Temizöz’e faili meçhulden 100 yıl ÖLDÜRME TALİMATI VERDİ

  temizoz-e-faili-mechulden-100-yil_807_b

Cizre’deki 20 faili meçhul cinayetle ilgili esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, dönemin Kayseri İl Jandarma Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz hakkında beş kez ağırlaştırılmış müebbet ve 100 yıl hapis cezası istedi.  

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 1993-1995 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili davanın duruşmasına Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Üçü tutuklu sekiz sanığın yargılandığı davanın dün yapılan 45’inci duruşmasına JİTEM davasından tutuklu olan Cemal Temizöz, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, salonda tutuklu sanıklar Adem Yakın ile Burhanettin Kıyak ile tutuksuz yargılanan Kamil Atak hazır bulundu. Duruşmada kimlik tespitinin ardından mahkeme heyeti, dosyanın esası hakkındaki mütalaasını sunması için savcıya söz verdi. Savcı hazırladığı esas hakkındaki mütalaasında, emekli Albay Cemal Temizöz’ün sorgu ekibi kurduğunu ve bu ekibin gözaltına aldıkları kişileri sorgulayarak öldürdüğünü belirterek, 1990- 2000 yılları arasında Cizre’de tespit edilmiş 48 faili meçhul cinayet işlendiğine dikkat çekti.

Savcı, sanıklar tarafından kurulan örgütün 1993 yılından itibaren Cizre’de terörle mücadele amacıyla devlet tarafından sağlanan her türlü imkanları kullandığı ve Temizöz’ün talimatıyla çok sayıda cinayet işlendiğini dile getirdi.

ÖLDÜRME TALİMATI VERDİ

Savcı mütalaasında emekli Albay Cemal Temizöz’ün birçok kişinin öldürülmesi için talimat verdiğini ve diğer sanıklar Abdulhakim Güven, Burhanettin Kıyak, Hıdır Altuğ, Adem Yakın’ın da bu kişileri öldürdüğünü iddia etti. Savcı, Cemal Temizöz hakkında beş kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 100 yıl hapis cezası istedi. Savcı, diğer sanıklar hakkında da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezaları talebinde bulundu.

http://www.taraf.com.tr/haber/temizoz-e-faili-mechulden-100-yil.htm

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: