Vicdani retçi Eydemir’e 10 ay hapis


   Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar
Vicdani retçi Enver Aydemir’in avukatı Davut Erkan, Eskişehir Askeri Mahkemesi’nin verdiği kararın gerekçesini değerlendirdi:

Enver Aydemir, Eskişehir Askeri Mahkemesinde firar suçundan yargılanmış ve 10 ay hapis cezası almış, Yargıtay’a giden dava, Aydemir’in askerliğe elverişli olup olmadığının araştırılması için bozulmuştu. Bozma kararında ise, AİHM’de karara bağlanan Bayatyan, Erçep, Tarhan, Savda, Demirtaş kararlarının mahkemeye sunulması etkili olmuştu.

Davayı yeniden ele alan Mahkeme gerekçesinde; Malatya Askeri Mahkemesinin vicdani retçi Muhammed Serdar Delice için verdiği kararı izleyerek, vicdani ret hakkını kabul etmiş, ancak Aydemir’in vicdani ret gerekçelerini göz önünde bulundurarak bu korumadan yararlanamayacağına karar vermiş.

Aydemir’in silah karşıtı olmadığını, nitekim daha önce (nerdeyse yirmi yıl önceki) silahla yaralamadan sabıkası olduğunu, yine laik düzende askerlik yapmayacağını belirtmesinden yola çıkarak laik olmayan bir düzende askerlik yapabileceğini çıkarsamış. Bu nedenle de Aydemir’in gerekçelerinin dini, vicdani nedenler olmadığını, siyasi gerekçeler olduğunu, orduda hizmet etme yükümlülüğüyle Aydemir’in görüşleri arasında “ciddi ve üstesinden gelinemez bir çelişki” olmadığını belirterek aynı kararını devam ettirmiş(10 ay hapis cezası).

Bir farkla ki, Anayasa Mahkemesinin iptal kararlarını göz önünde tutarak, Aydemir’in cezasını para cezasına çevirmiş ve neticeten 6.000 TL hapis cezasına hükmetmiş. Para cezasının ödenmemesi durumunda hapis cezasına çevrilecek.

 

 

http://www.savaskarsitlari.org

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: