9. Hasankeyf Festivali başladı

Batman Belediyesi tarafından “Kültür ve sanatla özgür geleceğe yürüyoruz” şiarıyla düzenlenen 9. Batman Hasankeyf Kültür Sanat Festivali, Batman Kültür Merkezi’nin temel atma töreni ile start aldı.

Aralarında BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, BDP PM Üyesi Meliha Varışlı, Belediye Başkanvekili Serhat Temel, eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, BDP il ve merkez ilçe yöneticileri, DÖKH bileşenleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile kent dışından gelen konukların katılıyla gerçekleşen festivalin ilk etkinliği olan temel atma töreni davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla atıldı.

Törende konuşan Belediye Başkanvekili Serhat Temel, özgürlük ve kimlik mücadelesi veren halkların mücadele tarihleri içerisinde en çok kültür sanat politikalarıyla kendilerini var etmeye çalıştıklarını belirterek “Biz de mensubu olduğumuz siyasi gelenekten aldığımız güç ve iradeyle ilk defa 99’dan itibaren belediyelerin halkın eline geçmesiyle bu temelde kültür sanat politikalarını yürütüyoruz” dedi.

 2009’dan bu yana şehir tiyatrosu çalışması, Hasankeyf Orkestrası, yıl içerisinde tiyatro ve edebiyat günleri, Yılmaz Güney Sinema günleri ve şu anda gerçekleşen 9. Batman Hasankeyf Kültür Festivali’nin bu şehre ilişkin öngördükleri kültür politikalarının bir yansıması olduğuna dikkat çeken Başkanvekili Temel, “Yine bu süreç içerisinde yaptığımız özellikle sinema ve tiyatro günlerinde çok fazla yoğun ilgi olması fakat buna karşılık yeterli salon ve alanlarımızın olmamasından kaynaklı Batman’a bir tiyatro sahnesine ihtiyaç olduğu ve bunun yararlı olacağını düşünerek bu kültür merkezinin inşa çalışmalarını başlattık. Bugün burada bu kültür merkezinin temellerini atmış oluyoruz. Şüphesiz ki Batman’ın kültür sanat kenti olması, daha kapsamlı daha öngörülü, önümüzdeki 15 yılı planlayacak şekilde olması bizim açımızdan hayatidir ve bu şekilde yaklaşılması gerektiğini düşünmekteyiz. İşte burada temellerini atacağımız bu kültür merkezi yaklaşık 2 bin metrekare alanda bin 250 metrekare kapalı alanı ve yaklaşık 2 buçuk milyon maliyeti ile bu politikalarımıza hizmet edecektir. Bu kültür merkezinin içerisinde 350 kişilik tiyatro sahnesi, sanat atölyeleri ve gençlerimizin kendilerini ifade edebilecekleri kurslar, salonlar, fuaye ve resim sergisi salonları yer alacaktır” şeklinde konuştu. 

9. Batman Hasankeyf festivali, akşam saatlerinde Basın Kavşağı’nda yapılacak olan açılış konseriyle devam edecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: