Cenevre 2’de Suriye çözümü olur mu?

HALİL SAVDA
halilsavda@gmail.com

Cenevre 2 Konferansı bunca tartışma ve mücadele içinde nihayet İsviçre’de başladı.

Cenevre 2’den gelen haberler güçler konumlanışında ciddi kırılmaların yaşanmayacağı ve çözümün erteleneceği yönünde. Çünkü taraflar Cenevre 1’deki konumlarını olduğu gibi koruyorlar.
Cenevre 2’nin zemini 30 Haziran 2012’de Cenevre’de düzenlenen konferans ile oluşturuldu. İlk konferansta BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi ile BM Genel Sekreteri katılmıştı. Toplantı sonunda yayımlanan bildiride tam yetkili bir Geçiş Hükümeti üzerinde anlaşmışlardı. Bildiride artan ölümlerin, şiddetin ve insan hakları ihlallerinin sona erdirilmesi uyarısı yapılmıştı.
Cenevre 2 Konferansı 1’de kararlaştırılan hedefin gerçekleşmesi için yapılıyor. Ancak Suriye yönetimi konferansa katılmakla birlikte Dışişleri Bakanı Muallim daha ilk günden yönetimi hiç kimseye devretmeyeceklerini açıkladı. Beşar Esad ise 19 Ocak tarihli bir röportajında “Cumhurbaşkanı adayı olarak saçimlere katılabilirim” diyerek adaylık sinyali vardi.  Muhalefet ise tam yetkili bir geçiş hükümetinde Esad’ın varlığını hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini söylüyor.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Konferansın açılışında yaptığı konuşmada geçiş hükümetinde Esad’ın yeri olmadığını söyledi.
Suriye’de yaşanan yalnızca bir iç savaş değildir. Savaşın uluslararası, bölgesel ve ulusal güçler olmak üzere üç taraf var. 1-) ABD, AB, Suudi Arabistan, Türkiye, Katar ve İsrail aralarında kimi farklar olsa da bir cephe. 2-) Rusya, İran, Çin ve Suriye öbür cephede temsilini buluyor. 3-) Suriye muhalefeti, Esad rejimi ve Kürtler. Suriye muhalefeti kendi içinde birçok parçaya bölünmüş durumda. Yine rejim ile savaşında halkın desteğini alamadı ve dışarıdan aldığı silah ve para desteğine rağmen kazanma şansı yok. Rejim güç kaybetmesine rağmen hala ayakta ve halk desteği her geçen gün artıyor.
Kürtler ise hem askeri olarak hem de halk örgütlenmesi olarak epey mesafe kaydetmiş durumdalar.
Rojava’da Ermeniler, Asuriler ve Araplar ile birlikte özerk demokratik yönetimlerini ilan ettiler.
Kürtler dışında herkes Cenevre 2 Konferansı’nda temsil ediliyor.
Oysa Suriye’de çözüm etnik ve inançsal farklılıkları zenginlik olarak okuyan, çözümün farklılıkların demokratik ortak yaşamı ile olabileceğini söyleyenler yapabilir. Bunu da somut yaşandığı tek yer Rojava. Kürtler Cenevre 2 Konferansı’ndan dışlanınca Rojava’da yaşayan Ermeniler, Araplar ve Asuriler ile birlikte Konferansın gerçekleştiği gün Demokratik Özerklik yönetimilerini ilan ettiler. Onlar da Cenevre 2 sürecine böyle dahil oluyorlar diyebiliriz. Çünkü Cenevre 2 denilen iki güne sıkıştırılacak bir süreç değil; aylarca sürecek bir mücadele sürecidir.
Suriye’deki şiddet sarmalından çıkış için konferansa katılan 40 devletin her birinin cebinde bir çözümü var. Ancak hiç biri sorunu çözecek olgunlukta değil. Tek çözüm Rojava’da 1 yıldır uygulanarak olgunlaşan ve yeni ilanı yapılan demokratik özerk yönetim sistemidir. Çünkü ancak burada Suriye halkları temsilini bulabilirler.
Mart 2011’de başlayan Suriye iç savaşı nasıl ki uluslararası-bölgesel güçler ile Esad ve muhalefet olmadan bitmeyecek ise Rojava ve Kürtler olmadan da demokratik bir Suriye çözümünden bahsetmemiz mümkün değil.
Cenevre 2 Konferansı’nın ise bu çatışma ve ayrışma içinde çözüm sağlama şansı yok.

1602
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: