Dünya harekete geçti

Uluslararası Af Örgütü’nün, Gezi eylemleri sırasında feci şekilde dövülen Hakan Yaman için başlattığı kampanya kapsamında dünya çapında 2 milyon imza toplandı

Dünya harekete geçti

Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında İstanbul Sarıgazi’de feci şekilde dövülen ve bir gözünü kaybeden Hakan Yaman için Uluslararası Af Örgütü’nün başlattığı kampanyaya önemli oranda destek geldi. Taraf’ın, “Gezi olaylarında bir vahşet daha” manşetiyle duyurduğu saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen polislerin, etkin ve tarafsız bir şekilde yargılanması için kampanya başlatan Uluslararası Af Örgütü’nün çalışmaları sonucunda, binlerce insan Yaman’ın destekçisi oldu.
40 ÜLKEDEN DESTEK
Hakan Yaman’ın avukatı Elif Eylem Kınacıların verdiği bilgilere göre, Uluslararası Af Örgütü’nün Hakan Yaman’la birlikte 12 kişiyi “ihlal vakası” olarak ele aldı. Bu kapsamda, Yaman’ın yaralanmasına neden olan olayın sorumlularının bulunması için şimdiye kadar dünya çapında 2 milyon 365 bin imza toplandı ve Yaman için 134 bin 801 eylem düzenlendi. Yine dünya çapından savcılık dosyası dâhil Türk yetkililere 124 bin 970 mektup gönderildi. Sorumluların bulunması ve yargılanması için verilen destekler bununla da sınırlı kalmadı. Dünya üzerindeki 40 ülkeden Hakan Yaman’a destek amacıyla 13 bin mektup gönderildi.
ULUSLARARASI ÇAĞRI 
Yaman’ın yaşadıkları üzerine sivil toplum kuruluşları da harekete geçmişti. Bu kapsamda, Uluslararası Af Örgütü de Hakan Yaman için acil eylem planı düzenlemeye başlamıştı. Eylem
planı kapsamında, Yaman’a saldıran kişiler hakkında etkin, bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yapılmasını güvence altına alma çağrısı yapılmıştı. Yaman’ın yaşadıkları üzerine başlatılan soruşturma ise halen devam ediyor.
GÖZÜME BİR ŞEY SOKTU
Yaman, Af Örgütü temsilcilerine yaşadıklarını şöyle anlatmıştı: “Birkaç yüz metre ötede çevik kuvvet polisini gördüm. İlk başta tazyikli su sıktılar. Sonra karnıma bir biber gazı kapsülü geldi ama yere düşmedim. Yaklaşık beş polis gelip bana vurmaya başladı. Bir tanesi gözüme bir şey sokup gözümü çıkardı. O sırada yerde hareket etmeden yatıyordum. Bir tanesinin ‘Bu gitti, işini tamamen bitirelim’ dediğini duydum. Beni 10-20 metre kadar sürükleyerek ateşe attılar. Sonra gittiler. Ateşten sürüklenerek çıktım. Daha sonra hastaneye kaldırıldım.”

AYSUN YAZICI

TARAF

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: