Paralarını alamayan işçiler fabrikayı bastı

Paralarını alamayan işçiler fabrikayı bastı

 

Antalya’da Organize Sanayi Sitesinde bulunan Anteks İplik fabrikasından tazminatlarını ve ücretlerini alamadıklarını belirten yaklaşık 250 işçi, faaliyette olmayan fabrikayı bastı. Fabrika girişinde masa, sandalye ve tekstil malzemeleri yakan ve barikat kuran işçilerin bekleyişi sürüyor.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Anteks İplik fabrikasından çıkarılan ve tazminat ile ücretlerini alamadıklarını söyleyen işçiler, fabrikayı bastı. Sadece bekçisi bulunan fabrikaya giren işçiler tekstil ürünleri, masa ve sandalye gibi büro malzemelerini ateşe verdi. Fabrika girişine ‘İşçiler kardeş, patron kalleş’, ‘Biz hakkımızı istiyoruz’, ‘Dilenci değiliz paralarımızı istiyoruz’ yazılı dövizler asıldı.

Dokuma tezgahlarını fabrika girişine barikat olarak çıkaran işçiler, 1200 işçinin 20 milyon lira tutan ücretlerinin ödenmesini talep etti. Bugüne kadar başvurdukları yasal süreç ve görüşmelerden bir sonuç çıkmadığını belirten işçiler, paralarının fabrikaya getirilmesini bekleyeceklerini söyledi. Bina içerisinde amonyak kazanlarının bulunduğunu ve gerekirse patlatacaklarını savunan işçiler, jandarmanın firma yetkilileriyle telefonda görüştürmesine rağmen ikna edilmedi.

DIŞARIDAN KİMSEYİ ALMADILAR

Bu arada işçi olmadığı halde fabrika bahçesine girip eyleme katılmaya çalışan kişilere işçiler izin vermedi. Dışarıda itfaiye ve sağlık ekipleri hazır bulunurken, jandarma olası bir müdahale için hazır bekletiliyor.

Ayrıca fabrikanın CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın damadı Halil Ataman’a ait olduğu öğrenildi.(Antalya/DHA))

İŞÇİLER KARARLI

İşçilerin eylemi devam ederken, askerlerin işçilerle görüşmek için fabrika önüne gittiği, işçilere yaptıklara eyleme son vermeleri çağrısında bulunduğu öğrenildi.

Eylemlerine ilişkin konuşan mağdur işçilerden Mucip Yıldırım, şirketle yaptıkları görüşme gereğince Aralık 2013’te başlayacak şekilde ödemelerinin yapılacağı sözü aldıklarını belirterek, “Alacaklarımız 10 takside bölünüp ilk 6 ay 600 Tl olarak belirlendi. Ancak iki taksit verildikten sonra geri kalan ücretlerimiz ‘ödeyemiyoruz’ denilerek durduruldu. Geçen 8 aylık süre içinde sürekli oyalandık. Haklarımızı alana kadar direneceğiz” dedi.

Hukuki süreçlere başvurdukları da belirten Yıldırım, “Bu süreçte fabrika üzerine ipotek çıkarılmasını istedik. Ama bir bankaya bizden önce düzmece bir şekilde ipotek verildiği için herhangi bir şey yapamıyoruz. Devletin tüm kurumlarına başvurduk fakat sesimizi duyan olmadı. Siyasi partilere de başvurduk, HDP dışında hiçbir parti bizim bu mağduriyetimize kulak vermedi. Fabrikanın sahibi, yıllardır Meclis’te ‘İşçinin, emekçinin yanındayız’ diyen CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın damadı Halil Ataman’dır. CHP’li hiç bir yetkili bu konuyla ilgilenmedi” diye konuştu. (DİHA)

http://www.evrensel.net

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: