FASISTLER YINE KANDOKMEYE BASLADI TIPKI 1980 ONCESI GIBI

Diyarbakır’da yaşanan bayrak indirme olayının ardından Başbakan Erdoğan’ın açıklamaları ile birçok merkezde ırkçı yürüyüşler ve saldırılar yaşanmaya başladı. Erdoğan’ın söylemleri, Mersin’de bayrak indirilmesi sonrasında Genelkurmay’ın açıklamalarını aratmazken, Türkiye yeniden bayrak üzerinden ırkçı saldırılarla karşı karşıya kaldı.

Lice’de karakol-kalekol yapımını protesto eden halkın üzerine ateş açılması ile Ramazan Baran ve Baki Akdemir yaşamını yitirdi. Haberin duyulmasının ardından bölge illeri ve batı metropollerinde Kürtler sokaklara dökülerek, katliamı protesto etti. Diyarbakır’da hayatını kaybeden yurttaşlardan Ramazan Baran’ın cenaze töreni esnasında ise yüzü kapalı bir kişi, 2. Hava Kuvveti Komutanlığı’nın bahçesine girere direkte asılı bulunan bayrağı indirdi. Medya yaşananları ilk gün görmezden gelirken, Lice’ye tepkilerin büyümesi üzerine bayrak indirilmesi haberi manşetlerde yer almaya başladı.

ERDOĞAN HEDEF ALDI, LİNÇLER BAŞLADI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile yaptığı ortak toplantıda bayrak indirilmesini gündemine aldı. Erdoğan yaptığı konuşmada hedef göstererek, “Bunun çocuk olması bizi ilgilendirmez. Bir çocuk bizim kutsalımız olan bir bayrağı alma maharetini gösteriyorsa bunun bir karşılığı muhakkak ki olacaktır. Bedeli neyse bunun bedelini de onu oraya gönderenler, kendisi, onlar da ödeyecektir. Çocuktur diye bizim bayrağımıza kutsalımıza bu şekilde saldırmak suretiyle buna sessiz kalmamız mümkün değildir” dedi. Erdoğan’ın konuşmasının hemen ardından başta Ankara, Midyat, Malatya, Maraş, Diyarbakır, Kayseri, Tokat ve İstanbul olmak üzere birçok metropolde Kürtlere yönelik linçler başladı. Yaşanan linçler, geçmiş dönemde gerçekleşen bayrak provokasyonlarını akla getirdi.

GENELKURMAY ‘SÖZDE VATANDAŞ’ AÇIKLAMASI YAPMIŞTI
Mersin’de 20 Mart 2005 tarihindeki Newroz kutlamaları sırasında bir grup, Türk bayrağını yaktı. Yaşananlar Türkiye gündemine düşerken Genelkurmay Başkanlığı ise yaptığı açıklamada, eylemi yapanları “sözde vatandaş” olarak niteledi. Genelkurmay’ın açıklamasının hemen ardından AKP hükümetinin bakanları da ırkçı söylemlerde bulunurken, açıklamaların ardından yeniden birçok merkezde ırkçı saldırılar yaşanmaya başladı.

MERSİN’DE BAYRAĞI İNDİRENLERİN ERGENEKONCU OLDUĞU İDDİASI
Ergenekon davalarının başlamasının ardından Mersin’de bayrak yakma eyleminin bilinçli yapıldığı ortaya çıktı. Hazırlanan iddianamede “Gizli tanık 17” olarak belirtilen tanığın eylemleri Vatansever Kuvvetler Güç Birliği’nin (VKGB) yaptırdığı belirtildi. İddiaların ardından başlatılan soruşturmada ise çok sayıda emekli asker gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

HADEP KONGRESİNDE İNDİRİLEN BAYRAK
Öte yandan bir başka bayrak olayı ise HADEP’in 2. Olağan Kongresi’nde yaşandı. 23 Haziran 1996 tarihinde yaşanan olayda kongre salonuna asılı bayrak indirilmiş ardından ise hükümet ve askeri çevreler tarafından yapılan açıklamada, HADEP hedefe oturtulmuştu. Bayrak indirilmesi ile birlikte Yargıtay’a HADEP hakkında suç duyurusunda bulunulurken, bu olay ile HADEP’in kapatılması süreci tetiklenmişti. (DİHA)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: