Sarısülük’le ilgili hazırlık soruşturması en kısa zamanda etkili, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yapılmalı

Ankara’daki protesto gösterileri sırasında başından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük’le ilgili gelişmeleri takip ediyoruz.

Sarısülük’ü öldürmekle suçlanan şüpheli polis memuru dün ifade için savcılığa çağrılmış, savcı tarafından tutuklama istemiyle Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmiş ve çıkarıldığı mahkemede hakim tarafından tutuksuz yargılanmasına karar verilerek serbest bırakılmıştı.

Uluslararası Af Örgütü olarak Sarısülük’le ilgili hazırlık soruşturulmasının en kısa zamanda etkili, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yapılmasını, soruşturmayla ilgili ailesi ve avukatlarının tam olarak bilgilendirilmesini ve sorumluların derhal yargı önüne çıkarılmasını talep ediyoruz.

Ayrıca, bir kez daha, Türkiye yetkililerini barışçıl protestoculara yönelik aşırı güç kullanımını derhal durdurmaya; ifade özgürlüğü ve toplanma özgürlüğü haklarını garanti altına almaya; aşırı güç kullanımına dair hızlı, bağımsız ve tarafsız soruşturma başlatmaya ve protestoculara ve diğer bireylere kötü muamelede bulunan kolluk kuvvetlerinin adalet önüne çıkarılmasını sağlamaya çağırıyoruz.

http://www.amnesty.org.tr/ai/node/2203/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: