DEVLET & SERMAYE OLDURUR. Soma katliami sonrasi

dunu-birak-erdogan-bugune-bakeb308bbdbbb920fb3dcb

Cizre’de Soma protestosuna polis saldırdı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Soma’daki faciayı protesto etmek isteyen gençler akşam saatlerinde Dörtyol Kavşağı’nda gösteri yaptı. Gösteriye polisler gaz bombası ve tazyikli suyla müdahalede bulunurken, gençler de taş ve havai fişeklerle karşılık verdi.

İlçede halen Dörtyol Kavşağı, Cudi ve Nur mahallelerinde yer yer gösterici gençler ile polis arasında yer yer çatışmalar sürüyor.

 

Elbistan’da yürüyüş, Konya’da yas ilanı

Elbistan’da binlerce kişi Soma’daki faciayı yürüyüşle protesto ederken, Konya’da BDP’liler 1 hafta yas ilan etti.

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve son açıklanan rakamlara göre 245 maden işçisinin yaşamını yitirdiği maden faciası Maraş’ın Elbistan ilçesinde yürüyüşle protesto edildi.

HDP ilçe binası önünde bir araya gelen KESK birleşenleri, DİSK ve İHD’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum üyelerinin de bulunduğu yüzlerce kişi  Ahmet Karacabey Caddesine doğru yürüdü. Yürüyüşte sık sık, “Katil devlet hesap verecek, Soma’nın hesabı sorulacak, Faşizme karşı omuz omuza ve işçilerin katili patron ağa devleti” sloganları atıldı.

Burada bütün kurumlar adına HDP yönetiminden Ayşenur Vaizoğlu basın açıklamasını okudu.

Türkiye’de 1941’den bu yana maden ocağı kazalarında 3 bine aşkın insanın yaşamını yitirdiği belirtilen açıklamada, “Madenlerdeki iş cinayetleri bu alandaki taşeronlaştırmanın, kar hırsının, yeterli önlemler alınmamasının ve daha da önemlisi gerektiği gibi denetim yapılmaması ve yaptırım uygulanmamasının sonucudur. Bizler Afşin-Elbistan Termik Santrali’nde yaşanan göçükten dolayı bu durumun en yakın tanıklarıyız” dendi.

“Bugün Soma maden ocağında yaşamını yitiren işçilere, tüm işçi ve emekçilerin borcu vardır” denilen açıklamada, Soma’daki katliamdan AKP iktidarının sorumlu olduğu vurgulanarak şöyle dendi:
“250’den fazla emekçi yoldaşımızın katledilmesinin sorumlusu AKP iktidarı ve onun beslemelerinden hesap soruluncaya dek mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”

Açıklama ardından yolu trafiğe kapatarak kısa süreli oturma eylemi yapan kitle daha sonra Malatya caddesine dönerek dağıldı.

BDP KONYA’DA BİR HAFTA YAS İLAN ETTİ

BDP Konya İl Örgütü, dün Manisa’nın Soma İlçesinde maden ocağında yaşanan katliama dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaparak, bir hafta yas ilen etti. B

DP Konya İl binasında yapılan açıklamaya; BDP Konya İl Başkanı Hacı Mehmet Bozdağ’ın yanı sıra çok sayıda il yöneticisi ve üyesi katıldı. Açıklama yapan Bozdağ, Soma’da yaşanan vahim olayının kendilerini derinden etkilediğini ifade ederek, yaşamını yitiren madencilere rahmet, ailelerine ve tüm halklara başsağlığı diledi. BDP olarak, 13-20 Mayıs tarihleri arasında yas ilan ettiklerini kaydeden Bozdağ, bir hafta boyunca tüm eğlence programlarını da iptal ettiklerini belirtti.

Bozdağ, Soma katliamının baş sorumlusunu Başbakan Erdoğan ve AKP hükümeti olduğunu söyleyerek, Hükümet ve Başbakan başlayacaktır şimdi ‘hayatını kaybeden her madenci için, şu kadar kan bedeli ödenecektir’, ‘ailelere gerekli destek sunulacaktır’ tıpkı Roboski katliamında yaptığı gibi; önce öldürecek, sonra parasını ödeyecekler. Ve bizleri, ölümlerin, katliamların hesabını sormak isteyenleri de pravakatör olarak göstermek isteyecektir” dedi.

İzmir’de de Soma protestosuna polis saldırdı

zmir’de Demokrasi ve Emek Güçleri çağrısıyla düzenlenen, binlerce kişinin katıldığı Soma protestosuna polis gaz bombaları ile saldırdı. 

İzmir Demokrasi ve Emek Güçleri’nin Manisa’nın Soma ilçesinde maden ocağında meydana gelen patlamada en az 245 maden işçisinin yaşamını yitirmesini protesto etmek amacıyla Basmane Parkı’ndan Konak Meydanı’na yapmak istediği yürüyüş polisler tarafından engellendi. Binlerce kişinin yürümekte ısrar etmesi üzerine polis kitleye tazyikli su ve gaz bombaları ile saldırdı. Polisin saldırısına kitlede taşlarla karşılık verdi.

Feyzi Paşa Bulvarı’na sıçrayan çatışmalar devam ediyor.

Taksim’deki Soma protestosuna polis saldırısı

Soma’da meydana gelen maden faciasını protesto etmek amacıyla Tünel Meydanı’nda toplanarak yürüyen kitleye polis Galatasaray Lisesi önünde tazyikli su, gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdı. Olaylar sırasında Eğitim Sen üyesi bir öğretmen polis tarafından gözaltına alındı. 

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve son açıklanan rakamlara göre 245 maden işçisinin yaşamını yitirdiği maden faciasını protesto etmek amacıyla Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi’ne yürüyen ve sayıları binleri bulan kitleye polis Galatasaray Lisesi önünde saldırdı.

Aralarında KESK, DİSK, TTB, TMMOB, HDP, ÖDP, Halkevleri, HDK, ESP, SDP gibi bir çok siyasi parti ve platformun bulunduğu kitle Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bu sırada Galatasaray Lisesi önünde TOMA’larla barikat kuran polis kitleye tazyikli su, gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı. Kitle polis saldırısına havai fişek ve taşlarla karşılık verdi.

Eylemcilerin bir bölümü Tünel, bir bölümü de Tophane tarafına çekildi.

Tünel tarafında çatışmalar devam ederken, eylemciler saldırıya havai fişeklerle yanıt veriyor.

Polis, çok sayıda kişiyi gözaltına alırken, gazetecileri de darp etti, Kızılbayrak muhabirini gözaltına almak istedi. Ancak gazeteciler, gözaltına izin vermedi. Gözaltına alınanlardan birinin Eğitim Sen üyesi bir öğretmen olduğu bildirildi.

Öte yandan, yoğun önlem alan polis, Gezi Parkı’nı kapattı. 

Taksim Meydanı ve İstaiklal Caddesi’nde ise çok sayıda TOMA ve polis otobüsü bekliyor.

ÖĞRENCİLER SOMA HOLDİNG ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİNDE

Bu arada, Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi öğrencileri ile Eğitim-sen, facianın meydana geldiği maden işletmesinin sahibi Soma Holding’in Levent’te bulunan binasının önünde oturma eylemi yaptı.

Kadıköy Boğa Heykeli ve Galatasaray Meydanı’nda da oturma eylemleri yapıldı.

 

Kızılay’da Soma çatışması

Soma’daki katliamı protesto etmek amacıyla Güvenpark’tan Olgunlara yürümek isteyen kitleye polis gaz bombalarıyla saldırı. Saldırı üzerine başlayan çatışma devam ediyor.

Soma’daki işçi katliamında hükümetin sorumluluğunu protesto eden binlerce kişi, akşam saatlerinde Güvenpark’ta buluştu.

Kitle buradan, “Hükümet istifa”, “Katil Erdoğan”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek” sloganlarıyla Madenci Anıtı’na yürüdü.

Polis, burada bekleyen kitleye, gaz bombaları ile saldırdı.

Polis saldırısıyla başlayan çatışmalar, Kızılay’ın çeşitli yerlerinde devam ediyor.

Kürt kurumlarından Soma ile dayanışma mesajı

Almanya’da faaliyet yürüten Kürt kurumları, Soma’da yaşanan maden faciasında yaşamını yitirenlerin andı. Kürt kurumları, her kesi eyleme çağırdı.

Almanya’da Kürt Dernekleri Federasyonu ( YEK-KOM) Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) Almanya Kürt Enstitüsü, Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Cîvaka Îslam a Kurdistan (CÎK) gibi Kürt Kürt kurumları, Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciası nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayınladı.

Yapılan ortak açıklamada şunlar belirtildi: “Soma’da yaşamını yitiren yüzlerce maden işçisinin ailesine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ve acılarını paylaşıyoruz.”

Kürt kurumları, devamında, başta Kürt dernekleri olmak üzere, Demokratik Güç Birliği ve ABDEM’e bağlı kurumlara demokratik ve protesto eylemler, yapmaya
çağırdı.

Soma katliamı Mardin ve Siirt’te protesto edildi

Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan, 245 işçinin yaşamını yitirdiği maden katliamı Mardin ve Siirt’te protesto edildi.

Mardin KESK binası önünde bir araya gelen yüzlerce  KESK, TMMOB, DİSK üyesi emekçi Soma’da yaşanan maden katliamını protesto etmek amacıyla‘’Roboski’den Soma’ya tüm acılar uzanır bana’’ pankartı eşliğinde  sessiz yürüyüş  düzenledi.

BDP Artuklu Belediye Eşbaşkanı Leyla Sevinç Bozan ve Belediye meclis üyelerinin de  destek verdi. Yürüyüşün ardından kitle adına açıklama yapan KESK dönem sözcüsü Hamdullah Yıldırım, Holding patronları, özel savaş baronları açısından sömürülmeye en müsait emek kesiminin madenciler olduğunu söyledi. Yıldırım, egemenlerin yüzyıllardır halkların üzerinde yaşadıkları toprakları işgal ederek kendi hakları olan maden ocaklarında çalıştırdıklarını ifade etti.

İş güvenliği ve iş güvencesinin olmadığı maden ocaklarında bir madencinin değerinin bir kömür parçası kadar bile olmadığını söyleyen Yıldırım, ‘’resmi verilere göre 238 olan ve ilerleyen saatlerde artması beklenen ölümlere patronların tırnak acısı kadar bile üzülmediklerine inanıyoruz’’ diye konuştu.

Son 10 yılda AKP’nin kapitalist, emeği sömüren politikalarına karşı alanlarda haykırdıklarına dikkat çeken Yıldırım, şöyle devam etti; ‘’ bugün AKP’nin sömürü politikaları sonucunda yaşanan büyük bir katliama tanıklık ediyoruz. Soma Holding’e bağlı maden ocağında yaşanan patlamada 238 işçi arkadaşımızı kaybettik.’’

Soma’da yaşanan katliamın sorumlusu olarak güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştıran, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri almayı maliyet unsuru olarak gören patronlar ve AKP’yi gösteren Hamdullah Yıldırım, ‘’Maden işçileri her yıl bir avuç kömür için bir ömür verirken, yaşanan cinayetleri ‘’kader’’ ya da ‘’takdir-i ilahi’’ olarak açıklamak yeni cinayetlerin yaşanmasına davetiye çıkarıyor’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Protesto eylemi yapılan açıklamanın ardından beş dakikalık oturma eylemi ile sona erdi.

SİİRT’TE İŞÇİLER İLE ÖĞRENCİLER EYLEM YAPTI

Siirt’te ise KESK Siirt Şubeler Platformu ve Siirt Üniversitesi öğrencileri eylem yaptı.

KESK Siirt Şubeler Platformu yaşanan katliamı protesto etmek amacıyla Kızılay İş Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Yüzlerce kişi yanı sıra KESK Siirt Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Alıç, Siirt Belediye Eşbaşkanı Belkiza Beştaş Epözdemir, Siirt Belediyesi Meclis Üyeleri İHD, KURDÎ-DER, KESK’e bağlı sendika yöneticilerinin katıldığı basın açıklamasında “Soma acımızdır” pankartı açıldı. “Katil devlet hesap verecek”, “Hükümet istifa”, “İşçiler ölüyor, devlet izliyor”, “Emekçilerin öfkesi katilleri boğacak” ve “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarının atıldığı açıklamada, yurttaşlar yaşanan iş cinayetini alkış ve ıslıklarıyla protesto etti.

KESK SİİRT’TE YARIN İŞ BIRAKACAK!

Basın açıklamasını gerçekleştiren KESK Siirt Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Alıç, KESK olarak hayatını kaybeden işçilerin ailelerine başsağlığı, yakınlarına sabır dilediklerini ifade ederek, “Bu katliamın faili sicili iş cinayetleriyle dolu, ellerinde daha nice maden işçisinin kanı olan Soma Maden İşletmeleri AŞ’dir” dedi. Katliamın bir diğer sorumlusunun taşeron düzeni yasal hale getiren ve iş cinayetlerine ‘kader’ diyen AKP olduğunu belirten Alıç, “Derhal failler cezalandırılmalı, işçilerin sağlığı ve güvenliğini yok sayan başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere hesap vermelidir” şeklinde konuştu. İş cinayetinde yaşamını yitirenleri anmak amacıyla 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştiren yurttaşlar, basın açıklamasını alkış ve sloganlarıyla sonlandırdı. Öte yandan KESK Siirt Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Alıç, KESK olarak Siirt’te yarın iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini ve yaşanan iş cinayetini protesto etmek amacıyla tekrardan bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştireceklerini belirterek, Siirt’te bulunan bütün STK, siyasi parti, sendika ve yurttaşları eylemlerine destek sunmaya çağırdı.

SİİRT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ: SOMA’YA SESSİZ KALMA

Siirt Üniversitesi öğrencileri de Soma’da yaşanan iş cinayetini protesto etmek amacıyla üniversitenin merkez yerleşkesinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Katliamı protesto etmek amacıyla yüzlerini kömürle karartan öğrenciler; “Soma’ya sessiz kalma”, “Acıları acımızdır”, “Soma’da katliam var” dövizlerini taşırken, sık sık “Soma halkı yalnız değildir”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını attı. Öğrenciler adına basın açıklamasını gerçekleştiren Birîndar Bulut, 245 maden işçisinin yaşamını yitirmesine neden olan Soma Faciası’nın tüm ülkeyi yasa boğduğunu dile getirerek, “İnsan hayatının en önemli değer olarak kabul edildiği dünyamızda, bu tür faciaların yaşanması kabul edilemez olup; kendisini insan olarak tanımlayan herkesin içini sızlatmaktadır” diye konuştu. İş cinayetinde ihmal ve sorumluluğu olan tüm kurum ve kişilere gerekli yaptırımların yapılmasının zorunluluk arz ettiğinin dile getirildiği basın açıklamasının ardından, öğrenciler yaşamını yitiren işçiler için oturma eylemi gerçekleştirdi. Eylem alkışlarla sona erdi.

 

Soma katliamı çeşitli illerde protesto ediliyor

Soma’da yaşanan katliam, Amed, Bitlis, Van, Antalya ve Kocaeli’de protesto edildi. Amed ve Kocaeli’de öğrenciler eylem düzenlerken, BDP Van’da siyah bez astı. Bitlis’te KESK’liler eylemdeydi. Antalya’da ise oturma eylemi düzenleniyor. 

AMED

Amed’de bir grup üniversite öğrencisi, Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle oturma eylemi yaptı.

Yenişehir ilçesi Dağkapı meydanında bir araya gelen üniversite öğrencileri, Soma’da yaşanan faciaya dikkati çekmek için oturma eylemi  gerçekleştirdi. Öğrenciler, yanlarında getirdikleri kömürle ellerini ve yüzlerini boyadı.

Öğrencilerden Gül Çınar, yaptığı açıklamada, yaşanan olay nedeniyle vicdanlarının rahat olmadığı için evden kömürlerini alarak geldiklerini belirterek, “Soma’dakilere destek verdiğimizi duyurmak için geldik” dedi.

Bugünün unutulmaması gerektiğini kaydeden öğrencilerden Mehmet Abay ise “Onların acısını paylaşmak istedik. Kalbimiz onlarla” diye konuştu.

Öte yandan Amed’de Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı ile Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle kültürel ve sosyal tüm etkinliklerini iptal etti. Etkinlikler kapsamında yarın yapılması planlanan Anadil Bayramı kutlamaları da iptal edildi.

Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasında yaşamını yitirenlerin anısına ilan edilen yas nedeniyle Büyükşehir Belediyesi de etkinliklerini iptal ederek ileri bir tarihe erteledi. Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın aralarında anadil bayramı kutlamaları, müzik dinletileri ve  tiyatro gösterimlerinin de olduğu tüm etkinlikler yas süresi boyunca iptal edildi.

BİTLİS

KESK Bitlis Şubeler Platformu Bileşenleri de Soma’daki katliamı basın açıklaması ile protesto etti. Basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Eğitim-Sen Bitlis Başkanı Hüseyin Güzeldere Manisa’nın Soma ilçesinde 238 kişinin yaşamını yitirmesinin kaza değil katliam olduğunu belirtti.

Yüzlerce işçinin yaşamını yitirmesinin iktidar tarafından kaza olarak açıklanmaya çalışılmasının “riyakarlık” olarak değerlendirildiği basın açıklamasında KESK Dönem Sözcüsü Güzeldere şunları söyledi: “12 yıllık AKP iktidarı döneminde iş cinayetlerinde 12 bini aşkın işçi yaşamını yitirmiştir. Soma’da yaşanan katliam, bugüne kadar yaşanan iş cinayetlerinin en son ve en acı halkası olmuştur.

Türkiye’de her yıl maden ocaklarında onlarca işçi iş cinayetine kurban gitmesine rağmen bugüne kadar yaşanan ölümler karşısında hiçbir önlem alınmamış, göstermelik denetimler yapılmış, madenlerdeki çalışma koşulları ile ilgili en temel sorunlar göz ardı edilerek, katliam gibi cinayete resmen davetiye çıkarılmıştır.”

Soma’da yaşanan iş cinayetinin temel nedeninin yıllardır bütün itirazlara rağmen ısrarla hayata geçirilen özelleştirme ve taşeron çalıştırma sisteminin resmi devlet politikası haline getirilmesi olduğuna da dikkat çekti.

Bugüne kadar yaşanan işçi cinayetlerinde olduğu gibi son olarak Soma’da meydana gelen katliamın sorumlusunun güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştıran, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri almayı maliyet unsuru olarak gören patronlar ve AKH hükümeti olduğunu vurgulayan Güzeldere, “29 Nisan’da üç muhalefet partisi Soma’daki maden ocaklarının araştırılması için ortak önerge vermiş, ancak söz konusu önerge AKP tarafından reddedilmiştir. AKP hükümetinin 2012’de çıkardığı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın kâğıt üzerinde kaldığı, gerekli denetimlerin yapılmadığı, üstelik bu denetimleri yapması gereken hükümetin, madenlerin denetlenmesi ile ilgili önergelerini reddettiği düşünüldüğünde, Soma’da yaşanan cinayetin asıl failinin kim olduğu daha iyi anlaşılmaktadır” dedi.

Güzeldere son olarak şunları belirtti: “Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu olarak Soma’da yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitiren işçi kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı diliyor, göz göre göre yaşanan bu katliamın bütün sorumlularının hesap vermesini talep ediyoruz.”

VAN

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van İl Başkanlığı, Soma faciasını il binasına astığı siyah bez ile protesto etti.

Soma maden ocağında yaşanan ve şu ana kadar 300’e yakın işçinin hayatını kaybettiği Soma faciası nedeniyle bazı eylem ve etkinliklerini iptal eden BDP Van İl Başkanlığı faciayı protesto etmek amacıyla il binasına siyah bir bez astı.

BDP Van İl Başkanlığı Soma faciasını yarın düzenleyeceği yürüyüşle kitlesel bir biçimde protesto edecek.

ANTALYA

Antalya’da dün Soma’da meydana gelen işçi katliamı oturma eylemiyle protesto ediliyor.

Kapalıyol Halk Bankası önünde başlayan oturma eylemi ve adalet nöbeti, yapılacak açıklamanın ardından sona erecek.

“Yanan bizdik, siz kömür sandınız”, “İş kazası değil katliam”, “Ses ver, Soma’da katliam var” dövizleri açılan eylemde, halka Soma halkı ile dayanışmak için genel grev ve genel direniş çağrısı yapılıyor.

KOCAELİ

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri de katliamını protesto için eylem düzenledi, dersleri boykot etti.

Sosyal tesisler önünde toplanan öğrenciler, sloganlarla rektörlük önüne yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Parkın’da da bir kişi, yüzüne kömür tozu sürüp baret takarak eylem yaptı.

 

Gazi Mahallesi karıştı

Gazi Mahallesi karıştı
14/05/2014 23:42

Soma’daki maden faciasını protesto eden gruba polis tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale etti

 

Gazi Mahallesi’nde Soma’daki maden faciasını protesto eden kalabalık gruba polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti.

Eski Karakol önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, İsmetpaşa Caddesi’ni trafiğe kapattı. Eylemciler, çöp konteynerleri ve kaldırım taşlarıyla yola barikat kurdu. Ardından da çöp konteynerlerini ateşe vererek, polise taş ve şişe attı. Polis ekipleri de göstericilere TOMA ‘dan tazyikli su sıkarak ve gaz bombası atarak müdahale etti. Göstericiler bu kez de polise havai fişek atmaya başladı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: