Fransız çevreciler Amerikan şirketini işgal etti

OGM

220px-Monsanto_Protests_in_Washington_DC_-_Stierch_02

Fransa’da genetiği değiştirilmiş mısır tohumu üretimi yasağının kanunlaşmasını isteyen çevreciler ve çiftçiler

 

Amerikan Monsanto şirketini işgal etti. 70 kadar eylemcinin 12 saat süren işgal eylemi jandarma müdahalesi ile son buldu.

Dün öğleden sonra ülkenin güneyindeki Aude departmanındaki Trèbes kasabasında bir araya gelen çevreciler, kentte bulunan Amerikan biyo-teknoloji devi Monsanto’nun bürolarını işgal etti. Bir çiftçi kollektifinin çağrısıyla eylem kararı alan militanlar, Çevre Bakanı’ndan genetiği değiştirilmiş mısır çeşidi MON810’un yasaklanmasını ve genetiği değiştirilmiş tüm gıdalar ile ilgili yeni çevre kanununda maddeler konulmasını istediler.     

Eylemciler, hükümetin ekim mevsimi gelmeden çiftçilere MON810 ve benzeri tohumlardan ekmemelerini tavsiye etmelerini ve üretimini yasaklamasını da talep ettiler.

Militanlar adına açıklama yapan Anti-OGM Kollektifi sözcüsü Jacques Dandelot, Temmuz ayında ülkedeki en yüksek yargı organı olan Danıştay (Conseil d’Etat) tarafından iptal edilen moratoryumun tekrar uygulanmasını istediklerini söyledi.

İşgal eylemine maruz kalan Monsanto şirketinden yapılan açıklamada ise, bu yıl genetiği değiştirilmiş mısır üretimi yapılmayacağı vaad edildi.

Birbirlerine zincirleme bağlanan çevreci militanların işgal eylemi jandarmanın müdahalesi ile son buldu. Öğleden sonra başlayan eylem bu sabaha doğru saat 1,5’daki müdahaleye kadar sürdü.

Öte yandan, hükümetin yeni çevre ve tarım kanunlarında doğal olmayan bu ürünlere yönelik maddeler koymasını isteyen çevreci ve çiftçiler bugün 17 kentte eylemde olacak.

Genetiği değiştirilmiş mısır tohumu olan MON810 son yıllarda Avusturya, Macaristan, Yunanistan, Bulgaristan ve Lüksemburg gibi Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklanmıştı. Fransa’da ise daha önce alınan moratoryum kararı, AB hukukuyla bağdaşmadığı gerekçesiyle Fransız Danıştay’ı tarafından kaldırılmıştı.

Anf

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: