Soma protestosuna polis müdahalesi

https://www.youtube.com/watch?v=7TbR9bFtQGw

https://www.youtube.com/watch?v=ReIbPMpqgfc

https://www.youtube.com/watch?v=oI3ezprvtPo

 

Soma’daki maden faciasını Kadıköy’de protesto etmek isteyen gruba polis müdahale etti. Polisin gaz bombasına göstericiler taş, şişe ve havai fişek atarak karşılık verdi. Bir mağazanın camını kırıp vitrindeki giysileri yola saçan göstericiler, bir zabıta aracını da devirip camlarını kırdı.

Soma’daki maden faciasını Kadıköy’de protesto etmek isteyen gruba polis müdahale etti. Polisin gaz bombasına göstericiler taş, şişe ve havai fişek atarak karşılık verdi. Bir mağazanın camını kırıp vitrindeki giysileri yola saçan göstericiler, bir zabıta aracını da devirip camlarını kırdı.

Soma’daki maden faciasını protesto etmek isteyen yüzleri maskeli bir grup, saat 20.00 sıralarında Kadıköy Bahariye Caddesi’nde toplandı. Eyleme izin vermeyen polis ekipleri, göstericileri dağıtmak için biber gazı kullandı. Atılan gazdan çevredeki vatandaşlar da etkilendi. Ara sokaklara kaçan göstericiler ise polise taş, şişe ve havai fişek atarak karşılık verdi. Cadde üzerine barikat kuran eylemciler ateş de yaktı. Göstericilerden bazıları bir mağazanın camını kırıp, vitrindeki giysileri yola saçtı. Eylemciler yoldan geçmekte olan bir zabıta aracını da devirip camlarını kırdı.Göstericileri ara sokaklara doğru kovalayan polis, aracı kaldırıp şoförüne teslim etti. Polisin önlemleri devam ediyor.

Denetimi yapanın maaşı işverenden 

Genel grev ilan eden DİSK, TÜRK-İŞ, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, tüm yurtta eylem yaptı. Eylemlere STK üyeleri ve öğrenciler de destek verdi. Göstericiler İstanbul’da Gayrettepe Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) önünde biraraya geldi. Buradan Mecidiyeköy’e yürümek isteyen iki bin kişiye polis izin vermedi.

Gayrettepe’de yaklaşık bir saatlik oturma eylemi yapan grup uzun süren pazarlıklar sonucunda yürüyüşe geçti. Göstericiler, Mecidiyeköy meydanda yapılan basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

Uzun süredir ilk defa müdahale etmeden yürüyüşe izin verilen gösteriye Mecidiyeköy’de araçlar korna çalarak destek verdi. Gösteriye katılan grupların ortak yaptığı basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Soma’da hayatını kaybeden ailelere taziye mesajlarını iletti. Çerkezoğlu, “Türkiye iş cinayetlerine güvencesiz çalışmaya karşı sabrı kalmamıştır. Çünkü biliyoruz ki bu katliam “kaza” ile olmamıştır ve kader değildir” dedi.

MESLEK ÖRGÜTLERİNİ REDDEDİYORLAR
Yapılan açıklamada Başbakan’ın açıklamalarına da eleştiren Çerkezoğlu: “Bu alanı piyasaya devreden, denetimi yapanın işverenden maaş aldığı bir sistem kuran, tüm uyarılarımıza rağmen bu alandaki denetim yetkisini bağımsız emek ve meslek örgütlerine vermeyi reddedenler hiç mi vicdan azabı çekmemektedir” şeklinde konuştu.

Taleplerini de dile getiren Çerkezoğlu, “Taşeronlaşma yasaklansın, özelleştirilen tüm madenlerin kamulaştırılsın, iş güvenliği yasası değiştirilsin, tüm denetim yetkisi emek ve meslek örgütlerine verilsin” dedi, hükümeti istifaya çağırdı.

BOLU
Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde toplanan 150 öğrenci oturma eylemi yaptı. Karşıt görüşlü birkaç öğrenci protestoda bulunan öğrencilere laf atınca ortalık karıştı.

ZONGULDAK
Türk-İş’in kararına uyan Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK) maden işçileri eylem yaparak iş bıraktı. Ocaklara inmeyen maden işçileri, şehir merkezinde yürüyüş gerçekleştirerek, iktidarın taşeron uygulamalarını ve iş cinayetlerini protesto etti.

ŞANLIURFA
Aralarında HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın da bulunduğu Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplandı. Açıklamanın ardından önlerine bir torba kömür döken kalabalık, 5 dakikalık oturma eylemi yaparak dağıldı.

ANKARA
DİSK, KESK ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye yaklaşık 5 bin kişi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yürüyerek maden faciasını protesto etti. Bakanlık önünde çok sayıda çevik kuvvet ekibi etten duvar ördü. TOMA’lar da burada hazır bekletildi. 

TUNCELİ
Öğrenciler, Tunceli-Elazığ karayolunu trafiğe kapatarak çarşı merkezine kadar yürüdü. 3 bin kişilik öğrenci grubu, çarşı merkezine geldikten sonra burada iş bırakan işçi ve memurlar ile birleşti. Halkın da büyük destek verdiği yürüyüşe 15 bin kişi katıldı. Sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen grup, olaysız dağıldı.

DİYARBAKIR
Yaklaşık 5 bin kişi Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne yürüdü. Protestocular burada ‘Her gün kömür kokardın, bugün ölüm kokuyorsun’, ‘Yanan bizdik, kömür sandılar’ başta olmak üzere çeşitli sloganların yazıldığı pankartlar taşıdı. SKG il binası önünde konuşan KESK Diyarbakır dönem sözcüsü Uğur Yaman, “Vatandaşların attığı adımdan dahi haberdar olan devlet Soma’da göçük altında kaç emekçinin, kaç arkadaşımızın can çekiştiğinin net saysını veremiyor” dedi.

ANTALYA
Aydın Kanza Parkı’nda biraraya gelen sendika üyeleri ile vatandaşlar, üzerinde madenci baretinin bulunduğu siyah tabut ile yürüyüş yaptı. Lise öğrencileri, Beşiktaş taraftar grubu ile bazı engelli vatandaşların da katıldığı yürüyüşte, protestocular kazadan sorumlu tuttukları Ak Parti hükümetini istifaya çağırdı. 
AYFER ÇALIKIRAN 

TARAF

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: