HÜKÜMET SEKS İŞÇİLERİNE UYGULADIĞI EKONOMİK ŞİDDETE SON VERMELİ!

Geçtiğimiz günlerde yazılı medyada yer alan bilgiler, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Maliye Bakanlığı’nın ortak bir çalışma başlatarak kayıtdışı seks işçiliği yapan kişilerden belirlenecek bir orana göre vergi almayı planladığını göstermektedir.

Türkiye’de genelevler dışında seks işçiliği yapan kişiler Hükümet’in halihazırda yoğun şekilde devam eden baskısı altında hayatlarına devam etmeye gayret etmektedirler. Hükümet baskısı sadece kayıtdışı seks işçiliği yapanlara yönelik değil, aynı zamanda genelevlerin kapatılması noktasındaki iradesi ile birlikte kayıt altında çalışan seks işçilerini de hedef almaktadır.

Kayıtdışı şekilde çeşitli mekanlarda seks işçiliği yapan bireyler kolluk kuvvetlerinin 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun meşru olmayan şekilde uygulanması suretiyle zaten sürekli bir ekonomik şiddetin baskısı altındadır. Kolluk kuvvetleri keyfi şekilde seks işçilerinden “gürültü yapmak” veya “rahatsız etmek” gibi son derece muğlak iddialarla Kabahatler Kanunu’na dayanarak bir nevi “vergi” almaktadır. Sokakta veya evlerinde çalışan neredeyse bütün seks işçileri polisin bu uygulaması sebebiyle ekonomik açıdan mağdur olmaktadır.

Kabahatler Kanunu üzerinden seks işçilerine kesilen para cezaları yetmezmiş gibi şimdi bir de seks işçilerinin kazançları üzerinden belirli bir oranda vergi almaya çalışmak hem keyfilik hem de hukuksuzluk demektir. 

Hükümet’e soruyoruz:

Madem kayıtdışı seks işçiliği üzerinden elde edilen gelir “haksız” kazanç olarak değerlendiriliyor, o halde neye dayanarak bu kazanç üzerinden vergi almayı planlıyorsunuz?

Kayıtdışı alanda yapılan seks işçiliği üzerinden gelir elde etmeye çalışmak ve aynı zamanda bu sektörde çalışan seks işçilerinin emek eksenli taleplerini sürekli olarak reddetmek bir çelişki değil midir?

Yıllardan beridir seks işçileri olarak seks işçiliğinin bir meslek olduğunu vurguluyor ve emek eksenli haklarımızın verilmesini, sağlıklı koşullarda çalışma hakkımızın sağlanması ile her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı mücadele edilmesi gerektiğini belirtiyoruz. Buna cevaben Hükümet, kayıt altında çalışan seks işçilerinin iş yeri olan genelevlerin kapatılması politikasını devam ettirirken, kayıtdışı çalışan seks işçilerine yönelik polis şiddeti, usulsüz ve keyfi para cezaları, çalışma koşullarını kötüleştiren ve seks işçilerini daha riskli ve güvenliksiz alanlara iten uygulamaları gündeme taşımaktadır.

Tekrar ediyoruz:

Genelevlerin kapatılması meselesinde de belirttiğimiz gibi, seks işçilerine yönelik her türlü ayrımcı uygulama, seks işçiliğini iddia edildiği gibi bitirmeyecek, aksine seks işçiliği yapan bireylerin fiziksel, psikolojik ve ekonomik açıdan güvenliğini daha çok riske atacaktır. Bin bir zorlukla para kazanmaya çalışan seks işçilerinin ekonomik kapasitesini düşürecek her türlü uygulama, seks işçilerini kendilerinden alınan parayı yeniden kazanabilmek için daha çok sokağa itecek, seks işçilerine yönelik şiddet olaylarını arttıracak, seks işçilerinin yasadışı ağlara bağımlılığını arttıracak ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı seks işçilerinin korunma seviyesini düşürecektir.

Hükümet’i kendisiyle çelişen politikalar oluşturmaktan vazgeçmeye ve seks işçilerine yönelik ekonomik şiddete son vermeye çağırıyoruz! Seks işçilerinin attığı her adımı suç haline getiren Türk Ceza Kanunu ile seks işçilerinden her gün bir nevi “vergi” toplanmasına vesile olan Kabahatler Kanunu ile seks işçiliğini kriminalize eden Hükümet’in bir de kayıtdışı seks işçiliği yapan kişilerden vergi toplamaya çalışmasının kendisidir asıl hukuksuzluk.

Seks işçilerinin emekçi haklarını yok sayan, çalışma hakkımıza sürekli şekilde saldıran Hükümet’in bizden vergi almaya hakkı yoktur! Genelevleri kapatan, sürekli ev kapatmaları ile bizi sokağa iten, sokakta bize keyfi para cezaları kesen, şiddet uygulayan Hükümet’i protesto ediyoruz!

Diğer iş kollarında olduğu gibi emeğimizden dolayı doğal olarak hakkımız olan emeklilik, güvenli çalışma alanları, sosyal güvence ve benzeri haklara kavuşmadan bizden vergi alınmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz!

Saygılarımızla,

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği

Adres: Konur 2 Sokak 44/8 06640 Kızılay, ANKARA
Tel: 0312.419.2991
E-Posta: kirmizisemsiye@kirmizisemsiye.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: