Amed Kitap Fuarı başlıyor

Amed Kitap Fuarı, TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 20-25 Mayıs 2014 tarihleri arasında Amed’de beşinci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Bu yıl 150 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla açılacak olan fuarda konferans, söyleşi, panel, şiir dinletisi gibi 60 kültür etkinliği yapılacak. Fuar süresinde düzenlenecek imza günlerinde ise, 300 yazar okurlarıyla buluşma imkanı bulacak.100.doğum yılları dolayısıyla Orhan Kemal, Orhan Veli ve Oktay Rifat düzenlenen sergi ve etkinliklerle anılacak.

Etkinlikler

20-25 Mayıs 2014 tarihleri arasında beşinci kez düzenlenecek Amed Kitap Fuarı süresi boyunca 150 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu stand açacak. Konferans, söyleşi, panel, şiir dinletilerinin olacağı 60 etkinliğin konu başlıklarından bazıları şöyle; ‘’Kürt Edebiyatının Dünü ve Bugünü”,  “Kadınlar Neden Yazmalı?”,  “Lice Tarihi, 1993 Lice Yangını”, “Kardeş Şiirler”,  “Kürt edebiyatında dilin kullanımı ve heteroglossîa”,  “Kürt Romanı”, ‘’Şiir Yoksa Eksiktir Her An’’, “Kürtçe Yazımda 3 Neslin Dili”, “Kürtçe’nin Statüsü ve Avrupa’da Dil Politikaları”, “Çocuğun Dünyası: Kürt Çocuk Edebiyatı Üzerine”,  “Edebi Yaratım: İçeridekiler ve Dışarıdakiler”, “Çağdaş Kürt Yazımında Kavram Sorunu”, ‘’Genç Dergicilik”, “Şiir ve Çocuk”,  “Kürtçe Yazımda 3 Neslin Dili”, “Cezaevinde Yazmak”, “Direnişin Şiiri Rojava”, “Diyarbakır Surlarını Yıkılmaktan Kurtaran Gabriyel’e Vefa”, “47’liler 40 Yaşında”, “Hayatın ve Tarihin Üstünden Öyküyle Geçmek”, “Dev-Genç Ankara’dan Diyarbakır’a”, “Modern Kürt Edebiyatı”, ‘’Ehmedê Xanî ve “Dîwan”,“Zaman, Bellek ve Sinema”.
Fuarın konukları arasında ise, Füruzan, Ercan Kesal, Canan Tan, İsmail Beşikçi, Murathan Mungan ve Büşra Ersanlı’nın da bulunduğu pek çok şair ve yazar yer alıyor.
Bu yıl 100.doğum yılları kutlanan edebiyatın önemli isimleri Orhan Kemal, Orhan Veli ve Oktay Rifat Amed Kitap Fuarı’nda sergi ve etkinliklerle anılacak. TÜYAP tarafından Işık Öğütçü’nün danışmanlığında hazırlanan Orhan Kemal 100 Yaşında sergisi Adana, Bursa ve İzmir’in ardından Amed’de de  izlenime sunulacak. Sergiyi takiben Orhan Kemal’in yaşamı ve eserleri üzerine panel düzenlenecek.
Girişin ücretsiz olacağı fuar 20-24 Mayıs 2014 tarihleri arasında 10.30-19.30 saatlerinde, kapanış günü olan 25 Mayıs 2014 tarihinde ise 10.30-19.00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

KÜLTÜR SERVİSİ

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: