Bu sene Belçika’da düzenlenen ve “çiftlik”…‏

Bu sene Belçika’da düzenlenen ve “çiftlik” hayvanlarının korunması için faaliyet gösteren bir koruma merkezinde başlayan Uluslararası Hayvan Hakları Buluşması’na 20’den fazla ülkeden katılım oldu ve yaklaşık 250 aktivist katıldı. Uluslararası buluşmaya Türkiye’den de katılım oldu; aktivistler iki farklı hayvan özgürlüğü grubundan bireysel olarak katılırken, buluşmaya Türkiye’den iki kere üst üste katılmış olundu.

Tamamen vegan olarak organize edilen buluşmada, Türkiye’deki hayvan hakları/özgürlüğü hareketi hakkında da bir sunum yapıldı; Gezi Parkı protestoları ve direnişine dair bir sohbet gerçekleştirildi ve Türkiye’deki hayvan özgürlüğü eylemlerinden örnekler gösterildi.

Buluşma programı dahilinde ALF filminin gösterileceğinin duyurulmasının ardından, Fransa’dan gelen anti-faşist hayvan özgürlükçüsü vegan aktivistler, söz konusu film ile ilgili bazı endişe verici durumlardan bahsederek filmin yönetmeninin Fransa’da faşistlerce öldürülen bir hayvan özgürlükçüsü vegan-anarşistin katili ile ilişkisini teşhir etti. Bunun üzerine kampa ev sahipliği yapan tesisin sahibi, bu filmin yönetmeni ile olan sıkı ilişkisini öne sürerek Fransa’dan gelen aktivistleri, kamp alanından kovdu.

Bu yıl 15. kez düzenlenen uluslararası buluşmada yaşanan bu saldırgan, faşizan ve otoriter tutum karşısında, Türkiye’den katılan aktivistler de dahil olmak üzere buluşmaya gelen aktivistlerin %80’i, kamp alanından, Fransa’dan gelen aktivistlerle ayrılma kararı aldı ve kovulan aktivistlerle dayanışarak tepkilerini dile getirdi.

Belçika’da yaşadığımız ve bu coğrafyada da hiç yabancı olmadığımız bu olay, bize tüm dünyada endişe verici bir şekilde yükselmekte ve çeşitli sosyal mücadele kulvarlarının içine sızmakta olan ve diğer düşünceleri, yaşam tarzlarını yok sayan faşizan düşünce biçimlerini ve bunların karşısında dayanışmanın ne kadar güçlü bir eylem biçimi olduğunu bize bir kez daha hatırlattı.

Fransa’da yaşanan üzücü olay her ne kadar çok “uç” bir nokta olarak gözükse de Türkiye’de de benzer olayların yaşanabileceğini biliyoruz ve bu gibi olaylar karşısında nasıl bir tavır takınacağımız konusu bir kez daha gündemimize gelmeli diye düşünüyoruz. Türkiye’de de hayvan hakları/özgürlüğü aktivistlerinin milliyetçilik, Kürt düşmanlığı, yabancı düşmanlığı, ırkçılık, homo-transfobi gibi mevzularla aralarına net bir çizgi çekemediği, yıllardan beri tanık olduğumuz bir gerçeklik maalesef… Hayvan hakları hareketinin ulusalcı, ırkçı, milliyetçi eğilimlerin hakimiyetinde gittiği, şekillendiği ve bu zarar verici eğilimlerin hayvan hakları konusunu kendi tekellerinde zannetmesi, birçok kez özellikle Kürt halkının ve Türkiye’de yaşamış ve yaşamakta olan diğer etnik grupların özgürlüğüne karşı faşizan, baskıcı tarafta yer almaları, devlet ve kapitalizmle araya çizgi -keskin/radikal bile değil- çizilememesi, dünyada yaşanan sorunlarla bu coğrafyada yaşadığımız sorunların benzerliği su götürmez bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Bu vesile ile bir kez daha, hayvan özgürlüğünün aynı zamanda insan özgürlüğü olduğunu söylemek istiyoruz. Devletler tarafından çekilen sınırların, halklar arasında ısrarla ekilmek istenen nefret tohumlarının hayvan özgürlüğü gibi son derece politik olan bir mücadelede tutunamaması gerektiğini, bu gibi düşüncelerin yok olmaya mahkûm olduğunu belirtmek istiyoruz. Ayrıca, hayvanlardan yana saf tutan, onların iyiliğini, özgürlüğünü isteyen, onların haklarını ve varlığını gözeten kişi ve gruplara bir kez daha hayvanların canını alan, haklarını yok sayan, çiğneyen devletle ve sermaye grupları ile işbirliği yapmamaya çağırıyoruz. Çünkü biliyoruz ki onlarla yapılan her işbirliği, hayvanların sistematik bir şekilde soykırıma uğratılmasına ve hayvanların üzerindeki tahakküm ve zulmün meşrulaştırılmasını sağlayacak ve bu katilleri aklayacaktır.

Aşağıda konu ile ilgili olarak, buluşmadan ayrılma kararı alan ve zorunluluğu hisseden aktivistler olarak yazdığımız ortak bildirinin Türkçe çevirisini okuyabilirsiniz:

Bu senenin Uluslararası Hayvan Hakları Buluşması’nda, Belçika’da geçici bir kopuş

Belçika’da düzenlenen, bu seneki Uluslararası Hayvan Hakları Buluşması’nda yaşanan geçici kopukluk hakkında yazılan bildiridir. Antifaşist hayvan özgürlükçüler buluşma mekânından ayrılmaya zorlanmıştır. Bu tavır, kabul edilmedi.

Uluslararası Hayvan Hakları Buluşması (IARG) – Belçika

BİLDİRİ
18.08.2013

16-18 Ağustos 2013 tarihleri arasında, 20 ülkeden fazla yerden gelen hayvan özgürlüğü aktivistleri, hayvan özgürlüğünün teorisi ve pratik bakış açıları hakkında tartışmak için Belçika’da bir araya geldi. Buluşmanın organizatörleri ve katılımcıları, buluşma boyunca hiçbir ayrımcılık ve tahakküm çeşidinin tolere edilmeyeceğini kabul ve deklare etti. Irkçılar ve faşistler, hayvan hakları/özgürlüğü hareketine veya anti-türcü harekete sızmaya çalıştılar. Hayvan hakları/kurtuluşu veya anti-türcü harekete sızarak, bu hareketi kendilerine mal etmeye çalıştıkları da bilinen bir gerçek. Bu, gündelik yaşamlarımızda ve bu tür buluşmalarda, hareketimiz içerisinde faşizme karşı neden güçlü bir şekilde duruş sergilemek için acil olarak harekete geçtiğimiz konusunda önemlidir.

1998’den beri, ilk olarak, Hollanda’da ilk kez toplanan Uluslararası Hayvan Hakları Buluşması’nda, antifaşist hayvan özgürlükçüleri buluşmadan ayrılmaya zorlanmıştı. Bu, kesinlikle kabul edilemez ve bizler tarafından da asla kabul edilmedi.

İlk günün sonunda, buluşmanın bir bölümü sonlandı ve neticede, yaşanan bu olay karşısında, faşist/aşırı sağcı hareketlerle bağlantılı olan grup ve/veya kişilere tolerans gösterilemeyeceği yönünde, karşı bir tutum belirlendi. Sonuç olarak, toplantının yapıldığı mekâna sahip olan “yönetim”, karara katılmadığını otoriter ve tehditkâr bir biçimde ifade etti. İkinci gün, yönetim, tartışma konusunu ortaya atan insanların kendi mülklerini terk etmesini istedi. Yanıt olarak, buluşmaya katılanların büyük bir kısmı, alanı terk etmesi istenen küçük grupla dayanışma gösterdi. Gerginlik daha da tırmandı ve durumdan rahatsız olan insanlar araziden kovuldu, böylece IARG’nin diğer birçok katılımcısı, buluşma yerini, onlarla birlikte terk etme kararı aldı.

Daha sonra, bize yönetimin tüm aktivistleri gitmeye zorladığı söylendi, ancak Uluslararası Hayvan Hakları Buluşması 2013 henüz tamamlanmamıştı.

Hep birlikte hareket edebilmek için çok güzel bir arazi bulduk ve bu senenin buluşmasını kendi kendimize örgütleyerek devam ettirdik. Atölyeleri ve yemeği birlikte organize etmemiz, buluşmayı devam ettirme konusunda kendimizi yetkili hissettirdi ve hiyerarşik olmayan biçimlerde örgütlenebileceğimiz, organize olabileceğimiz mekânlara, alanlara ihtiyacımız olduğunu bir kez daha gösterdi.

Seksizm, trans-homofobi, türcülük ve bu yılki buluşmada olduğu gibi bilhassa ırkçılık ve faşizm de dahil, tüm baskı biçimlerine karşı duruşumuzun ne olduğunu tekrar teyit etmek önemlidir. Bu ideolojiler tehlikelidir ve IARG’nin tüm bireylere ayrımsız saygı gösterme pozisyonuyla bağdaşmazlar. Sadece faşist ve sağcı gruplara karşı tutum belirlemek değil, aynı zamanda onlara sempati besleyen ve herhangi bir platformda müsamaha gösterenlere karşı da tutum sergilemek önemlidir.

Bu seneki buluşmayı organize edenlere etkinlik boyunca ve öncesinde kendilerini bu işe adadıkları ve çok çalıştıkları için içten teşekkür ve şükranlarımızı ifade ediyoruz. Gönüllülere, atölye organize edenlere ve yemekte emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyoruz.

IARG üyeleri olarak, faşizme, sağcılara ve diğer saldırgan gruplara karşı aktivistleri dünya çapındaki mücadelelerinde desteklemekten gurur duyuyoruz. Bir dayanışma kültürü oluşturarak, her türlü tahakküm biçimini ortadan kaldırmak ve herkes için kurtuluş elde etmek için birlikte çalışabiliriz.

Bildirinin orijinal hali: http://publish.indymedia.org/en/2013/08/965358.shtml

Konu hakkında detaylı bilgi (EN, FR, ES, IT): http://pantheresenragees.noblogs.org/post/2013/08/22/international-animal-rights-gathering/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: