu trafiğe kapatıldı.

Eskişehir'de binler AKP faşizmine karşı sokakta

Eskişehir’de binler AKP faşizmine karşı sokakta

19.39 Kayseri meydandaki eyleme polis saldırdı, gözaltı yapıyor.

19.36 Elazığ’da polis eylemcilere saldırıyor. Polis gaz ve su ile saldırıyor.

19.33 Bursalılar Kültür Park’tan çıktı. Kitle Fomara yönünde ilerliyor.

19.26 Kocaeli, Cumhuriyet Parkı’ta saat 18.00′dan itibaren binlerce insan buluştu. Sayı giderek artıyor.

19.24 Afyon’da yaklaşık bin kişi Anıt Park’ta toplandı. “Hükümet istifa” sloganları atılıyor.

19.16 Samsun’da AKP il binasını kuşatan 10 bin kişiye polis saldırıyor.

19.15 Adana’da tüm sokaklarda çatışma var. Polis her yere gaz sıkıyor, TOMAları insanların üzerine sürüyor.

Adana'da binlerce kişi AKP İl binasına yürüdü

Adana’da binlerce kişi AKP İl binasına yürüdü

19.12 Antakya’da halk gözaltıların serbest bırakılması için direnişe devam ediyor.

18.59 Samsun’da binlerce kişi AKP İl binasını kuşattı.

18.46 Adana’da AKP binasına yürüyen binlerce kişiye polis Sular Meydanı’nda saldırdı.

18.44 Artvin’de saat 13:00′da çok katlı otopark önünde toplanan yaklaşık 500 kişi ”Her yer taksim, her yer direniş”, “Direne direne kazanacağız, Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında çevredeki halk tencere ve tavalarla sesler çıkararak yürüyüşe destek verdi. Defalarca Artvin sokaklarını arşınlayan kitle, 20:00′de tekrar buluşmak üzere sloganlar eşliğinde dağıldı.

18.36 Elazığ’da eylemin düzenleyicileri eylemi sonlandırma kararı aldı. Ancak kitle bu karara uymadı. Mahallelere çağrı yaparak sayılarını artıracaklarını söylüyorlar. Kitle Fevzi Çakmak Caddesi’ne doğru yürüyor.

eskisehirfoto

18.28 Adana’da CHP-MHP-İP İstasyon Meydanı’na doğru yürüyor, kitlenin büyük kısmı meydanda bekleyişini sürdürüyor.

18.27 Eskişehir Espark’ta bir araya gelen 15 bin kişi AKP İl binasına yürüyor. “İsyan devrim özgürlük”, “Hükümet istifa”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atılıyor.

18.25 Elazığ’da PTT meydanındaki kitle Bozat Garajı’na yürüyor. Kitlenin sayısı 2 bine ulaştı. Polis eylemin sonlandırılmasını istiyor. Kitle polise tepki gösteriyor.

18.19 Adana Atatürk Parkı’nda kitlenin sayısı 10 bine yaklaştı. Saat 19.00′da AKP İl binasına yürünecek.

18.16 Antakya Armutlu Mahallesi’nde toplanan kitlenin sayısı 15 bine ulaştı. Kalabalığın direnişi devam ediyor. Gözaltına alınanlar bırakılana kadar direnişin süreceği söylendi.

18.15 Sinop’taki basın açıklamasını Eğitim-Sen Şube Başkanı okudu. Açıklamada Taksim ve Kızılay meydanı selamlandı, hükümet istifaya çağırıldı. Türkiye genelinde binlerce Metin Lokumcu’nun olduğu söylenen basın açıklamasında Termik ve Nükleer santrallere karşı mücadelenin devam edeceği söylendi. Diğer illerde saldırılar bitene kadar oturma eylemine devam edileceği açıklandı.

18.13 Bursa Kültür Park’ta on bine yakın kişi bir araya geldi. “Hükümet istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atılıyor

18.12 Elazığ’da bin kişi PTT Meydan’ında.

18.04 Bursa Kültür Park’ta on bine yakın kişi bir araya geldi. “Hükümet istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atılıyor.

17.51 Antakya’daki Armutlu Mahallesi’ndekilerin sayısı on bini aştı. Kitle herkesi Armutlu’ya çağırıyor, “Hükümet istifa” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları, sık sık atılıyor.

17.50 Trabzon’da Meydan Park’ta toplananların sayısı on bini aştı. Kitle “Bize her yer Taksim, her yer direniş” “Hükümet istifa” sloganları atıyor.

17.42 Eskişehir’de protestolar ve direniş 18:00′da yapılacak yürüyüşle devam edecek.

17.41 Samsun’da Atakum Amfitiyatro’da bir araya gelen 4 bin kişi AKP il binasına yürümeye hazırlanıyor.

17.36 Adana’daki Atatürk Parkı’nda 3 bini aşkın kişi toplandı. Kitleye yönelik faşist provokasyonlar oluyor.

Trabzon'da kitlenin sayısı sürekli artıyor

Trabzon’da kitlenin sayısı hızla arttı. Trabzonlular, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları attı

17.33 Antakya’da 3 bini aşkın Armutlulu, polisi mahalleden kovdu. Mahallede direniş çağrıları yapılıyor.

17.30 Bursa’nın yasaklı yollarından Altıparmak Yolu’nu eylemciler trafiğe kapattı. Eylemcilere katılan Bursalıların sayısı giderek artıyor.

17.28 Antakya polis halkın kurduğu barikata saldırdı. Mahalle içlerine giren ve gaz bombası atan polisin üzerine mahalleliler, patates çuvallarını, saksılarını atıyor.

Antakya'daki çatışmada binler direndi

Antakya’daki çatışmada binler direndi

17.21 Zonguldak Ereğli’de 400 kişi Atatürk Anıtı önünde, “Hükümet istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıyor.

17.19 Bursa’da Heykel Timurtaş otobüs duraklarında toplumsal muhalefet bir araya gelmeye başladı. Kitle Kültürpark Havuz’a yürüyor.

17.11 Sinop saat 18.00′da yapacağı basın açıklamasının ardından eğer İstanbul’daki saldırılar sürüyorsa AKP binasına yürünecek.

17.10 Mersin’de saat 12.00′da başlayan oturma eyleminin ardından Mersinliler, saat 16.30′da Forum AVM önüne yürüyüşe geçti. Forum’a giden cadde trafiğe kapatıldı. Birazdan Forum AVM önünde basın açıklaması olacak.

17.05 Siirt’te KESK Güres Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya çevrede bulunanlar alkışlarla destek verdi. Sık sık “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Hükümet istifa” sloganları atıldı. Açıklamanın ardından kısa süreli oturma eylemi gerçekleştirildi.

17.03 Hopa’da AKP binasına yürüyen kalabalığın sayısı 2 bini geçti.

17.00 Antakya’da polis Sendika.org muhabiri Özge Sapmaz’ı gözaltına almaya çalıştı. Ancak halkın müdahalesiyle polis Sapmaz’ı gözaltına alamadı.

16.59 Trabzon’da kitle giderek kalabalıklaşıyor. Tüm caddeyi dolduran Trabzonluların sayısı 8 bin kişiye ulaştı.

16.56 Antakya’da polis ve jandarma birlikte saldırdı. Çok sayıda yaralı var. Kitle Armutlu Mahallesi’ne çekildi, barikat kuruyor.

16.54 Hopa’da bini aşkın kişi AKP binasına yürüyor.

16.51 Isparta’da AKP İl binası önünde 2 bin kişi oturma eylemi yapıyor.

16.48 Adana’da Atatürk Parkı’nın yarısını kitle doldurdu. “Tayyip istifa” sloganları atılıyor.

16.47 Taksim saldırıları Zonguldak Çaycuma’da protesto edildi. Yüzlerce kişi, “Çaycuma Emek ve Demokrasi Güçleri imzalı “AKP halka karşı savaş açtı! Boyun eğmeyeceğiz” pankartını açarak Atatürk Anıtı önünden AKP ilçe binasına yürüdü. Yüzlerce kişi AKP ilçe binası önünde oturma eylemi yaptı. Emekçiler, Taksim’deki saldırıların sorumlularının hesap vermesi gerektiğini belirterek 18.30’da AKP ilçe binası önünde yeniden bir araya geleceklerini duyurdu. Basın açıklamasını Çaycuma Eğitim Sen Temsilcisi İsmet Akyol okudu ve sorumlular hesap verene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

16.42 Sinop’ta oturma eylemi 13.00′dan itibaren başladı. Yaklaşık bin kişi Uğur Mumcu Meydanı’nda eyleme devam ediyor. Yeşil Gerze Çevre Platformu, 18.00′da  eyleme katılacak. 18.00′da basın açıklaması yapılacak. İstanbul’daki duruma göre basın açıklamasından sonra eylemin gidişatına karar verilecek.

16.36 Antakya’da 5 bin kişilik kitle polis barikatına yüklendi. Polis gazlı su sıktı, arka sokaklardan kitleyi kuşatmaya çalıştı. Halk evlerinden süt, limon atıyor. Araçlar korna çalıyor. İtfaiye suyu biten TOMA’ya takviye için geldi ancak halk itfaiyenin önün kesti.

16.34 Taksim’deki saldırıları protesto eden Aliağa Belediyesi bu akşam düzenleyeceği Türk Halk Müziği Konseri’ni iptal ettiğini açıkladı. Belediye şu açıklamayı yaptı:
“Taksim’de dört gündür yaşanan olayların tüm Türkiye gibi Aliağa kamuoyu da kaygıyla izlemektedir. Çevreyi korumak için demokratik tepkisini gösteren yurttaşlarımızın karşılaştığı olumsuz tutumu üzüntüyle karşılıyoruz. Olaylarda yaralanan yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. 1 Haziran 2013 Cumartesi akşamı düzenlenecek olan Aliağa Belediyesi Konservatuarı Türk Halk Müziği Korosu konserimiz ülkece yaşadığımız bu endişe verici toplumsal gelişmeler nedeniyle bugün için iptal edilerek ertelenmiştir. Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

16.30 Trabzon’da 4 bin kişi yürüyor.

16.21 Antakya’da 3.500 kişi polis barikatına yükleniyor.

16.10 Antakya’da polis saldırısını giderek şiddetlendiriyor. Polis hedef gözeterek plastik mermi sıkıyor. Görgü tanıklarına göre, 3-4 kişi plastik mermiden yaralandı. Ancak kitle durulmuyor, polis barikatına yüklenmeye devam ediyor.

16.00 Antakya’da polisin saldırısı devam ediyor. Halk AKP faşizmine direniyor.

15.55 Sivas’ta saat 15.00′da Sivas Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla yaklaşık 200 kişi bir araya geldi. Taksimde yaşananları protesto eden eylemciler, olayların resimlerinin olduğu dövizleri taşıdı. “AKP faşizmine teslim olmayacağız” pankartı açan eylemciler açarak basın açıklaması ve ardından oturma eylemi yaptılar. ” Dün Hopa’da bugün Taksim’de tek yol faşizme karşı savaşta”, “Her yer taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Taksime selam  direnişe devam” sloganları atıldı. Eylemciler, akşam 18.00’da tekrar bir araya gelmek üzere sözleşti.

15.50 Antakya’da polis eylemcileri gözaltına almaya çalışıyor. Polis evlerin içine dahi gaz bombası atıyor. Saldırıda birçok eylemci yaralandı. Halkın polise olan öfkesi kabarıyor.

15.39 Antakya’da halk polisi kovalıyor. Polise tanınan süre fazlasıyla aşıldı.

15. 35 Bursa buluşmasını 17.00′a aldı.

15.30 Antakya’da Jandarma halkın eyleme devam etmemesi durumunda polisi geri çekeceğini söylüyor. Halk, jandarmayı yuhalıyor.

15.18 Antakya’da halk, polise 5 dakika mühlet verdi. Halk, “Ya siz gidin ya biz dağıtacağız” dedi.

15.15 Antakya’da halk polisi püskürttü. Jandarma polise takviye kuvvet sağlıyor.

15.01 Antakya’da polis saldırısı sürüyor. Eylemciler Antakya halkını Uğur Mumcu Parkı’na çağırıyor. Direnen kişi sayısı sayısı giderek artıyor. Halk ara sokaklara barikat kuruyor.

14.53 Adana’da Halkevleri, TKP ve ÖDP’nin çağrısıyla 16.00′da Atatürk Parkı’nda buluşulacak. Taksim’deki saldırılar duruncaya kadar oturma eylemi yapılacak.

14.50 Antalya’da binlerce kişi yasaklı Cumhuriyet Meydanı’na yürüyor.

14.45 Samsun’da saat 18.00′de de Atakum anfi tiyatrodan Atakum AKP önüne yürüyüş gerçekleştirilecek. Polis şimdiden Amfi Tiyatro önüne barikatları kurmuş, çevik kuvvet polislerini ve tomaları getirmiş durumda. Halkevleri saat 18.00 de tüm samsun halkını atakum anfi tiyatroya çağırıyor.

14.40 Yavuz Bingöl, Erdal Erzincan, Ahmet Aslan konserlerini iptal ettiler. Taksim’e destek için saat 19.00′da Gaziantep’teki eyleme katılıyorlar.

14.35 Antakya’da polis tekrar saldırdı. TOMA ara sokaklara giriyor.

14.31 Eskişehir gözaltı sayısı 162′ye yükseldi.

14.25 İzmir Hatay Mahallesi İnönü Caddesi trafiğe kapatıldı. Evlerinden caddeye inen yüzlerce kişi Konak’a doğru yürüyor. Pencerelerden tencere tava sesleri çıkartılarak eyleme destek veriliyor.

14.20 Antakya’daki binlerce kişilik kalabalığa saldıran polis geri çekilmek zorunda kaldı. Kitle dağılmıyor. Sayı giderek artıyor. “Hükümet istifa”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atılıyor.

14.11 Antakya’da çatışma çıktı, polis biber gazı ile saldırıyor.

14.06 Antakya’da eylemcilerin fotoğrafını çeken sivil polise halk tepki gösterdi.

14.00 Emek örgütlerinin çağrısıyla yapılan eylem saat 17.00′a kadar Uğur Mumcu’da sürecek. 17.00′da ise muhalefetin ortak çağrısı ile yapılacak olan eylem başlayacak.

13.56 Antakya’da şehir merkezinde toplanıldı. Binlerce kişi şu anda Armutlu’ya vardı. Uğur Mumcu’ya yürüyorlar. Eyleme destek veren esnaf kepenk kapattı.

13.43 Antakya’daki yürüyüş binlerce kişiye ulaştı. İnsanlar evlerinden çıkıp eyleme katılıyor. Kitle Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyor.

13.26 Antakya’da tekrar bir araya gelen bin kişilik kitle, yolu trafiğe kapattı. Eylemciler, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları ile yürüyor.

13.01 Sinop halkı Uğur Mumcu Meydanı’nda oturma eylemine başlıyor.

13.00 Afyon’da saat dörtteki saldırılar sonucunda 36 kişi gözaltında, sayı artıyor.

12.45 Türkçe Olimpiyatları için gelen otobüs Halkevleri ve Öğrenci Kolektifi üyesi 2 kişi tarafından yumurtalandı.

12.41 Saat 12′den itibaren Hopa Belediye Parkı’nda kitle toplanmaya başladı. Oturma eylemi saat 17.00′a kadar sürecek. 17 .00′da yürüyüş ve basın açıklaması yapılacak.

12.20 Rize Belediye Parkı’nda bin kişi toplandı. “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atılıyor.

12.01 Mersin’de Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen Mersinliler’in eylemi başladı.

11.45 Isparta’daki gözaltılar serbest bırakıldı.

11.20 Eskişehir’de 100 gözaltı, 4 yaralı var.

10.40 Bursalılar akşam saat 19.00′da Kültür Park Havuzu’nda buluşmak üzere eylemi bitirdi.

09.35 Antalya Cumhuriyet Meydanı’ndaki polis saldırısında 30 kişi gözaltına alındı.

09.00 Isparta’da 20 gözaltı var.

08.30 Bursa Heykel Meydanı’nda bekleyiş sürüyor.

08.00 Bursa FSM’deki binlerce kişiyle buluşan üniversiteliler yasaklı Heykel Meydanı’na girdi.

07.40 Kocaeli’de polis eylemci avına çıktı. Gördüğü eylemciyi gözaltına almaya çalışıyor.

07.31 Bursa’da 5 bin kişi iki saatlik bir yürüyüşle Küçük Sanayi’ye ulaştı. Burada parasız ulaşım hakkı kullanılarak metroya binildi ve FSM Bulvarı’na doğru harekete geçildi.

07.30 Kocaeli’de polis gözaltına almaya başladıktan sonra bütün ara sokaklara girdi. Polis Cumhuriyet Parkı’nı abluka altına aldı.

07.17 Kocaeli’nde polis saldırıları sonucu 50′yi aşkın kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

07.15 Afyon’dan da protesto ve polis saldırısı haberleri geliyor.

07.01 Antalya’da polis ara sokaklarda kitleye saldırıyor, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Cumhuriyet Meydanı polis ablukası altına alındı.

06.31 İzmirliler, saat 17.00′da eski Sümer Bank önünde buluşacak.

06.30  Bornova KYK önünde toplanan 5 bin kişilik kitle, Manisa Kavşağı’ndan Küçük Park’a oradan da KYK yurduna geri yürüdü. Yurttan tekrar Bornova metrosuna yüründü.

06.29 İzmir Alsancak’taki kitle dağılmaya başladı.

06.08 İzmir’de Basmane Meydanı’nda bekleyen 2 bin kişiye polis saldırdı. Polis saldırısı sonrasında gözaltına alınanların olduğu öğrenilirken, kitle Gündoğdu Meydanı’na doğru ilerliyor.

05.55 İzmir’de Basmane Meydanı’nda 2 bin kişinin eylemi sürüyor. Basmane’de eylem sürerken Alsancak’taki Gündoğdu Meydanı’nda çadırlar kuruldu.

05.40 Bin kişi AKP’ye yürüdü. Polis eylemcilere saldırdı, gözaltılar var.

05.30 Bursa’da Görükle’deki üniversitelilerden 5 bini İzmir-Bursa yolunu trafiğe kapattı.

05.10 Polis Gündoğdu Meydanı’ndan çekildi. Meydandakiler ateşler yakıp bekleyişlerini sürdürüyor.

05.00 Antalya’da AKP il binasına yürüyen bin 500 kişilik kitleye polis saldırdı. Polis ile eylemciler arasında çatışmalar başladı.

04.35 Kocaeli’nde Polis gaz bombaları ve plastik mermi ile saldırıyor. Çatışmalar çevreye yayıldı. Gözaltılar var.

04.19 Eskişehir’de çatışma sürüyor.

04.10 Kocaeli’nde AKP il binası önünde toplanan kitleye polis gaz bombası ve tazyikli su ile saldırıyor.

03.51 Bursa’da Heykel ve FSM Bulvarı’nda bir araya gelenler “Hükümet istifa” diyor.

03.50 Kocaeli’de yaklaşık olarak 3 bin öğrenci kampüste, 500 kişi de şehir merkezinde sabahlayacak. Sürekli olarak “Hükümet istifa” ve “Çimlere basma Tayyip” sloganları atılıyor. Kocaeli taraftar grubu hodri meydan da alanda. Meşaleler yakıldı ve bekleyiş sürüyor.

03.45 Bursa’da bin kişilik bir grup AKP’ye yürüyor.

03.00 Bursa’da Görükle’de 10 bin üniversiteli bir araya geldi ve “Hükümet istifa” sloganlarıyla yerleşke içerisinde yürüyüşe geçti.

02.45 Polis Alsancak’ta biber gazlı su sıkıyor. İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda toplanan İzmirliler “Şerefine Tayyip” sloganları atıyor, Taksim’de direnenlere selam gönderiyor.

02.20 Eskişehir Espark’ta biriken 500 kişi polis barikatına yüklendi. Polis hedef alarak gaz bombası attı. Çevre halkı evlerini eylemcilere açtı

02.18 Antalya’da Cumhuriyet Parkı’ndaki kalabalık büyüyor. Kitle “AVM’ler yıkılsın Tayyip altında kalsın”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı atılıyor.

02.10 Antalya’da kitle Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçerken polis saldırdı. Gözaltına alınanların olduğu söyleniyor.

02.00 Antalya’da Alsancak’ta toplananların sayısı 2000′i buldu.

01.38 Eskişehir’de 2000 kişi Anadolu Üniversitesi çevresinde direniyor. Önce polisin biber gazlı saldırıyla sıkıştırılan kitle an itibariyle polisi kovalıyor.

00.30 Antalya’da 100-150 kişilik bir kitleyle başlayan eylemde kalabalık bin 500 kişiye kadar çıktı. Kitle, “Diren Taksim”  pankartıyla Yasaklı Cumhuriyet Meydanı’na çıktı. “Taksim’e selam, direnişe devam”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Şerefine Tayyip” sloganlarıyla yürüyen kitleye polis henüz saldırmadı. Etrafta polis görünmüyor.

Samsun'da binler sokağa çıktı, saatlerce çatıştı

Samsun’da binler sokağa çıktı, saatlerce çatıştı

Mersin

Özgür Çocuk Parkı ve Cumhuriyet Alanı’nda demokratik kitle örgütleri, sendikalar, gençlik örgütleri ve siyasi partilerin çağrısıyla bir araya gelen Mersin halkı Forum AVM önüne yürüyüş gerçekleştirdi. Yaklaşık 20 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüşte bütün yollar trafiğe kapatıldı. Yürüyüş sırasında “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katil polis hesap verecek”, “AKP defol bu sokaklar bizim”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atıldı. Forum AVM önünde bekleyen grupla birleştikten sonra Barış Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirildi. Barış Meydanı’na gelen insanlara TOMA’nın tazyikli su sıkmasıyla binlerce kişi polisle gecenin geç saatlerine kadar çatıştı. Çatışma sırasında onlarca kişi yaralandı ve 25 ila 35 arasında kişi gözaltına alındı.

Trabzon

Trabzon’da İstanbul Taksim direnişini sahiplenen KTÜ öğrencileri 1 Haziran sabah saat 03:00′te Kanuni Kampüsü’nde toplandı. Sayıları bin kişiyi bulan kitle okulun yanındaki öğrencilerin yoğun yaşadığı Kalkınma Mahallesi’nde sosyal medya üzerinden haberleşerek toplanıp kampüse yürüdü. Öğrenciler AKP karşıtı sloganlar atarak kampüse girdi. Kütüphane önüne yürüyen  kalabalık oturma eylemi yaptı. Yaklaşık iki saatlik oturma eylemi sırasında yurtlar bölgesine yürüyen öğrencilere yurtlarda kalan öğrencilerde destek verdiler.Yurtların tüm camlarından slogan sesleri yankılandı. Öğrenciler sabah saat 05:00′te kampüsten Meydan Park’a yürüdü.Üniversiteliler Meydan Park’ta oturmaya devam ediyor. Ayrıca öğrenciler sosyal medya üzerinden 1 Haziran saat 17:00′da Öğretmen Evi’nin önünde toplanıp Meydan Park’a yürüyecek. Üniversite bölgesinden Meydan Park’a gelen dolmuş ve otobüs duraklarında sıra olduğu ve üniversitelilerin kalabalık bir şekilde Meydan Park’a akın ettiği yönünde haberler var.

Trabzon’daki ikinci yürüyüş Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, KESK ve ÖDP çağrısıyla yapıldı. Trabzon Postane önünde toplanan kitle sloganlar eşliğinde Uzun Sokak üzerinden Meydan Park’a yürüdü. Sayıları bin kişiyi bulan kitle sık sık; “Hükümet istifa”, “Gün gelecek devran dönecek”, “AKP halka hesap verecek” şeklinde sloganlar attı. Yürüyüş boyunca kitleye halkın alkışlarla destek olduğu görüldü. Eyleme sol partiler de destek verdiler. Kitle Meydan Park’ta yapılan eylemle buluştuktan sonra burada bir oturma eylemi gerçekleştirdi.

31 Mayıs il il eylemler:

Muğla

31 Mayıs akşamı Muğla Kötekli Kampüsü’nden kente yürümek isteyenlere polis saldırdı.

Eskişehir

Eskişehir’de saat 19.30′da Etipark önünde bir araya gelen binlerce kişi AKP İl Binası’na doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 5000 kişiye tazyikli su ve biber gazıyla saldıran polis ekipleri, kitleyi dağıtmayı başaramadı. Binlerce kişi “Hükümet istifa” , “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı. Polisin saldırısı sonucu 2 kişi gözaltına alındı.

Gözaltılar serbest bırakılana kadar alanı terk etmeyeceklerini söyleyen binlerce kişi, Cengiz Topel Caddesi’ni trafiğe kapattı.

İzmir

İzmir’de Emek ve Demokrasi Güçleri çağrısıyla Eski Sümerbank önünde toplanan yaklaşık on bin kişi Alsancak’a yürüdü. Alsancak’tan Gündoğdu Meydanı’na çıkan kitle Taksim’deki direnişe sahip çıktı. AKP Konak İlçe Binası’na doğru yürüyüşe geçen binlerce kişiye polis, gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Alınan bilgilere göre, onlarca kişi polis saldırısıyla yaralandı. Basmane Meydanı’nda da çatışma çıktı. Çatışma yaklaşık 45 dakika sürdü.

Edirne

Edirne’de Gezi Parkı direnişine destek vermek üzere sosyal medya üzerinden bir araya gelen yaklaşık 200 kişi Zübeyde Hanım Parkı’nda toplandı. Parkta kurulan serbest kürsüde Taksim’deki devlet terörüne acil yanıt verilmesi kararı alındı. Eylemciler kentteki panolarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın pankartlarını sökerek bu pankartları yazılamalarla kendi pankartlarına çevirdi. “Edirne’den Gezi’ye, selam olsun direniş” ve “İktidar hayali hedef aldığında, hayal iktidara direniş olur” yazılı pankartlar taşındı. Kitle, Edirne’nin en işlek caddesini trafiğe kapatarak 3 kilometre boyunca yürüdü ve AKP il binasına ulaştı. AKP il binası önüne gelindiğinde kitlenin sayısı bini geçti ve burada bir oturma eylemi yapıldı. Edirneliler eylemin ardından geceyi Zübeyde Hanım Parkı’nda geçirme kararı aldı ve bugün saat 18.00’de İlhan Koman Parkı’nda tekrar buluşacaklarını duyurdu.

edirne-protesto-5

Adana
Adana’da da Atatürk Parkı’nda Taksim’deki Gezi Parkı direnişine sahip çıktıklarını göstermek için yüzlerce kişi bir araya geldi. Eylemin sürdüğü sırada AKP Adana İl binasına yürüyen Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi üyelerine polis saldırdı. Saldırı sonucu 13 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 4′ü emniyete götürülürken, 9 kişinin hastanede sağlık kontrolleri yapıldı. Gözaltına alınanlar arasında Sendika.Org muhabiri B. Orkun Çağatay da bulunuyordu. Gözaltılar sabaha karşı serbest bırakıldı. Adanalılar, saat 19.00′da tekrar bir araya gelecek.

Antakya

Antakya’da Halkevleri, TKP, ESP ve Aka-Der’in çağrısıyla Taksim’deki Gezi Parkı direnişine destek vermek için Saray Caddesi’nde toplanan yüzlerce kişi, Ulus Meydanı’na yürüdü. Ulus Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını grup adına Hatay Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğlu okudu. Mansuroğlu, AKP’nin haklara ve yaşam alanlarına saldırısı arttıkça Türkiye halklarının direnme eğilimlerinin de arttığını söyledi. Reyhanlı’da yaşanan katliamda, Taksim’de direnenlerin desteklerini hatırlatan Mansuroğlu, “Bu kez de biz sizin yanınızdayız” diye konuştu.

1 kopya

Bolu

Bolu’da Eğitim Sen, Halkevleri, ÖDP ve EMEP Metin Lokumcu’yu anmak ve Gezi Parkı direnişini selamlamak için bir araya geldi. Emek ve Demokrasi Güçleri’nin Akbank önünde yaptığıbasın açıklamasını grup adına KESK Ankara Şubeleri Dönem Sözcüsü Hakan Karabey okudu. Karabey, ülkenin dört bir yanında direnişlerin ve hak mücadelelerinin yükseldiği belirtilirken, halkların eşitlik ve özgürlük için onurlu bir yolda olduğunu dile getirdi.Bolu’da halk  İzzet Baysal Caddesi yürüyüşe başladı şehir merkezinde dolaşarak çoğalan kalabalık yaklaşık bin kişiyle E-5′i trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptı. İki saat süren eylemde halk sloganlarıyla Taksim’e selam yolladı.

bolu-oturma-eylemi3

Mersin

Mersin’de Barış Meydanı’nda nöbet tutuldu. Sabaha kadar herkes nöbetteydi. 06.00′a kadar bekleyen kitle, saat 12.00′da Özgür Çocuk Parkı’nda buluşmak üzere sözleşti.

Konya

Konya’da Gezi Parkı’ndaki direnişe destek vermek için Konya Kültür Park önünde toplanan yüzlerce kişi “Her yer Taksim her yer direniş” , “AVM’ler yıkılsın, Tayyip altında kalsın” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Yapılan basın açıklamasından sonra Gedavet Parkı’nda oturma eylemi yapan kitle Gezi Parkı direnişini sahiplendiklerini dile getirdiler.

Hopa

Hopa direnişinin ve Metin Lokumcu’nun katledilmesinin ikinci yılında anma ve anıt mezar etkinliklerinin düzenlendiği Hopa’da da halk, Gezi Parkı’nda direnenleri unutmadı.  Hopalılar, bir basın açıklaması ile Gezi Parkı direnişinin yanında olduklarını açıkladı.

Samsun

Samsun’da KESK Şubeler Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, Taksim’de yaşanan polis terörünü ve AKP’nin faşizan tutumunu protesto etti. “AKP’nin Demokrasi Açılımı Hakkını Arayana Toprağına Suyuna Sahip Çıkana Cop,Gaz, Bomba” yazılı bir pankart açan Emek ve Demokrasi Güçleri eylem boyunca sık sık “Her yer Taksim her direniş”  ve “AKP doğaya zararlıdır” sloganları attı. Yapılan basın açıklamasında “Artık AKP’ye ve sermayeye verecek tek bir ağacımız, bir karış toprağımız, bir damla alın terimiz yok” denildi.

Kocaeli

31 Mayıs’ta  Gezi Parkı direnişini selamlayan 500 kişi 18.30′da KESK’in çağrısıyla 18.30′da İnsan Hakları Parkı’nda buluştu. İkinci eylem facebook üzerinden örgütlenen ve 200 kişinin katıldığı bir eylem gerçekleştirdi. Cumhuriyet  Parkı’nda oturarak gerçekleştirilen eylemden sonra Kocaeli halkı şimdi buluşmaya çalışıyor. İlde sabah kadar oturma eylemi yapılması planlanıyor.

samsun2

Zonguldak

31 Mayıs’ta Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nin (ZKÜ) Kozlu’da düzenlenen mezuniyet töreninde, “Gezi Parkı direniyor, Taksim’e selam” pankartı açan Öğrenci Kolektifi üyeleri polis saldırısıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan üniversiteliler polis aracında ve karakolda darp edildi.

Konya

Konya’da 31 Mayıs günü Selçuk Üniversitesi’nde Taksim Gezi Parkı’ndaki direnişe destek vermek için eylem yapan öğrenciler 19:00′da Konya Kültür Park’ta toplandı. 400 kişi Taksim’deki direnişe selam yolladı. Selçuk Üniversitesi’nde saat 14:00′da eylem yapan Konya Öğrenci Kolektifleri tüm üniversitelileri Saat 19 :00 Konya Kültür Park’ta yapılacak olan eylem çağırdı. Taksim Gezi Parkı’ndaki direnişe destek vermek için Konya Kültür Park’ta toplanan 400 kişi “AVM’ler yıkılsın, Tayip altında kalsın” , “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıp Taksim’deki direnişe selam gönderdi. Eylemde “Taksim Gezi Parkı’nda günlerdir bu mücadeleyi veren arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Bizler de buradan sizlere destek veriyor, Gezi Parkı’nın korunması için tek yürek oluyoruz. Ormanımıza, parkımıza dokunmayın, çünkü bizler son nefesimize kadar direneceğiz” dendi. Basın açıklamasından sonra Gedavet Parkı’na doğru yürüyüşe geçen kitle oturma eylemi yaparak eylemi sonlandırdı. Eylemde Konya Öğrenci Kolektifi, Konya Halkevi, TKP, CHP ve HDK da vardı.

Bursa

Bursa’da 31 Mayıs günü Gezi Parkı Direnişi için Heykel yıllar sonra trafiğe kapatıldı. Taksim Gezi Parkı direnişine destek olmak için sosyal medyada örgütlenen yüzlerce kişi akşam saatlerinde Bursa’da sokaklardaydı. Heykel Postanesi önünde bir araya gelen kitle buradan Heykel Meydanı’na ilerledi. Yaklaşık bir buçuk saat süren eylem boyunca “Her yer Taksim, her yer direniş, AKP defol, bu memleket bizim” sloganları ile Gezi Parkı’na selam gönderildi. Yıllardır yasaklı olan Atatürk Caddesi’de trafiğe kapatıldı. Böylece Heykel yol boyunca araçların korna sesleri ile destek olduğu, Bursa halkının sokağa döküldüğü bir eylem alanı oldu. Daha sonra Atatürk Heykeli önünde süren  eylemde yarın için Kültürpark’ta saat 19.00’da yapılacak eylemin çağrısı yapıldı. Oturma eylemi ile devam eden eylemde polisin basını engellemesi üzerine tekrar yolu kapatarak yarın için daha güçlü alanlarda olmaya çağrıda bulunuldu ve ardından eylem sona erdi.

Kayseri

AKP’nin kalesi Kayseri’de 31 Mayıs gecesi 22.00′dan itibaren yaklaşık 100 kişi eylem yaptı. Grup sloganlarla eyleme devam etti. 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Sendika.Org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: