baris icin kadin girisimi basin aciklamasina davet

Merhabalar sevgili kadınlar,

Bildiğimiz gibi 30 yıldan fazladır süren savaşı nihayetlendirmek için Türkiye’de yeni bir döneme girildi. Barış İçin Kadın Girişimi 2009 yılından bu yana savaşın gündelik hayatı militaristleştirdiğini, halklar arasında yaratılmaya çalışılan düşmanlığın en fazla kadınları etkilediğini, erkek egemen sistemi güçlendirdiğini söylüyor. BİGK, barış için en fazla kadınların mücadele ettiği gerçeğinden yola çıkarak savaşın kadınlar arasında yarattığı ayrışmaları aşmaya, kadınların ortak sözünü ve eylemini oluşturmaya çalışıyor. Özel olarak da 2012’nin sonunda başlayan çözüm süreciyle birlikte 30 yıllık savaşın tüm kadınlara verdiği doğrudan ve dolaylı zararları açığa çıkarmaya çabalıyor. Sürecin erkekler arasına hapsolmaması için de kadınların muhataplığını ve aktif katılımını örgütlemek ve arttırmak için faaliyetlerini sürdürüyor.     
Barış İçin Kadın Girişimi çözüm sürecinde yaptığı eylem, gözlem, temas ve araştırmalardan oluşan, ulusal ve uluslararası kamuoyu, kurum ve kuruluşlarla paylaşacağı  bir rapor hazırladı. Raporda siyasi gruplar ile yerel ve toplumsal kesimler içinde yer alan kadınların çözüme ve barışa dair  beklentileri, talepleri, olması gereken yasal düzenlemeler, savaş hakikatleri ve güvenlik reformu gibi konular yer alıyor.

Raporu tüm kadınlarla paylaşmak ve tartışmak istiyoruz. Basın toplantısı ile duyuracağımız rapor  ile devleti bir an evvel barış sürecini yeniden canlandırmaya, barışın inşası sürecinde kadınların eşit katılımını sağlayacak düzenlemeleri hayata geçirmeye davet ederken; barışın toplumsallaşması ve şeffaflaşması için bütün çevrelerden kadınların bir araya geldiği partiler üstü bir oluşum ihtiyacını ve bu oluşumun çözüm için bir ulusal plan oluşturulmasının önemine dikkat çekmek istiyoruz.

Çözüm sürecinin kadınların erkek egemenliğine karşı toplumsal yaşama eşit katılımını sağlayacak bir barışa dönüşmesinin hep birlikte yol alabilirsek gerçekleşeceğini  biliyoruz.

Sevgili kadınlar, bu nedenlerle 25 Ocak Cumartesi günü sizi saat 13:30 da Cezayir Restoran’da yapacağımız basın toplantısında birlikte olmayı  umud ediyoruz.

Selamlarımızla

Barış İçin Kadın Girişimi-2014

www.barisicinkadinlar.com http://www.barisicinkadinlar.com/
barisicinkadinlar@gmail.com mailto:barisicinkadinlar@gmail.com

Twitter adresimiz: @barisicinkadinlar
Facebook grup: Barış İçin Kadın Girişim

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: