Kent mitinginde polis saldırısı ve çatışma (Kadıköy)

Alinti:http://sosyalsavas.org/2013/12/kent-mitinginde-polis-saldirisi-ve-catisma-kadikoy/

Kent Hareketleri ile Kuzey Ormanları Savunması ve Forumlar Arası Kentsel Dönüşümle Mücadele Çalışma Grubu öncülüğünde düzenlenen İstanbul Kent Mitingi için binlerce kişi iki koldan Kadıköy İskele Meydanı’ndaki miting alanına yürüdü. Miting alanına girişte kurulan arama noktalarında yaşanan gerginlik artından çatışma meydana geldi. Polis tazyikli su ve gaz bombaları ile kitleye saldırdı. Kitle de polise taşlarla karşılık verdi. Gaz bombalarından çok sayıda yaşlı etkilendi.

Kent Hareketleri ile Kuzey Ormanları Savunması ve Forumlar Arası Kentsel Dönüşümle Mücadele Çalışma Grubu öncülüğünde HDP ve HDK’nin de destek verdiği İstanbul Kent Mitingi için binlerce kişi iki koldan Kadıköy İskele Meydanı’ndaki miting alanına yürüdü.

Kadıköy Numune hastanesinin önünde aralarında 2B hak Sahipleri Platformu, Beylerbeyi Derneği, Gaziosmanpaşa Halk İnisiyatifi, Abbasağa Park Forumu, Konut Hakkı Koordinasyonu, Tozkoparan Mahallesi Derneği, Çiftehavuzlar Koruma Platformu, Gülbağ Forumu ve Avcılar Gezi Dayanışması, Diren Bakırköy Forumu, İstanbul Hepimizin İnisiyatifi aralarında bulunduğu kent hareketleri ve park forumlarının üyelerinin ve DSİP’lilerin de bulunduğu binlerce kişi “Evime, kentime, mahalleme, ormanıma dokunma”, “Hükümet istifa”, “Yıkımlara karşı omuz omuza” ,”Barınma hakkımız satılmaz” ve “Kutunu da al git” pankartlarıyla yürüyüşe geçti.

“Yaşam alanlarımızda söz hakkı sermayenin değil bizimdir”, “Sustuk sıra bize geldi”, “Su demokrasisi istiyoruz”, “HES’lere hayır”, “Çocukların dışarıda oynayabileceği bir kent istiyoruz”, “İstanbul bizim” “Evime ekmeğime dokunma” dövizlerinin yanısıra Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan kitele, yaşamını yitiren Gezi direnişçilerini de andı.

Kitle ayrıca taşıdıkları ayakkabı kutularıyla yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını protesto etti. Binlerce kişi yürüyüş sırasında sık sık, “Hükümet istifa”, “Yıkımlara karşı omuz omuza” sloganları attı. Yürüyüş sırasında bir grup ise duvarlara, “Sokak sokak direniş”, “Uyanacak Berkin uyanacak” yazılamaları yaptı. Yürüyüş esnasında “rantsal talana” çaldıkları düdüklerle tepki gösteren kitle çalınan davul zurnalar eşliğinde miting alanına girdi.

Sögütlüçeşme’den ise aralarında Kuzey Ormanları savunması, Gülsuyu – Gülensu halkı, park, mahalle, üniversite ve semt forumları, HDK, Karadeniz İsyandadır, LGBTİ örgütleri, Gezi Direnişi tutsak aileleri, anarşistler, HDP, BDP, SDP, ESP ve demokratik kitle örgütleri üyesi binlerce kişi de miting alanına doğru ikinci koldan yürüyüşe geçti. En önde Kuzey Ormanları Savunması’nın “Kuzey ormanları yedirtmeyeceğiz” pankartı taşınırken, kortejin önünde bisikletli insanlar, “Yaşamı savunmak için pedallıyoruz” pankartını açtı.

Eylemde yolsuzluk skandalına tepki gösteren dövizler yer aldı. Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin isimleri ve Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş’ın annesinin adı okunarak “yaşıyor” sloganı atılan yürüyüşte binler , “Her yer Taksim her yer direniş”, “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk” , “Hırsız var” sloganlarını attı.

Kortej önlerinde yüzleri boyalı çocuklar, ağaç kostümü giymiş insanlar yürüdü. Eyleme Ritimİstanbul ve Karadenizliler müzikleriyle eşlik etti. Avrupa Yakası’ndan vapurla miting alanına gelen gelen kitle de “Her yer Taksim her yer direniş”, “Hükümet istifa” sloganları eşliğinde alana girdi. Yürüyüş sırasında Halbank’ın önüne gelen kitle yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna tepki gösteren dövizler astı.

“Hırsız var “, “Çal çal ne nereye kadar bitti buraya kadar”, “Çıkın dışarı” sloganları attı. Halkbank’ın önüne gelen Öğrenci Kollektifleri ve Halkevi üyeleri Halbank’a “İşte burası hırsız yuvası” diyerek yumurta attı.

BDP İstanbul İl Örgütü, “Gezi ruhuyla demokratik ekolojik toplum için ele ele” HDP İstanbul İl Örgütü ise “Haramilerin saltanatı yıkılsın iktidar halka” pankartlarıyla miting alanına girdi. Kitlenin alana girişinin ardından miting programının başlaması bekleniyor.

Kortejlerin girişi devam ederken aralarında BDP ve HDP’lilerin olduğu gruba gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Polisin saldırısına kitle sopa ve şişelerle karşılık verirken çatışmalara Kadıköy sokaklarına sıçradı. Miting alanındaki on binler ise polis saldırısını sloganlarla protesto ediyor.

Polis saldırısında kalbi duran yaşlı kadın hayata döndürüldü

İstanbul Kent mitingine polis saldırısı sonucu kalbinin durduğu belirtilen 64 yaşındaki Elif Çarmık yapılan tıbbi müdahaleler sonucu yaşama döndürüldü.

Kent Hareketleri ile Kuzey Ormanları Savunması ve Forumlar Arası Kentsel Dönüşümle Mücadele Çalışma Grubu öncülüğünde düzenlenen İstanbul Kent Mitingine polisler saldırmış atılan gaz bombası ve plastik mermilerden çok sayıda kişi yaralandı.

Saldırılar nedeniyle kalbi duran 64 yaşındaki Elif Çarmık Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne kaldırıldı. Kalbi iki kez duran kadına yapılan tıbbi müdahaleler sonucu yaşama döndürüldü.

Bu arada atılan bazı gaz bombalarının üstünde üretim yeri ve tarihinin yazılmaması da dikkat çekti.

Kaynak: Firatnews.org
VİDEO (DHA)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: