Burada bir devrim yapılıyor

20 Mart 2014 23:34 Perşembe tarihinde NEVZAT SUER SEZGIN <nevzatsuersezgin@yahoo.com> şöyle yazdı:

 

Devrimi savunmak için Rojava’da bulunan Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) savaşçısı Yasemin Güneş, gönderdiği mektupta Rojava devrimini anlattı:

http://etha.com.tr/Haber/2014/03/20/dunya/burada-bir-devrim-yapiliyor/

 

Devrimi savunmak için Rojava’da bulunan Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) savaşçısı Yasemin Güneş, gönderdiği mektupta Rojava devrimini anlattı: “Yüzyıllardır yok sayılan, inkar ve imhaya uğrayan halklar bugün Rojava’da devrimci demokratik bir sistem inşa ediyorlar. Kürtler, Araplar, Süryaniler, Ermeniler ve Yezidiler bu sistem içinde kendilerini yeniden kuruyor ve aynı zamanda tüm yabancılıklarını ve ön yargılarını aşarak birlikte var olmayı öğreniyorlar.”

 

 

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2014 Perşembe, 10:11

ROJAVA- Devrimi savunmak için Rojava’da bulunan Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) savaşçısı Yasemin Güneş, gönderdiği mektupta Rojava devrimini anlattı.
Güneş’in mektubu şöyle:     
“Yüzyıllardır yok sayılan, inkar ve imhaya uğrayan halklar bugün Rojava’da devrimci demokratik bir sistem inşa ediyor. Kürtler, Araplar, Süryaniler, Ermeniler ve Yezidiler bu sistem içinde kendilerini yeniden kuruyor ve aynı zamanda tüm yabancılıklarını ve ön yargılarını aşarak birlikte var olmayı öğreniyorlar. Demokratik özerlik projesini destekleyen tüm partiler yönetim aygıtları içinde yer alıyor. İrili ufaklı olmaları bir engel değil. Hatta bu noktada ciddi bir çaba da olduğu söylenebilir. Devrimin korunması ve ilerletilmesinin halkların birleşik gücünün alt ve üst yapının tüm birimlerinde kurumsallaşmasından geçtiği deneyimlenmiş durumda. Halklar yönetmeyi öğreniyorlar. Her hangi bir özerklik değil devrimci ve demokratik karakterli bir sistem inşası gerçekleşiyor burada. Kapitalizmin kuşatmasında ve onun alışkanlıkları ve burjuva zihniyetin tüm saldırıları altında yürüyor bir devrim.
Yerel yönetimler bu sistemin yere basan ayakları. Politik strateji ve taktik, yerel yönetimler zemininde somutluk kazanıyor, görünür hale geliyor. Halkçı belediyecilik tarzı örgütlenmeye çalışılıyor. Nasıl mı?
Belediye meclisi ve kentin halk meclisi ortak bir koordinasyonla hareket ediyor. Kentle ilgili stratejik kararlar önce halk meclisine gidiyor ve bu meclisin onayından sonra pratikleşmeye başlıyor. Aynı şey kadın proje ve planları için de geçerli. Kantonların yerel yönetimler kadın koordinasyonu var. Eğer kanton düzeyinde bir karar alınacaksa bu önce kent kadın meclisinin gündemine taşınıyor ve burada onay aldıktan sonra uygulamaya geçilebiliyor.
Burada merkezi fırınlar var. Bu fırınların işletimi belediye tarafından gerçekleştiriliyor. Bu fırınlardan ekmekleri sokak komünleri alıyor ve komün bileşenlerine dağıtıyor.
Mazot yaşamda önemli. Kışın mazot sobaları kullanılıyor. Odun ve kömür Afrin’de kullanılıyor ancak Cizire kantonunda bulunmuyor. Benzin çok pahalı ve bulunması da zor olduğu için arabalar genelde mazotlu tercih ediliyor. Hane iş yerlerine dönük mazot dağıtımı belediyenin görevleri arasında. Keza ziraat için de mazot dağıtımı bu sistemle gerçekleşiyor. Mazot ihtiyaçları kooperatif ve mahalle meclislerine bildiriliyor, meclis onayından sonra dağıtım yapılabiliyor. Şu anda halktan su ve elektrik parası alınmıyor.
Örneğin belediyede çalışana mı ihtiyaç var, çalışan ihtiyacı meclislere bildiriliyor ve oranın önerisi doğrultusunda hareket ediliyor. Mahalle ya da kent meclisinin onaylamadığı kişiler bu çalışmada yer almıyor. Halk meclisleri ve belediye meclislerinin belediye görevlilerini görevden alma hakkı var. Olası sorunlar halk meclislerinde tartışılıyor, eleştiriler dile getiriliyor. Halka yaklaşım, değerlere saygı ve koruma, dürüstlük temel kriterler. Halka üstten yaklaşım, sorunlarının çözümünde yetersizlik, bireysel çıkar peşinde olma, erkek egemenlikli tutum ve davranış, hırsızlık karşısında soruşturma açılıyor ve halk toplantısında kişinin kendisine savunma hakkı da tanınarak ele alınıyor. Nasıl bir karar alacağına halk karar veriyor. Çalışanlara çok sınırlı bir fon veriliyor. Gönüllü çalışma esas alınıyor.

DOĞMADAN ÖLÜMSÜZLEŞEN BAGOK

Helepçe bu gönüllü çalışanlardan biri. Cizire belediyeleri kadın meclisinde yer alıyor. Qamışlo belediyesi kadın bölümü sorumlusu. Yurtsever bir ailede büyüyor Helepçe, annesi ve babası da devrim sürecine aktif olarak katılıyorlar. Yıllarca sevdiği kişiyle 7-8 sekiz ay önce evleniyor. Aşkla bağlılar birbirlerine. Mutlu bir beraberlikleri var. Devrimin inşası sürecinde görev alıyor Helepçe. Bütün gücüyle katılıyor.
5 ay önce hamile kalıyor. Cinsiyeti belli olduğunda bebeklerinin ismini de koyuyorlar. İsmi Bagok olacak. Bagok dağı Qamışlo’dan Tırbespiye’ye doğru giderken kuzeyde kalıyor. Yani Kuzey Kürdistan’da. Ortadoğu’da sınırlar tarihsel miadını doldurmuş ve artık kapitalist sömürgecilikler için sınırlar haline gelmiştir. Kürt halkı bu tarihselliği güncel kılmış ve sınırları aşmıştır.

Helepçe ve eşi Şero, bu aşılmış sınırların nasıl yıkıldığının unutulmaması adına, bu dağları, bu dağlarda destanlar yazanları anlatmak için bu ismi uygun görüyorlar bebeklerine . Bagok’a ‘Bizim de dağlarımız var’ diyecekler Bagok’un yamacında durarak…
Helepçe 11 Mart’ta belediyeye düzenlenen saldırıda şehit düştü. Bu saldırıda şehit düşenlerden beşi kadındı. Helepçe, maliye bölümü sorumlusu Emine ve ekoloji bölümü sorumlusu Rewşen, misafir Awaz ve maliye çalışanı Cihan.
Devrimde ve yeni bir sistemin kuruculuğu içinde yer almak kararı verenler biliyorlar ki; yeni bir yoldur yürüdükleri, yeni bir yaşamdır kurdukları.
Üçü aktif belediye çalışanı olmak üzere beş kadının bu saldırıda şehit düşmesi hiç de tesadüf değil. Devrimde kadın özgürleşmesinin bir nişanesi adeta.
Rojava devriminin güvencesi kadınlar. Kadınların devrime güçlü katılımı olmasa, erkeklerin denetim ve yönetimindeki bir devrimin bir süre sonra nasıl yıktığına benzeşme içine gireceği buradaki deneyimde açık biçimde ortaya çıkıyor.
Örneğin kadınların özellikle maliyede sorumlu kılınmak istenmesi boşa değil. Bir devrimi savunma tavrı. Örgütlenmeye teknik yaklaşım, ikna etmek yerine talimatçılık, maddi olanaklarla kurulan ilişki tarzı, eski sistemin uzantıları ile devrimin faydası adına kurulan ilişkiler, kadın iradesi ve inisiyatifine karşı direniş, kadını boşa çıkarmak, bürokratik işleri kadına verip sözde onu yönetici kılarak ama tüm “dışarı” işlerini denetim altına alarak kadını etkisiz kılma çabaları.
Helepçe, Emine, Rewşen ve diğerleri bu kuşatma altında devrimi savunurken şehit düştüler.
Kadın özgürleşmesi, kadının devrimin aktif bir gücü olarak kendini konumlandırması ve kendine onun öncü ve sürekleyici bir kuvveti olarak rol biçmesiyle gerçeklik kazanmaya başlıyor.
Rojava devrimini savunmak, kadın kurtuluş mücadelesinin temel gündemlerinden biri olmak zorundadır. Bugün bu devrimi savunmak bulunduğumuz her alanda kadın kitlelerinin fiili, meşru militan mücadelesini büyütmekten, kadın kitlelerinin fethine tam bir seferberlik ruhu ve pratiğiyle girişmekten geçiyor. Ama bu yetmez. Kadın özgürlük mücadelesinin de öncü ve önderi parti saflarında kadınları örgütlemekten, sınıfsız, sınırsız ve cinsel eşitlikçi parti doğrultusunu her şart altında savunmaktan geçiyor.
Helepçelerin ve doğmadan yıldızlar kervanına katılan Bagokların bizden istediği ve beklediklerine yanıt olmak boynumuzun borcudur.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: