Demokratlar, Solcular, Oyunu Neden HDP/BDP’ye Vermeli-1

Yeni yazım…                                                                                    Haluk Ünal
Selamlar
WordPress.com http://WordPress.com taksimsozlesmesi yayımlandı:”Haluk Ünal Blogumu izleyenlerin malumu. Yeni okuyacaklara küçük bir açıklama ile başlamakta yarar olabilir. Hiç bir siyasi partiyle organik bağım olmadığı gibi, kimseye akıl vermek, yol göstermek gibi bir niyetim de yok. Bence çağımızın sunduğu b” Yeni Taksim Sözleşmesi yazısı http://unalhaluk.wordpress.com/author/taksimsozlesmesi/ Demokratlar, Solcular, Oyunu Neden HDP/BDP’ye Vermeli-1 http://unalhaluk.wordpress.com/2014/03/25/demokratlar-solcular-oyunu-neden-hdpbdpye-vermeli-1/ by taksimsozlesmesi http://unalhaluk.wordpress.com/author/taksimsozlesmesi/ Haluk Ünal
Blogumu izleyenlerin malumu. Yeni okuyacaklara küçük bir açıklama ile başlamakta yarar olabilir.
Hiç bir siyasi partiyle organik bağım olmadığı gibi, kimseye akıl vermek, yol göstermek gibi bir niyetim de yok.
Bence çağımızın sunduğu bu mükemmel imkan nedeniyle, zaman zaman düşüncelerimi şu gökkube altında kalıcı bir yerlere kayıt düşme ihtiyacı hissediyorum. Dahası buna kendimce ilkesel bir anlam yüklüyorum.
Seçimde oyumu kime ve niçin vereceğim konusundaki kararımı da kayda geçmeyi hedeflemiştim. Öncekilerle benzer içerikte bir arz-ı hal ya da kayıt düşme yazısı olacaktı.
Ancak bir süreden beri başta Sırrı S. Önder olmak üzere HDP li sözcülere ve HDP ye dönük, kökü içerde ve sistematik kampanya bu tartışmaya katılma kararı vermeme neden oldu.
Cürmüm kadar yer yakarım. Ama önerim o ki, benzer düşünceleri savunan herkes lahavle çekmeyi bırakıp cürmü kadar yer yaksın sonucu birlikte görelim.
Çünkü bu kampanya en hafif deyimiyle ayıp. Daha ötesi sistematik bir ideolojik ve siyasi saldırı. Yani nefsi müdafa hakkını kullanmak elzem oldu.
Esas olarak derin CHP den kaynaklandığını düşündüğüm bu kampanyanın önerisi,”aman AKP ye oy vermeyin de kime verirseniz verin, bu adam güç kaybetmezse bu ülkenin başına büyük belalar açacak vb.” olsaydı; apolitik bir çaresizliğin, ya da bu ülke’nin Batı’sında çok yaygın olan sinizmin (Necmi Zeka’nın kulakları çınlasın) bir tezahürü der geçerdik.
Ayrıca bu haliyle öneri, kendi içinde mantıklı ve tutarlı sayılabilirdi.
Oysa kampanyanın hedefi HDP/BDP nin oyları. Özellikle de İstanbul’da Sırrı Önder’in CHP lehine adaylıktan çekilmesini talep etmeye, hatta suçlamaya kadar vardı. İnanılmaz süratle yaygınlaşan bu kampanya, HDP ye oyvermeyi ahlaki açıdan eleştirecek, “AKP ye çalışmak” olarak itham edecek bir şaşkınlığa dönüştü. Yarın İstanbul ve benzeri yerlerde CHP kaybeder de kazanmak için ihtiyacı olan oy HDP/BDP ninki kadar çıkarsa, isnat edilen “suç” iyice büyüyecek.
Önce böyle düşünen arkadaşlara, bir kaç kez Önder’in bir kaç kez de Kürkçü’nün yaptığı açıklamayı hatırlatayım.
Mealen şöyle “CHP ile seçim ittifakı için genel merkez ve başkan düzeyinde resmen görüştük. CHP yetkilileri bizimle ittifak etmenin kendilerine zarar vereceğini beyan ettiler.”
HDP’nin, sekter bir tutum izlemediği, siyasetin açık, meşru kuralları içinde ilkeli bir ittifak önerisiyle CHPyle en yetkili düzeyde görüştüğü ve reddedildiği ortada. CHP yönetiminden bir kaç kişinin de bu yöndeki çabalarını sağır sultan bile duydu. CHP kabul etse, ülke çapında ilkeli bir ittifakın tarafları olunabilirdi.
Böyle bir yolculuk yalnızca gündemi altüst etmekle kalmaz; her iki tarafın tek tek alacağı oyların toplamından çok daha büyük bir rüzgara neden olurdu.
Ama ne CHP genel merkezi ne de Sarıgül, böyle bir ittifaka yanaşmadı.
Zaten yanaşmaz; yanaşamazdı. Ben ve benim gibi ömrü boyunca hiç CHP li olmamışlar buna şaşırmadık.
Peki neden? Çünkü CHP nin merkezi siyasal zihniyetiyle HDP/BDP nin zihniyeti uyuşmaz. Henüz tek bir şehirdeki yerel seçim ittifakını bile kaldıramaz.
Burada kısa bir an için durup bir bilgi paylaşayım ve sonra devam edelim.
Blogumu izleyenler haberdar olmuştur. İstanbul’da Ocak ayından başlayarak her parti ve görüşten 16.000 yurttaş change.org http://change.org üzerinden “İstanbul Sözleşmesi”ni imzaladı.(bkz. http://www.istanbulhepimizin.org http://www.istanbulhepimizin.org/)
Girişim, eş zamanlı olarak da sözleşme metnini imzalamazsan oy yok diyerek İstanbul’un bütün adaylarına sundu.
AKP hariç, Sarıgül ve Önder dahil, başkan adaylarının önemli bir kesimi imzaladı.
Sırrı Önder ve HDP adaylarının imzası olağandı. Çünkü zaten Anayasa komisyonuna sundukları BDP taslağı da tıpkı “İstanbul Sözleşmesi”gibi adem-i merkeziyetçiliği temel alıyordu.
Öte yandan bütün ülkede BDP/HDP seçim kampanyalarının merkezinde özyönetim kavramı bulunuyor. Ve bu kavramı uzun süredir, kendi belediyecilik uygulamalarının merkezine koymaya çalışıyorlar.
Sarıgül’ün imzalamasınaysa itiraf edeyim, hem şaşırdım hem de sevindim. Çünkü CHP nin hiç bir belgesinde veya yerel yönetiminde ve de tarihinde anılmış bir kavram ve zihniyet değil. Dahası CHP’nin geleneksel siyasetiyle de taban tabana zıt. Dilerim seçilirse seçim PR’ı olarak kalmaz.
Peki şimdi soruyorum; madem bu sözleşmeyi imzalayacak cesaretiniz, önümüzdeki yıllarda imzanın hesabını verebileceğiniz özgüveniniz vardı; madem HDP ile ilkeli bir ittifak için fikren bu tür bir metne imza atabiliyordunuz; neden ittifak görüşmelerinde olumlu yanıt vermediniz?
Bu derin çelişkinin açıklanması Sarıgül’ün ve CHP nin sorumluluğunda.
Ezelden CHP li olanlar hariç, “Sırrı çekilsin” kampanyasının neferlerine soruyorum; Sırrı ne için, kim için çekilsin? HDP ile, kendisi ile birlikte resim çektirdiğinde, zarar göreceğini düşünen, iki parti arasındaki ilişkiyi kapı arkasında yürütmek isteyen insanlar için mi çekilsin?
Peki sizin Sırrı Önder’e duyduğunuz nasıl bir sevgi dahası nasıl bir saygı? Hanginizin midesi, “AKP devrilecek” diye sizinle görülmek bile istemeyenlerle böyle bir ilişkiyi kaldırabilir?
Hepiniz Önder’le ilgili iyi niyetli ve samimisiniz ama aynı iyi niyetle de böyle bir davranışı malesef layık görmüş oluyorsunuz? Bilmem farkında mısınız?
Sırrıya böyle bir davranışı yakıştırmanızı geçtim, daha üzücü olan, CHP ye oy verirken farkında olmadan Sırrı’ya teklif ettiğiniz hazmı kendiniz göstermek durumunda olacaksınız? CHP birlikte görünmek istemediği bizlere böyle bir hazmı teklif ediyor. Peki bunun farkında mısınız?

(devam edecek)

Haluk Ünal

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: