Tarlalar, Fabrikalar ve Atölyeler – Yarın / Pyotr Kropotkin

 

Merhaba, yıllardır üzerinde çalıştığımız Pyotr Kropotkin’in Tarlalar, Fabrikalar ve Atölyeler adlı kitabının Colin Ward tarafından bir takım ekler de yapılarak güncellenmiş hali Tarlalar, Fabrikalar ve Atölyeler – Yarın adıyla Kaos’tan çıktı. Bilgi ve görseli ekte.. sevgiler.. z.

 

Çeviren: Sibel Sevinç
Kaos Yayınları, Nisan 2014, 248 sayfa

Tarlalar, Fabrikalar ve Atölyeler – Yarın / Pyotr Kropotkin

Colin Ward’un önsözü, ekleri ve editörlüğüyle…
Pyotr Kropotkin, işbölümü ve uzmanlaşmanın artık uluslar düzeyinde gerçekleştiği bir dünyada, kendine yeten, bütünlüklü bir yaşamın adım adım yok edilişinin öyküsünü ve nasıl yeniden kurulabileceğini anlatır bize.
Tarım ile sanayinin eski çağlardaki gibi iç içe olduğu bir yaşamın küçük yerleşim yerlerinde yeniden mümkün olabileceğini ileri süren Kropotkin, bunların atölye ölçeğinde bütünleşmesini ve kendine yeten bir karakter taşıması gerektiğini savunur.
İnsan yaşamı ve faaliyetindeki her türlü bölünme gibi kafa ve kol emeğinin bölünmesini de reddeden Kropotkin, o büyük icatları yapanların “bilim insanları”ndan ziyade ustalar olduğunu, eski zamanların bütünlüklü ve tatminkâr yaşamının sırrının, bunları yaparken topraktan da kopmamakta saklı olduğunu hatırlatır.
Egemen iktisadî anlayışları sorgulayan Kropotkin, devasa merkezî yapılardan arındırılmış, bütünlüklü bir yaşama –eğer istenirse– hemen yarın geçilmesinin mümkün olduğunu örneklerle ortaya koyar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: