1 MAYIS 2014

1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçiler Günü nedeniyle dünyanın dört bir yanında emekçiler alanlara çıktı. Kürdistan’da 1 Mayıs bayram havasında kutlanırken, Türkiye illerinde AKP Hükümeti’nin sıkıyönetim uygulamaları ve yasaklarıyla 1 Mayıs alanları emekçilere kapatıldı.

Taksim’i 1 Mayıs’a kapattığını günler öncesinden duyuran Türk Hükümeti’nin direktiflerini yerine getiren İstanbul Emniyeti 40 bin polisini görevlendirdi. Kentte adeta sıkıyönetim ilan edilirken, Taksim’e çıkan tüm yollar kapatıldı, ulaşım engellendi. Polis ablukasını aşmak isteyenlere de birçok noktada şiddetli saldırılar gerçekleştirildi. Biber gazı, tazyikli su ve plastik mermili saldırıya direnen yurttaşlar, polisle çatıştı. Çatışmalar, saatlerce devam etti. ÇHD’ye ulaşan bilgilere göre; 138 kişi gözaltına alındı, 52 kişide yaralandı, yaralananlar arasında durumu ağır olanlar da bulunuyor.
İstanbul’da Taksim yerine Türk Başbakan Recep T. Erdoğan’ın Yenikapı’da 1 Mayıs kutlaması yapılması baskısını reddeden sendika, siyasi parti, sivil toplum örgütleri, tüm baskı ve tehditlere rağmen Taksim’de olacağını duyurmuştu. Hükümet, dün Taksim’i 1 Mayıs’a kapatmak için elinden geleni yaptı; emekçiler ve temsilcileri ise Taksim’e giremezseler de polis terörüne karşı görkemli bir direniş sergiledi.

Her yol denendi
Türk devleti geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul’da terör estirdi. Günler öncesinden alarma geçen Emniyet güçleri kenti abluka altına aldı. Taksim Meydanı’na çıkan tüm yollar kapatılırken, meydan yayaların girişine de yasaklandı. Taksim Meydanı ve meydana çıkan sokaklara gece saatlerinde çelik bariyerler yerleştirildi, birçok noktada da zırhlı araç destekli barikatlar kuruldu. Çok sayıda ana cadde trafiğe kapatıldı. İstanbul genelinden kitlelerin Taksim’e ulaşmasını engellemek için ulaşımda kısıtlamaya gidildi. Metrobüs ve vapurlar Anadolu yakasından Avrupa yakasına yolcu taşımadı. Metrolar çalışmadı. Galata ve Unkapanı köprüleri de gece saatlerinde ulaşıma kapatıldı. Emniyet, havaya da el attı. Taksim, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş ilçe semalarında helikopter hareketliliği gün boyu devam ederken, Taksim-Beyoğlu-Mecidiyeköy-Şişli gibi birçok alan sivil hava araçlarına kapandı.

Engelleyemediler

Tüm engellemelere rağmen Taksim’e çıkmak için bir araya gelmeyi başaranlara ise polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş, Mecidiyeköy, Okmeydanı ve Osmanbey şiddetli saldırıların merkezi oldu.

Kürkçü: Bu hale getiren utansın

Kitleler Şişli’deki Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) merkezi önünde gece saatlerinden itibaren bir araya gelmeye başladı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, HDP Eşbaşkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, HDP milletvekilleri İbrahim Ayhan ve Levent Tüzel de DİSK önünde buluşanlar arasındaydı.
Kısa bir açıklama yapan Kürkçü, gazetecilerin elindeki gaz maskesini göstererek, “Hazırlıklı gelmişsiniz” sözlerine karşılık, “Bizi bu hala getirenler utansın” sözleriyle yanıt verdi. Kürkçü, “Biz bu 1 Mayıs günü temiz bahar havasını içimize çekmek isterdik. Ama Başbakan ve İstanbul Valisi yurttaşları gaz maskesiz yürüyemez hale getirdi” dedi.

Kortejin en önündeydiler

Kortejin en önünde yer alan milletvekilleri ve sendika başkanları, DİSK çevresinde toplanan binlerce kişiyle birlikte “1 Mayıs” pankartı arkasında Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Kitlenin önü barikatlarla kesildi. Polis müdürü, “Gelin sizi Yenikapı’ya götürelim” dedi ve temsili bir grubun ancak Taksim’e gidişine izin verileceğini belirtti. Sendika temsilcileri, işçilerin olmadığı yerde sadece temsili düzeyde bir kutlamayı kabul etmeyeceklerini söyledi. Görüşme sürerken Çevik Kuvet ekipleri ve TOMA’lar kitleye biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı, ortalık karıştı. Çıkan çatışmalar tüm ara sokaklara yayıldı. Polis tüm sokaklara kontrolsüz bir şekilde gaz bombası atması nedeniyle ilçe gaz bulutu altında kaldı.

Yaralılar için merkez oldu

DİSK önündeki kitleye katılmak isteyen gruplara da polis saldırdı, Eğitim Sen üyelerine yapılan saldırıda bir kadın sendikacı başından yaralandı. İşine gitmek isteyen bir kadın da polisler tarafından darp edildi.
Saldırı ardından bazı gruplar ara sokaklardan topladıkları polis bariyerleri ile barikat kurarak polisle çatıştı. Polisin gazına karşı taş, şişe ve havai fişekle karşılık verdi. DİSK çevresi gaz dumanı altında kalırken, bina içinde yaralananlara ilk müdahale için de bir merkez oluşturuldu. DİSK önünde EPA muhabiri Sedat Suna ayağından gaz fişeğiyle yaralandı. Sol Gazetisi’nden muhabir Elif Örnek de gaz kapsülüyle yaralandı.
Şişli’de bir grup da Cevahir Otel önünde toplandı, onlar da gaz bombalarının hedefi oldu. Burada “Ya Allah Bismillah” sloganı atan ırkçılar da kitleye saldırdı.
Tarlabaşında da ara sokaklarda çatışmalar yaşandı, gözaltılar oldu.

Havadan karadan takip

Taksim’e çıkmak isteyen grupların biraraya geldiği noktalardan birisi de Beşiktaş’tı. Bütün ana yollarda barikatlar kuruldu. Sabah erken saatlerden itibaren Barbaros Bulvarı’nda toplanan ve Taksim’e yürümek isteyenlere polis biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Polis plastik mermi de kullandı. Gruplar barikatlar kurarak, polisle çatıştı. Saldırılara rağmen gruplar bir araya gelerek Taksim’e çıkma girişimlerini sürdürdü. Eylemcilerin yerini belirlemek için helikopterler de gökyüzünden takip yaptı. Evlere de baskın yapılarak gözaltılar yaşandı. Dolmabahçe’de toplanan CHP’lilerle polis arasında da arbedenin ardından gözaltılar yaşandı. CHP İstanbul milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bir grup polisle tartıştı ve polis araçlarının önünde oturma eylemi yaptı.

Evleri gaz bastı

Beşiktaş’ta bir kişi gaz bombasıyla başından yaralanırken, Çağdaş Sarı isimli yurttaş ise plastik mermiyle gözünden yaralandı. Polisin darp ederek gözaltına almak istediği bir kişi yurttaşlar tarafından kurtarıldı. Yoğun gaz bombasından evlerinde bulunan yurttaşlar da etkilendi. Aralarında çocukların da olduğu bazı kişiler evlerinden çıkarılarak hastaneye götürüldü.

Gezi tecrübesi

Mecidiyeköy’de de Taksim’e doğru yürümek isteyenlere polis saldırdı. Esentepe’de biberli saldırıya karşı gruplar Gezi direnişinde ortaya çıkan kendilerine has korunma yöntemleriyle korudu. Su şişelerinden hazırlanan gaz maskeleri ile gaz fişeklerine karşı kalkanlar dikkat çekti.

Okmeydanı’nda polis klasiği

Gezi direnişinde Berkin Elvan’ın polisin gaz bombasıyla yaşamını yitirdiği Okmeydanı’nda da halk sokaklara çıktı. Piyalepaşa Bulvarı’nda toplanan grup yürüyüşe geçti. Polis burada da terör estirdi; biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Kitle havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Çatışmalar ara sokaklarda da uzun süre devam etti. Bir kadın kafasına isabet eden gaz bombası fişeğiyle kanlar içerisinde kaldı. Bir kişinin yüzünden gaz kapsülü ile, bir kişinin gözünden plastik mermiyle vurulduğu öğrenilirken, başından gaz kapsülü ile yaralanan ve Okmeydanı Hastanesi’ne kaldırılan Hakan Yılmaz’ın durumunun ağır olduğu belirtildi. Polis, ETHA muhabiri Ali Haydar Doğan’ın da kolunu kırdı. Evinde gaz bombasından etkilenen bir bebek de hastaneye kaldırıldı.

5 metreden plastik mermi

Gazdan Okmeydanı Hastanesi’ndeki hastalar ve yakınları da etkilendi. Bu duruma tepki gösteren bir vatandaşa polis 5 metreden plastik mermi ateşi açtı. Polis, sloganlarla protesto edildi. Bununla da sınırlı kalmayan polis, eylemcilerin sığındığı hastaneye de gaz bombası attı.

Antikapitalist Müslümanlar’a saldırı

İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri dernek binasından Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. İHD’lilerin önü Billircu Sokak’ta polis barikatıyla kesildi.
Fatih’ten Taksim’e yürümek isteyen Antikapitalist Müslümanlar’a da polis Saraçhane’de tazyikli su, gaz bombaları ve copla saldırdı. Grup, Fatih Camii’nde buluşarak, 1 Mayıslarda ve iş kazalarında ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Ardından “Güç Allah’ın, emek işçinin, kahrolsun küresel kapitalizm” pankartı ardından yürüyen gruba saldırdı. Bir grup Burmalı Camii’ne sığındı. Polis kapıya dayandı ve gözaltılar yaşandı.

İstanbul 1 Mayıs alanı oldu
HDP Eşbaşkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sabahat Tuncel ile milletvekilleri Levent Tüzel ve İbrahim Ayhan, İstiklal Caddesi’nde yürüyerek basına açıklama yaptı.
DİSK önündeki direniş ardından HDP Eşbaşkanları ve milletvekilleri İstiklal Caddesi’nde bulunan parti il binasına gitti. Bir süre burada kalan HDP’liler daha sonra İstiklal Caddesi’nde yürüdü. Burada basın mensuplarına açıklama yapan Ertuğrul Kürkçü, “İstanbul’un her yerinde hüküm sürmekte olan olayları protesto ediyoruz. Şu anda İstanbul kendi güvenlik güçlerinin, kendi devletinin işgali altındadır. Kendi öz bayramımızı kutlamamız yasaklanmıştır. Hükümet 1 Mayıs’ta Taksim alanının işçilere yasaklamak istedi, ama bütün İstanbul Taksim 1 Mayıs alanı haline geldi. Güvenlik önlemleri nedeniyle işçiler işlerine bile gidemediler. Nerden baksan tutarsızlık nerden baksan ahmakça” dedi.
Ankara da çatıştı
Ankara’da Kızılay Meydanı işçi ve emekçilere kapatıldı. Kızılay’a yürümek isteyen binlerce kişiye polis gaz bombası, tazyikli su ve mermiyle saldırdı, onlarca kişi gözaltına alındı.
Tren garında toplanan binlerce kişi “Savaş zulüm ve yoksulluk düzenine karşı emek, barış, özgürlük için birlikte mücadeleye” pankartının arkasında Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe KESK, DİSK, TMMOB, TTB, BDP, HDP’nin yanısıra birçok sivil toplum kuruluşu da katıldı. Yürüyüşte, Kürtçe, Türkçe, İngilizce, Ermenice ve Yunanca “Yaşasın bir Mayıs” ile “Newroz ruhuyla bir Mayıs’ı kutluyoruz” pankartları dikkat çekti. Gezi direnişi sırasında yaşamını yitiren yurttaşların fotoğrafları taşındı. Sıhhıye Meydanı yakınında polis kitleye gaz bombaları, tazyikli su ve plastik mermiyle saldırdı. Göstericiler polisin saldırısına havai fişek ve taşlarla karşılık verdi.
Ankara Kızılay’da 1 Mayıs kutlamalarını engellemek isteyen Ankara Emniyet Müdürlüğü, Sıhhiye ile Kızılay arasına “Arama-kapama aracı” denilen çelik bariyer kurdu.
ÇHD’nin açıklamasına göre yaklaşık 80 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Ethem Sarısülük’ün kardeşleri İkrar ve Cem Sarısülük’ün de olduğu öğrenildi.
İzmir’de de Gündoğdu Meydanı’nda yapılan kutlamaya binlerce kişi katıldı. Polis, AKP il binasına doğru yürüyen kitleye gaz bombalarıyla saldırdı. Kitle, Konak yönüne doğru çekilirken, çatışmalar yaşandı.

Bombanın tarihi geçmiş

İstanbul’da biber gazı, plastik mermi ve tazyikli suyla gerçekleşen saldırıda, polis tarihi geçmiş gaz bombası kullandı. Brezilya mamülü olduğu görülen gaz bombası fişeklerinin üzerinde şu uyarının yer aldığı görüldü: “Dikkat son kullanma tarihinden sonra kullanmak tehlikelidir. Seri: ABF-C, Üretim Tarihi: 03/2009, Son Kullanma Tarihi: 03/2014, Made İn Brazil.”

Tek giren onlar

Taksim Meydanı işçi ve emekçilere kapanırken sadece Türk-İş, Hak-İş ve HAKSEN meydandaki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koydu.

 

1 Mayıs operasyonu
Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri, 1 Mayıs öncesi Tarlabaşı’nda önceden belirlenmiş çok sayıda eve baskın yaptı. Dün sabah gerçekleşen operasyonda 11  kişi gözaltına alındı.

 

Acil koduyla gördü
Polisin 1 Mayıs gösterilerini saldırılarını uluslararası basında yakından takip etti. Uluslararası haber ajansları, 1 Mayıs gösterilerinde yaşananları “acil” koduyla abonelerine duyururken, çektikleri karelerde de sokaklardaki olayları aktardılar. BBC, CNN, Reuters gibi uluslararası haber kaynaklarının tümü, başlıklarında İstanbul’daki polis saldırısına dikkat çekerken; CNN, “şehir kapatıldı” dedi.

 

Onlarca yaralı var
ÇHD’nin eline ulaşan verilere göre İstanbul’da 138 kişi gözaltına alındı, 52 kişi de yaralandı. Gün boyu devam eden saldırıdan kutlamayı takip etmek isteyen basın mensupları da nabisini aldı, 7 gazeteci çeşitli yerlerinden yaralandı.

 

DİHA/İSTANBUL/ANKARA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: