Kitle Meskan Dağı’nın zirvesine ulaştı

Meskan Dağı’nın zirvesinde yapımı planlanan kalekola karşı yürüyüşe geçen kitle, askerin saldırısına rağmen, askeri mevzilerden çıkarak dağın zirvesine ulaştı. Zirveye PKK bayrakları diken halk, halay çekti. BDP Hakkari İl Eş Başkanı Mustafa Miraz Çallı, Hakkari Valisi’nin tutumuna dikkat çekerek, hükümeti uyardı.

Hakkari’nin Meskan Dağı’nın zirvesine yaklaşık bir ay önce asker indirilmesi ve kalekol yapım hazırlıklarına başlanmasına karşı BDP Hakkari İl Örgütü ve kentteki sivil toplum örgütlerinin 6 Nisan’da dağın yamacına kurduğu çadır yerinden, binlerce kişi dağın zirvesine doğru yürüyüşe geçti. BDP yöneticilerinin ve sivil toplum örgütlerinin kentteki mülki idare amirleri ile konunun çözümü noktasında yapılan görüşme taleplerine yanıt verilmemesi üzerine Hakkari ve çevre ilçelerden Meskan’a akın eden bini aşkın kişi, önce çadırların bulunduğu alanda biraraya gelerek, halay çekti ve ardından sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Zirveye doğru yola kurulan 4 barikata ve dağın yamacına mevzilenen özel birliklere rağmen yürüyüşte ısrar eden kitleye, askerler gaz bombası, plastik mermi ve taşlarla halka saldırdı. Saldırı ardından halk araziye dağılarak tüm noktalardan 2 bin 100 rakamlı dağın zirvesine doğru yürüyüşe geçti. Askerlere taş ve havaifişeklerle karşılık veren kitle, askerin mevzileri boşaltmasını sağladı. Geri çekilen askerlerin, yamaçlardan büyük kayaları yuvarladı ve taş attı.

Saatlerce süren çatışma sonucu dört bir koldan zirveye yaklaşan kitlenin direnci karşısında askerlerin çaresiz kalması gözlenirken, robokop kıyafetli bir askerin sinir krizi geçirmesi, üzerindeki eşyaları atıp “Yeter” diye bağırarak, zirveye doğru koşması üzerine arkadaşları askeri sakinleştirdi.

Yine zirvedeki askerlerin onlarca el havaya ateş açması da kitleyi durduramadı. Geriye doğru çekilen askerlerin giysi ve kalkanları gençlerin eline geçerken, askerin kullandığı gaz bombalarının son kullanma tarihinin 2011 olması dikkat çekti. Halkın kararlı direnişi üzerine mühimmatı biten askere helikopterle mühimmat taşındığı görüldü.

Zirveye varan gençler askerin mevzilerine Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, PKK, KCK ve HPG bayrakları dikti. Halkın zirveye varması üzerine komutanlar, görüşme talebinde bulundu. Kitlenin basın açıklaması yaparak dağılması talebinde bulunan komutana, kitle tepki gösterdi. Alanda ateş yakarak halay çeken kitle, “Çerxa Şoreşe” marşını okudu. Binbaşı rütbeli bir asker de kitlenin içinde oturarak, kendi istekleri ile bölgeye gelmediklerini, valilik talimatı ile gönderildiklerini, kendilerinin de bu durumdan memnun olmadıklarını söylemesi dikkat çekti. Bunu üzerine kitle, yapılan saldırının demokratik çözüm sürecine karşı samimiyetsizlik olduğunu dile getirdi.

Yaşlı bir kadın ise gözyaşları içinde bir askerin yanına giderek, “Biz sizin ve kendi çocuklarımız için bu dağlara çıktık. Bu karakollar savaşın yeniden başlayacağını gösteriyor. Bu dağlar bizim dağlarımızdır. Özgür dağlarımıza giremiyorsak, hayvanlarımız giremiyorsa, yaylalarımıza giremiyorsak, biz bu dağları size bırakmayacağız” dedi.

Zirvede bir konuşma yapan BDP Hakkari İl Eş Başkanı Mustafa Miraz Çallı, yaşanan olayların sorumlusunun Hakkari Valisi olduğunu söyledi. Hükümete seslenen Çallı, “Hakkari Valisi paralel yapının mı başka bir yapımının mı denetiminde bilmiyoruz. Bu AKP’nin sorunudur. Bugün arkadaşlarımız, vali ile görüşmek istemiş ama bu talep reddedilmiştir. Bu vali burada büyük provokasyonlara, büyük katliama sebep olacaktı. Herşeye rağmen halkın direnişi ile Meskan’ın tepesine çıktık. Askeri operasyonlara karşı buradayız. Barışçıl bir amaç için buradayız, tek amacımız askeri operasyonları durdurmak ve karakol yapımlarını engellemektir” diye konuştu.

Yaklaşık 4 saat süren çatışmalarda, 17’ye yakın kişi ve çok sayıda askerin yaralandığı öğrenildi. Durumu ağır olmayan yaralılar, ambulans ve araçlarla Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yine bir kadının başına gaz bombası kapsülünün sıyırması sonucu kadının başörtüsü alev aldı. Yüzlerce gaz bombasının kullanıldığı müdahalede, kadınlar, gençlerin gazdan etkilenmemesi için ateş yakarak duman oluşturdu. Yine gençlere limon, şeker ve heliz otu dağıttı.

Kitlenin askerlerle iç içe durduğu dağın zirvesinde havanın soğuk olması nedeniyle ateşler yakıldı. BDP yöneticileri, dağın yamacında bulunan çadırları zirveye taşınacaklarını söyledi.

ANF

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: