Kandil, Öcalan ve Kürtlerin ilişkisi

Türk devletinin Kürtlere yönelik “böl-yönet” politikasına KCK yönetimi aşina.

1983-84’te Alman hükümetinin operasyonu olan Semir(Çetin Güngör) hamlesi, PKK’yi “ılımlı”, yani Avrupa’yı merkez alan bir çizgiye çekmeyi amaçlıyordu.
1990’larda Mehmet Şener benzer bir hamle gerçekleştirmek istedi. Nizamettin Taş-Osman Öcalan 2000’lerde benzer bir taktik izlediler. Öcalan daha 1980’lerde bu karşı politikayı “Apo’ya hayır, ılımlı PKK’ye evet” şeklinde açıklıyordu.
O gün PKK’yi başka bir çizgiye çekmek isteyenler, örgüt yönetimini ılımlı, Öcalan’ı ise sert olarak lanse ediyorlardı.
Şimdi bunun tam tersi bir durum var. Bu yeni durum “Öcalan’a evet, Kandil ve BDP’ye hayır” şeklinde özetlenebilir.
Hükümet bu politikasıyla, “Öcalan da bunlara karşı” havası yaratmak istiyor.
AKP bu politikası ile Kürdistan’da oy almak istiyor.
Müzakere edilecek doğru kişinin Öcalan olduğunu anladıkları için böyle davransalar, tamam. Ama söz konusu olan bu değil. Bu gayretin arkasında bir hinlik var. Bu hinlik bir yanı ile Öcalan ile Kandil’i karşı karşıya getirme istemi olurken, öbür yanıyla Kürt seçmenler nezdinde BDP ve Kandil’i çözüme karşı, kendileri ve Öcalan’ı çözümden yana göstererek oy avcılığı yapmak.
Çizilen tablonun motivasyonu kuşkusuz ki sorunu çözmek değil. Eğer böyle olsaydı muhatap alınan güç çok başlı ve kaotik gösterilmezdi.
Şu çok açık: Ne Öcalan Kandil’i boşa çıkartır bir strateji izler; ne de Kandil Öcalan’ı boşa çıkartır.
AKP Hükümeti gafletin içindedir.
Öcalan’ın kaldığı oda üç santim büyüdü, televizyon geldi diye Kandil ve BDP’yi yolda bırakacağını düşünüyorlar herhalde.
Kandil 2000 yılından bu yana herkese “müzakere adresi olarak Öcalan’ı görüyoruz” diyor. Siz şimdi Kandil’in Öcalan’ı zora düşürecek, onaylamadığı bir tutum takınacağına inanıyor musunuz?
Hakikaten de hükümetin ve ona bağlı çevrelerin durumu komik ve trajik.
Öcalan, Kandil ve BDP sürecin gidişatı ve stratejik durumu hususunda hemfikirler.
Hükümet ve yazıcılarının aksi fotoğraflar yaratıyor olmalarının arkasında oy hesabı ve Kürt siyasi hareketini demoralize etmek yatıyor. Hükümetin bu tavrının amacı, kuşkusuz ki, Kürtlerde ve Kürt siyasi hareketinde kafa karışıklığı yaratmak ve onları zayıflatmaktır.
SAMER (Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi)’in araştırmalarının sonuçları bunun başarılı olamadığını gösteriyor.
SAMER Ekim 2013 tarihinde Türkiye’nin Kürt bölgelerinde, 22 kent merkezinde araştırma yaptı. Araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı.
SAMER araştırmasının en çarpıcı yanı şu: Kürtlerin yüzde 74’ü siyasi statü istiyor. Araştırmanın önemli başka sonuçları da vardı: “Araştırmaya katılanların yüzde 74,8’i anadilde eğitimi, yüzde 71’i Kürtçenin resmi dil olmasını, yüzde 68,9’u Demokratik Özerklik, yüzde 68.2’si Öcalan’ın sürece katılması için şartlarının düzeltilmesini istiyor.”
Kürtler AKP’nin sorunun çözümü konusunda bir projesinin olmadığına inanıyor.
“Demokrasi paketinde sizce neler olmalıdır” sorusuna ise, deneklerin yüzde 74’ü Kürtlerin statüsünün tanınması, yüzde 74,8’i devlet okullarında anadilde eğitimin yer alması, yüzde 71’i Kürtçe’nin resmi dillerden biri olarak kabul edilmesi, yüzde 68,9’u Demokratik Özerklik, yüzde 71,3’ü genel af, yüzde 76,7’si yerel yönetimlerin güçlendirilmesi cevabını veriyor.
SAMER araştırmasının sonuçları KCK’nin Kürt sorununun çözümü için deklare ettiği taleplerle büyük oranda örtüşüyor.
Hükümet ve yazıcıları, çözüm sürecinde KCK’nin yolu yokuşa sürdüğü ve gerekli adımları atmadığını çizmeye çalışsalar da, araştırma Kürtlerin aksini düşündüğünü söylüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 46,8’ine göre KCK sorumluluklarını yerine getiriyor. Yüzde 59,8’i ise, hükümetin sorumluluklarını yerine getirmediğine inanıyor.
Bu anketin en önemli sonucu kuşkusuz KCK ve Kürtler arasında Gülen Cemaati’nin ve AKP Hükümetinin gevşetme ve kopartma çalışmalarına rağmen güçlü ve sağlam bir ilişkinin var olduğudur.
Görülüyor ki, Kürtleri “böl-yönet” siyaseti artık işe yaramıyor.

Halil Savda

3800
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: